• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Wieś - Dzielnica V miasta Krakowa

  Przeczytaj także...
  Nowa Wieś - obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Leży w pobliżu Wyciąża. Do 1973 roku Nowa Wieś istniała jako samodzielna wieś.Prawo magdeburskie (prawo niemieckie; łac. Ius municipale magdeburgense, niem. Magdeburger Recht) – średniowieczne prawo miejskie wzorowane na prawie miasta Magdeburga. W 1035 Magdeburg otrzymał patent nadający miastu prawo do handlu i zjazdów. Prawo to spisane zostało w 1188 stając się wzorcem dla podobnych regulacji wielu miast środkowoeuropejskich.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.


  Nowa Wieś Narodowa – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy V Krowodrza.

  Powstanie wsi[]

  Ok. roku 1200 istniała tu wieś, która była częścią Przegrodzia Krakowskiego. Podobnie jak Łobzów stanowiła uposażenie wójtowskie i wraz z nim została skonfiskowana na rzecz króla po buncie wójta Alberta. Następnie w 1367 została wyłączona z Łobzowa i lokowana na prawie niemieckim przez króla Kazimierza Wielkiego, dlatego pozostawała pod zarządem wielkorządców krakowskich. Wieś doczekała XVI w., kiedy włączono ją do Łobzowa. Na terenie wsi stało wiele domów i gospodarstw.

  Kompleks budynków Biprostal – zespół budynków usytuowany w Krakowie u zbiegu ul. Królewskiej i Al. Kijowskiej (dzielnica Krowodrza) należący do firmy inżynieryjno-konsultingowej Biprostal SA oraz "Koksoprojekt Sp. z o.o.". Zespół składa się z czterech obiektów: wysokiego budynku biurowego (14 pięter), niskiego budynku biurowego (6 pięter), budynku wielofunkcyjnego (2 piętra) oraz parterowego budynku mieszczącego garaże.Bunt wójta Alberta – bunt mieszczan krakowskich między majem 1311 roku a majem lub czerwcem roku 1312. Główną przyczyną buntu była walka krakowskiego mieszczaństwa o zwiększenie prerogatyw sądowych na terenie miasta i w okolicy, czemu zdecydowanie przeciwne było okoliczne rycerstwo. Nie bez znaczenia była także proczeska orientacja patrycjatu krakowskiego, chętniej widzącego na tronie polskim Jana Luksemburczyka niż Władysława Łokietka.

  Koniec wsi[]

  Po włączeniu do Łobzowa Nowa Wieś stała się centrum Łobzowa. Na terenie dawnej wsi znajdowały się pola uprawne i pojedyncze domy.

  Część Łobzowa[]

  Nowa Wieś częścią Łobzowa była do XX w. W latach 1838-54 podlegała jurysdykcji miasta Krakowa, a na stałe włączona do niego w 1910 jako XV dzielnica katastralna.

  Część Krakowa[]

  Po przyłączeniu do Krakowa funkcjonowała jako część dzielnicy Łobzów. Na ul. Galla powstało 5 kamienic, liczne wille przy al. Grottgrera, kamienice i domy, a od okupacji zabudowa blokowa. W latach 1933-38 zbudowano kościół św. Szczepana. Po II wojnie światowej powstaje także zabudowa o charakterze przemysłowym (wieżowiec Biprostalu) i handlowa. Wokół nich istniały tylko pola uprawne. W 1975 stała się częścią wielkiej Dzielnicy Krowodrza. Od 1990 Nowa Wieś znajduje się w dzielnicy Łobzów, od 2006 w dzielnicy Krowodrza.

  Dzielnica V Krowodrza (do 24 maja 2006 Dzielnica V Łobzów) – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków.Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zm. 5 listopada 1370 w Krakowie) – najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, król Polski w latach 1333–1370, ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim.

  Zobacz też[]

 • Nowa Wieś (Dzielnica XVIII Nowa Huta) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.