• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowe Jankowice - województwo kujawsko-pomorskie

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Województwo istniejące w latach 1975-1998, ze stolicą w Toruniu. Położone było w centralnej Polsce, sąsiadowało z województwami: bydgoskim, elbrąskim, włocławskim, ciechanowskim i olsztyńskim
  Państwowe Gospodarstwo Rolne (w skrócie PGR) – forma socjalistycznej własności ziemskiej w Polsce w latach 1949–1993; gospodarstwo rolne, którego właścicielem było państwo.

  Nowe Jankowicewieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Łasin.

  Podział administracyjny[]

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. Przysiółkiem Nowych Jankowic jest Klarnowo lub inaczej Klarnów, nazwany od imienia Klary, żony Adolfa Köerbera.

  Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Hucie-Strzelcach – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Łasin, z siedzibą w Strzelcach.Agencja Nieruchomości Rolnych - agencja państwowa powstała 15.07.2003 r. w miejsce Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. ANR jest państwową osobą prawną z siedzibą w Warszawie.

  Demografia[]

  Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) wieś liczyła 358 mieszkańców. Jest czwartą co do wielkości miejscowością gminy Łasin.

  Drogi krajowe[]

  Przez wieś przechodzi droga krajowa nr Tabliczka DK16.svg.

  Zabytki[]

  Gołębnik

  Według rejestru zabytków NID na listę zabytków wpisany jest zespół pałacowy z połowy XIX/XX w., nr rej.: A/325 z 12.05.1987:

 • pałac, 2 połowa XIX w.
 • park, połowa XIX, XX w.
 • wieża ciśnień, XIX/XX w.
 • gołębnik szachulcowy, koniec XIX w.
 • Oświata[]

  We wsi znajduje się gimnazjum nr 2.

  Droga krajowa nr 16 – droga krajowa przebiegająca z Dolnej Grupy k. Grudziądza do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Biegnie równoleżnikowo przez województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach. Droga jednak miejscami nie spełnia wymagań klasy drogi krajowej ponieważ na niektórych odcinkach jest bardzo wąska (trudno mijają się tam samochody). Nie ma poboczy ponieważ na niektórych odcinkach przydrożne drzewa rosną tuż przy krawędzi drogi.Gmina Łasin – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.

  Stadnina koni[]

  Stadnina Koni Nowe Jankowice

  W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne – Stadnina Koni Nowe Jankowice. Od roku 1994 funkcjonujące jako Stadnina Koni Skarbu Państwa Nowe Jankowice. Następnie stadninę przekształcono w spółkę Agencji Nieruchomości Rolnych pod nazwą Stadnina Koni Nowe Jankowice Sp. z o.o., w której to formie działa do dziś.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Posłowie na Sejm II kadencji (od 4 marca 1928 do 8 grudnia 1930) – posłowie na Sejm II RP, wybrani 4 marca 1928. Złożyli ślubowanie poselskie 27 marca 1928.

  Cmentarze[]

  Na cmentarzu w Nowych Jankowicach został pochowany Nordewin von Diest-Koerber (1885-1943) Poseł II kadencji 1928-1930.

  Zobacz też[]

 • Parafia MB Fatimskiej w Hucie-Strzelcach
 • Niemieckie represje wobec ludności Łasina (1939)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Stadnina Koni Nowe Jankowice
 • Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat grudziądzki – powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grudziądz. Największym miastem w powiecie jest Łasin.
  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Niemieckie represje wobec ludności Łasina (1939) – masowe represje wobec ludności Łasina i okolicznych miejscowości, zastosowane przez okupantów niemieckich jesienią 1939. W ramach akcji „politycznego oczyszczania terytorium” członkowie paramilitarnego Selbstschutzu zamordowali wówczas ok. 150 mieszkańców powiatu grudziądzkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.