• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Hanza

  Przeczytaj także...
  Hanza, Liga Hanzeatycka, Związek Hanzeatycki (z st.-wys.-niem. hansa - grupa) – związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom z miast nienależących do związku, jednocześnie zaś stwarzały realną siłę polityczną i niekiedy wojskową.Zwolle to miasto w północno-wschodniej Holandii, nad rzeką IJssel, w pobliżu jej ujścia do zbiornika IJsselmeer, ośrodek administracyjny prowincji Overijssel. Około 121 tys. mieszkańców.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Nowa Hanza – związek miast partnerskich Europy Północnej założony w 1980 w holenderskim Zwolle. Celem tego związku jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich. Nowa Hanza przejęła tradycje średniowiecznej Hanzy.

  Ustrój i cele[]

  Nowa Hanza organizuje coroczne zjazdy w jednym z miast – członków (Dni Hanzy), stanowiące doskonałą okazję do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w różnych dziedzinach.

  Najważniejszym organem Związku jest Zjazd Miast Hanzeatyckich, w którym biorą udział delegaci z każdego miasta członkowskiego. Delegaci mają prawo m.in. do przeprowadzania zmian w statucie, wykluczania i przyjmowania członków oraz wybierania Prezydium. W skład Prezydium Związku wchodzą: prezydent (jest nim zawsze nadburmistrz Lubeki) oraz 4 członkowie z przynajmniej 3 państw. Innym organem Związku jest Komisja Hanzy. W jej skład wchodzą przedstawiciele 5 miast niemieckich oraz po 1 reprezentancie z każdego państwa członkowskiego (obecnie miasta polskie reprezentuje Słupsk). Wszystkie władze Nowej Hanzy wybierane są na trzyletnią kadencję.

  Miasta nowej Hanzy[]

  Zobacz też[]

 • Hanza
 • Przypisy

  1. Olsztyn w Hanzie (pol.). Urząd Miasta Olsztyn, 2007-06-11. [dostęp 18 czerwca 2008].
  2. Nowa Hanza (pol.). slupsk.pl. [dostęp 4 sierpnia 2014].
  3. Współpraca z zagranicą (pol.). stargard.pl. [dostęp 4 sierpnia 2014].
  4. Miasta partnerskie Gminy Strzelce Opolskie (pol.). strzelceopolskie.pl. [dostęp 4 sierpnia 2014].

  Linki zewnętrzne[]

 • Nowa Hanza • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.137 sek.