• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Sarzyna - gmina

  Przeczytaj także...
  Wólka Łętowska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Gmina Sokołów Małopolski – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.

  Nowa Sarzyna (daw. gmina Ruda Łańcucka) - gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.

  Siedziba gminy to Nowa Sarzyna.

  Według danych z 30 czerwca 2007 gminę zamieszkiwało 22 100 osób.

  Gmina Krzeszów - gmina wiejska w powiecie niżańskim województwa podkarpackiego. W latach 1975-1998 gmina należała do województwa tarnobrzeskiego.Gościniec – przysiółek wsi Łętownia położony w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Nowa Sarzyna ma obszar 144,55 km², w tym:

 • użytki rolne: 57%
 • użytki leśne: 32%
 • Gmina stanowi 24,79% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Łukowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna. Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Miłosierdzia Bożego należącej do dekanatu Leżajsk II w archidiecezji przemyskiej.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Nowa Sarzyna w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Nowa Sarzyna.png

  Sołectwa[]

  Jelna, Judaszówka, Łętownia, Łętownia-Gościniec, Łukowa, Majdan, Ruda Łańcucka, Sarzyna, Tarnogóra, Wola Żarczycka, Wólka Łętowska.

  Sąsiednie gminy[]

  Jeżowe, Kamień, Krzeszów, Leżajsk, Leżajsk - miasto, Sokołów Małopolski

  Przypisy

  1. Uchwała Nr XXIII/81/73 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie z dnia 5 października 1973 r. w sprawie utworzenia utworzenia wspólnych rad narodowych dla miast nie stanowiących powiatów i gmin oraz zmian nazw niektórych gmin w województwie rzeszowskim (Dziennik Urzędowy WRN w Rzeszowie z 13 października 1973 r., Nr 11, Poz. 136)
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Nowa_Sarzyna, w oparciu o dane GUS.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Judaszówka – przysiółek wsi Jelna w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat leżajski - powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Leżajsk.
  Majdan – przysiółek wsi Łętownia w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna.
  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.
  Gmina Kamień – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Sarzyna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna. Przez Sarzynę przepływa Trzebośnica, niewielka rzeka dorzecza Wisły, dopływ Sanu.
  Tarnogóra – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna. Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Biskupa należącej do dekanatu Leżajsk II w archidiecezji przemyskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.