• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Włoska Partia Socjalistyczna

  Przeczytaj także...
  Stefano Caldoro (ur. 3 grudnia 1960 w Campobasso) – włoski polityk, deputowany, były minister, od 2010 prezydent Kampanii.Tangentopoli (wymowa tanʤenˈtɔpoli, z wł. dosłownie „łapówkogród”) – termin, którym nazwano system, a dokładniej, układ powiązań, panujący we Włoszech do czasu śledztwa mani pulite (włos. „czyste ręce”), które rozpoczęto 17 lutego 1992. Tego dnia prokurator Antonio Di Pietro w związku z zarzutami korupcyjnymi wydał nakaz tymczasowego aresztowania Maria Chiesy, działacza Włoskiej Partii Socjalistycznej i jednocześnie dyrektora miejskiego przytułku, oskarżonego o nielegalne przyjęcie 7 milionów lirów. Śledztwo ujawniło system powiązań polityków i biznesmenów oraz znaczącą skalę łapówek na szczytach władzy. Wkrótce prowadzono śledztwa w sprawie ponad 150 firm i blisko 40 polityków (w większości należących do WPS i Chrześcijańskiej Demokracji). Zarzuty przedstawiono m.in. byłemu premierowi i przywódcy socjalistów Bettino Craxiemu, który stał się symbolem całej afery.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Nowa Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Nuovo PSI, NPSI) – włoska partia socjaldemokratyczna, uznająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI), rozwiązanej po serii skandali korupcyjnych (afera Tangentopoli) w połowie lat 90.

  NPSI powstała w 2001 z połączenia kilku marginalnych ugrupowań i środowisk centrolewicowych. Pomimo takiej nazwy i oficjalnej ideologii stała się częścią centroprawicowej koalicji Silvia Berlusconiego pod nazwą Dom Wolności. W odbywających się w tym samym roku wyborach uzyskała 1% głosów, co pozwoliło jej zdobyć 3 mandaty. Trzy lata później w wyborach do Parlamentu Europejskiego wprowadziła 2 posłów w ramach małej koalicji Zjednoczeni Socjaliści dla Europy.

  Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  W 2006 w partii doszło do rozłamu na tle wyboru potencjalnego bloku wyborczego. Zwolennicy przejścia do L'Unione pod przywództwem lidera NPSI Vittoria Craxiego (syna Bettina Craxiego, byłego przewodniczącego PSI) powołali nowe stronnictwo – Włoscy Socjaliści.

  Lider NPSI eurodeputowany, Gianni De Michelis, podpisał natomiast w ramach Domu Wolności porozumienie z Chrześcijańską Demokracją dla Autonomii, które w wyborach parlamentarnych w 2006 przyniosło partii 2 mandaty w Izbie Deputowanych.

  Gianni De Michelis (ur. 26 listopada 1940 w Wenecji) – włoski polityk, nauczyciel akademicki, eurodeputowany, były minister w licznych rządach.Zjednoczeni Socjaliści – PSI (wł. Socialisti Uniti, SU) – mała włoska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona jako Włoscy Socjaliści (wł. I Socialisti Italiani, SI)

  W czerwcu 2007 doszło do kolejnego podziału w ramach NPSI. Zwolennicy dotychczasowego przewodniczącego, dążący do zerwania dotychczasowych koalicji i przyłączenia się do budowy Partii Socjalistycznej, opuścili ugrupowanie i powołali własną niewielką formację (również pod nazwą Partia Socjalistyczna).

  Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się we Włoszech 13 czerwca 2004. Zwycięstwo odniosły opozycyjne partie lewicowe i centrolewicowe, identyfikowane z przewodniczącym Komisji Europejskiej Romano Prodim.Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Partito Socialista Italiano, PSI) – włoska socjalistyczna partia polityczna, której pierwszy kongres odbył się 1 i 2 marca 2008.

  Nowym przewodniczącym NPSI został Stefano Caldoro, były minister i poseł, a partia podpisała porozumienie o wejściu w skład federacji Lud Wolności. W przedterminowych wyborach w 2008 dwóch przedstawicieli socjalistów zostało posłami nowej Izby Deputowanych. W marcu 2009 NPSI przystąpiła do przekształconego w jednolite ugrupowanie Ludu Wolności, zachowując jednak pewną odrębność organizacyjną.

  Vittorio Michele "Bobo" Craxi (ur. 6 sierpnia 1964 w Mediolanie) – włoski polityk, były parlamentarzysta i były wiceminister spraw zagranicznych.Benedetto (Bettino) Craxi (ur. 24 lutego 1934 w Mediolanie, zm. 19 stycznia 2000 w Hammamet, Tunezja) – włoski polityk i premier Włoch w latach 1983–1987.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.
  Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.
  Centrolewica – termin używany na określenie partii o umiarkowanie lewicowych poglądach politycznych i gospodarczych, będących w opozycji do ugrupowań silniej lewicowych, zwłaszcza komunistycznych. Do centrolewicy zalicza się przede wszystkim socjalliberałów oraz większą część Zielonych. Ze względu na ewolucję poglądów, większość partii socjaldemokratycznych, wywodzących się historycznie z ruchu robotniczego i socjalizmu, uznaje się współcześnie za centrolewicowe (np. brytyjska Partia Pracy). Partie centrolewicowe akceptują jako zasadę gospodarkę rynkową. W odróżnieniu od gospodarczych liberałów dopuszczają interwencjonizm państwowy (np. znaczący sektor publiczny).
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Włoska Partia Socjalistyczna (Partito Socialista Italiano, PSI) - nieistniejąca włoska partia polityczna, założona w 1892, rozwiązana w 1994. Pierwsze włoskie w pełni nowoczesne ugrupowanie polityczne (partia polityczna). Określała się jako partia robotnicza, wskazując na marksizm jako swoją podstawę ideową.
  Ideologia jest to powstała na bazie danej kultury wspólnota światopoglądów, u podstaw której tkwi świadome dążenie do realizacji określonego interesu klasowego lub grupowego albo narodowego.
  Wybory do dwóch izb parlamentu Włoch odbyły się w dniach 9 i 10 kwietnia 2006. Głównymi kontrkandydatami do urzędu premiera Włoch byli pełniący tę funkcję lider centroprawicowego sojuszu Dom Wolności Silvio Berlusconi oraz lider centrolewicowej koalicji Unia, były premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.