• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Trybuna Opolska

  Przeczytaj także...
  Kędzierzyn-Koźle (czes. Kandřín-Kozlí, niem. Kandrzin-Cosel) – miasto w województwie opolskim, powiat kędzierzyńsko-kozielski, położone na Nizinie Śląskiej, na Górnym Śląsku.Kluczbork (niem. Kreuzburg) – miasto i gmina w północno-wschodniej części woj. opolskiego, w powiecie kluczborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kluczbork.
  Prudnik (niem. Neustadt, Neustadt in Oberschlesien) – miasto w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Prudnik. Historycznie leży na Górnym Śląsku. Od 1950 miasto administracyjnie należy do woj. opolskiego.

  Nowa Trybuna Opolska – dziennik regionalny w województwie opolskim.

  Historia[]

  Na rynku wydawniczym od 1952 roku. Początkowo ukazywała się pod tytułem "Trybuna Opolska". Mieszkańcy województwa opolskiego dostali pierwszy numer dzięki staraniom kilkuosobowego zespołu, który był związany z katowicką "Trybuną Robotniczą". Wydanie pierwszego numeru "Trybuny Opolskiej" zbiegło się w czasie z powstaniem województwa opolskiego (1951 rok).

  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.Strzelce Opolskie (niem. Groß Strehlitz) miasto powiatowe (powiat strzelecki) na Górnym Śląsku, w woj. opolskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelce Opolskie. Miasto jest położone we wschodniej części województwa, na Wyżynie Śląskiej.

  Już w trzy lata po swoim rynkowym debiucie gazeta ukazywała się siedem razy w tygodniu, a jej jednorazowy nakład przekraczał 100 tysięcy egzemplarzy. 5 grudnia 1971 roku gazeta z dumą pisała "Mamy kolor, jesteśmy też większą gazetą". Wtedy jednak oznaczało to jedynie druk kolorowych czcionek i niektórych winiet. Pierwsze kolorowe zdjęcie gazeta opublikowała dopiero w wydaniu magazynowym z 5-6 października 1996 r. Do 1989 r. "Trybuna Opolska" wychodziła jako lokalny organ Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od kwietnia 1993 roku wydawcą gazety jest spółka Pro Media. 1 kwietnia ukazała się już "Nowa Trybuna Opolska" ("NTO"). Redaktorem naczelnym gazety jest obecnie Krzysztof Zyzik.

  Głubczyce (śl. Gubczýcé, niem. Leobschütz, czes. Hlubčice) – miasto w woj. opolskim, w powiecie głubczyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głubczyce. Położone nad rzeką Psiną, na Płaskowyżu Głubczyckim (wchodzącym w skład Niziny Śląskiej). Historycznie na Górnym Śląsku.Trybuna Śląska, Trybuna Robotnicza – dziennik, jedna z największych gazet regionalnych w Polsce ukazująca się w latach 1945-2004 na terenie województwa śląskiego (w granicach 1945-1950), województwa katowickiego, województwa śląskiego od 1999, województwa opolskiego (w początkowym okresie istnienia TR), województwa częstochowskiego, województwa bielskiego, województwa wrocławskiego (w początkowym okresie istnienia TR). Zajmowała się głównie tematyką regionalną. Pierwotnie wydawana jako "Trybuna Śląska", pierwszym redaktorem naczelnym był Leon Bielski. Od marca 1945 gazeta wydawana jako "Trybuna Robotnicza" – do 1990, kiedy sprywatyzowano dotychczasowego właściciela RSW Prasa-Książka-Ruch, a tytuł przejęło Górnośląskie Towarzystwo Prasowe (GTP). Trybuna Robotnicza została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I klasy. Nad winietą tego dziennika wypisane było hasło: Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!.
  Redaktorzy naczelni
 • Henryk Werebejczyk – do 1957, przedstawiciel liberalnego skrzydła KW PZPR w Opolu, po usunięciu z redakcji wyjechał do Izraela
 • Stanisław Kosicki – 1957–1962, późniejszy prezes GUKPPiW i GUKPiW
 • Ignacy Wirski – 1962–1971
 • Włodzimierz Kosiński – 1971–1989
 • Gazeta ma swoje oddziały lub korespondentów we wszystkich miastach powiatowych województwa: Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Nysie, Strzelcach Opolskich, Krapkowicach, Głubczycach, Brzegu, Namysłowie, Prudniku, Kluczborku.

  Olesno (śl. Òleszno, niem. Rosenberg) – miasto w woj. opolskim, siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego. Historycznie leży na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. częstochowskiego. Położone jest nad rzeką Stobrawą. Stacja kolejowa Olesno Śląskie.Krapkowice (niem. Krappitz, cz. Krapkovice, Chrapkovice) – miasto powiatowe w Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krapkowice.

  Gazeta drukowana jest w nowoczesnej drukarni w Opolu, należącej do spółki Pro Media.

  Cotygodniowe dodatki tematyczne[]

 • Poniedziałek - RegioPraca, Sport
 • Wtorek - RegioMoto
 • Środa - RegioDom
 • Czwartek - Strefa Biznesu
 • Piątek - Magazyn, Strefa Imprez, Program TV, tygodniki lokalne (Kluczbork-Olesno, Kędzierzyn-Koźle-Prudnik-Głubczyce, Brzeg-Nysa-Namysłów, Strzelce Opolskie-Krapkowice)
 • Sobota - Magazyn Extra
 • Portal regionalny[]

  "Nowa Trybuna Opolska" w połowie 2006 roku uruchomiła portal regionalny województwa opolskiego – http://www.nto.pl. Znajdują się w nim aktualne informacje dotyczące Opola i województwo, a także wybrane materiały z wydania papierowego gazety.

  Województwo opolskie – jedno z 16 województw w Polsce. Obejmując obszar o powierzchni 9412 km² jest obecnie najmniejszym województwem w Polsce. Według danych z 30 czerwca 2010 r. miało 1 029 894 mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Opole.Media Regionalne – ogólnopolska grupa prasowa, funkcjonująca w latach 1995–2015. Wskutek fuzji Polskapresse i Mediów Regionalnych powstała Polska Press Grupa, która 27 lutego 2015 roku została zarejestrowana w KRS jako spółka Polska Press.

  Przypisy

  1. O firmie / Oddziały / Pro Media. Media Regionalne. [dostęp 2012-06-26].
  2. Media / Tytuły płatne / Nowa Trybuna Opolska. Media Regionalne. [dostęp 2012-06-27].
  3. teleskop.org.pl Dane ogólnodostępne - kwiecień 2014. [dostęp 2014-06-08]
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Stanisław Kosicki ps. "Czarny", "Bohun" (ur. 1927, zm. 1997) – harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK, pierwowzór bohatera powieści Popiół i diament – Maćka Chełmickiego.Województwo opolskie - województwo utworzone w 1950 roku na mocy ustawy z dnia 28 czerwca 1950 roku, w wyniku podziału województwa śląskiego na województwo katowickie i opolskie. Do województwa opolskiego dołączono powiat brzeski i powiat namysłowski z województwa wrocławskiego. Nowe województwo, liczące 9506 km², było najmniejszym w ówczesnej Polsce i w dużej części obejmowało tereny niemieckiej rejencji opolskiej. Według danych z 1950 ponad 50% ówczesnych mieszkańców stanowili autochtoni, około 25% mieszkańców województwa stanowili Kresowianie. W 1965 roku teren ten zamieszkiwało 1 mln osób. W 1975 roku w wyniku reformy administracyjnej utworzono Województwo opolskie (1975–1998): powiat raciborski przyłączono do województwa katowickiego, a niemal cały powiat oleski do nowo utworzonego województwa częstochowskiego (2 z 8 jednostek pozostały w województwie opolskim).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Namysłów (niem. Namslau) – miasto w woj. opolskim, w powiecie namysłowskim, położone nad Widawą. Miasto jest położone w granicach Dolnego Śląska. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Namysłów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego. Prawa miejskie uzyskano ok. 1249 roku.
  Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.104 sek.