• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Huta

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.
  Nowa Huta – osada leśna w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin.
 • Nowa Huta – obszar w granicach Krakowa na przestrzeni wieków
 • Nowa Huta – od 1990 r. XVIII dzielnica Krakowa
 • Nowa Huta – kompleks metalurgiczny w Ostrawie, w kraju morawsko-śląskim w Czechach
 • 6 miejscowości w Polsce:

  Nowa Huta – historyczna, wschodnia część obszaru Krakowa. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw miasto, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku. W latach 1949–1951 samodzielne, od 1 stycznia 1951 włączone do Krakowa jako jedna z jego dzielnic.Gmina Warlubie – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim. Pod względem geograficznym gmina zlokalizowana jest w dwóch mezoregionach: Bory Tucholskie i Kotlina Grudziądzka.
 • Nowa Hutaleśniczówka w woj. kujawsko-pomorskim, w pow. świeckim, w gminie Warlubie
 • Nowa Huta - wieś w woj. łódzkim, w pow. piotrkowskim, w gminie Łęki Szlacheckie
 • Nowa Hutawieś w woj. mazowieckim, w pow. żyrardowskim, w gminie Puszcza Mariańska
 • Nowa Hutawieś w woj. pomorskim, w pow. kartuskim, w gminie Kartuzy
 • Nowa Hutawieś w woj. świętokrzyskim, w pow. kieleckim, w gminie Raków
 • Nowa Hutaosada leśna w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Krasocin
 • Nowa Hutawieś w woj. wielkopolskim, w pow. konińskim, w gminie Grodziec
 • Nowa Huta (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Nowô Hëta) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gmina Puszcza Mariańska (do 1953 gmina Korabiewice ) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.
  Gmina Raków (do 1954 gmina Rembów) – gmina wiejska w południowej części powiatu kieleckiego (województwo świętokrzyskie). W skład gminy wchodzi 28 wsi sołeckich, w tym siedziba gminy: wieś Raków. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.
  Nowa Huta (cz. Nová huť, dawniej Nová huť Klementa Gottwalda) – kompleks metalurgiczny w Ostrawie, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Położony jest w południowo-wschodniej części miasta, na prawym brzegu Ostrawicy, na obszarze trzech gmin katastralnych: Kończyć Wielkich, Kończyc Małych i Bartowic. Większość kompleksu należy do ArcelorMittal Ostrava a.s.. Swoje siedziby mają tam również Vysoké Pece Ostrava, a.s., Hayes Lemmerz Autokola, a.s., Hayes Lemmerz Alukola, s.r.o., Vítkovice, a.s., První Signální, a.s.
  Powiat żyrardowski – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żyrardów.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.