• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowaja Gazieta

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Anna Stiepanowna Politkowska, ros. Анна Степановна Политковская, (ur. 30 sierpnia 1958 w Nowym Jorku, zm. 7 października 2006 w Moskwie) – niezależna rosyjska dziennikarka, znana ze swego bardzo krytycznego stosunku do administracji Putina oraz wojny w Czeczenii.
  Kommiersant (ros. Коммерса́нтъ, ang. Kommersant) – rosyjski największy i niezależny dziennik, ukazujący się od poniedziałku do soboty. Średni nakład wyniósł w 2005 roku 131 000 egzemplarzy. Właścicielem jest biznesmen Uliszer Usmanow.

  Nowaja Gazieta (ros. Новая Газета, czyli po polsku „Nowa Gazeta”) – gazeta o profilu liberalnym, ukazująca się w Moskwie, wybranych regionach Rosji i poza jej granicami. Z powodu częstych problemów finansowych, gazeta wielokrotnie zmieniała częstotliwość i dni wydawania. Obecnie pojawia się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki.

  Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.Aleksandr Walterowicz Litwinienko, ros. Александр Вальтерович Литвиненко (ur. 4 grudnia 1962 w Woroneżu, zm. 23 listopada 2006 w Londynie) – były podpułkownik KGB/FSB, emigrant rosyjski, występował przeciw polityce prowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina, szczególnie w odniesieniu do Czeczenii.

  Siedziba redakcji mieści się w Moskwie. Jej redaktorem naczelnym jest Dmitrij Muratow, a na jej łamach publikowali m.in. Michaił Gorbaczow i Andriej Piontkowski.

  W swoich treściach gazeta odchodzi od typowego dziennikarstwa informacyjnego, skupiając się w swoich artykułach na pogłębionych komentarzach, analizach i reportażach. Jej znakiem rozpoznawczym jest niebieska kolorystyka i strona tytułowa drukowana w układzie poziomym.

  Gazeta nie unika trudnych tematów, prowadziła np. dziennikarskie śledztwo w sprawie śmierci Anny Politkowskiej, która pracowała w „Nowoj Gazietie” w latach 1999-2006. Trzy lata wcześniej, 3 lipca 2003 r., zmarł w wyniku otrucia reporter gazety „Nowaja Gazieta”, Jurij Szczekoczichin. "Wyrok" wydano na niego za opublikowanie fragmentu książki Aleksandra Litwinienki Wysadzić Rosję. 19 stycznia 2009 r. zamordowano (wraz z rosyjskim obrońcą praw człowieka Stanisławem Markiełowem) współpracowniczkę gazety, dziennikarkę Anastazję Baburową.

  Michaił Siergiejewicz Gorbaczow, ros. Михаил Сергеевич Горбачёв (ur. 2 marca 1931 we wsi Priwolnoje) – radziecki i rosyjski polityk, ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) i jedyny prezydent ZSRR, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.Anastasia Eduardowna Baburowa (ur. 30 listopada 1983 w Sewastopolu - zm. 19 stycznia 2009 w Moskwie), rosyjska dziennikarka "Nowej Gaziety", działaczka anarchistyczna.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Internetowe wydanie Nowaja Gazieta (ru)
 • Internetowe wydanie Nowaja Gazieta (en)
 • Stanisław Markiełow ros. Станисла́в Ю́рьевич Марке́лов (ur. 20 maja 1974 w Moskwie, zginął 19 stycznia 2009 w Moskwie) – rosyjski prawnik i dziennikarz, obrońca praw człowieka.Jurij Pietrowicz Szczekoczichin (ros. Юрий Петрович Щекочихин, ur. 9 czerwca 1950, zm. w nocy z 2 na 3 lipca 2003) – rosyjski dziennikarz, członek Dumy Państwowej i Komitetu Walki z Korupcją, deputowany partii Jabłoko. Zajmował się badaniem prac rosyjskich służb specjalnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.