• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Fantastyka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Marek S. Huberath (właśc. Hubert Harańczyk ur. 24 kwietnia 1954) – polski fizyk oraz pisarz science fiction. Zajmuje się fizyką biologiczną i fizyką ciała stałego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowany.Jarosław Grzędowicz (ur. 3 maja 1965 we Wrocławiu) - polski pisarz fantastyki. Debiutował w roku 1982 r. opowiadaniem Azyl dla starych pilotów, zamieszczonym w tygodniku "Odgłosy". W tym samym roku w tym samym periodyku zamieścił utwór Twierdza Trzech Studni.
  Adam Hollanek, pierwszy redaktor naczelny miesięcznika Fantastyka (1997)
  Lech Jęczmyk, drugi redaktor naczelny Nowej Fantastyki (2012)
  Maciej Parowski, trzeci redaktor naczelny Nowej Fantastyki (2006)
  Trzydziestolecie czasopisma Fantastyka, spotkanie redaktorów i autorów: Maciej Parowski, Lech Jęczmyk, Jacek Dukaj, Szczepan Twardoch, Marek Baraniecki, 23 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i gier, Łódź 2012

  Nowa Fantastyka”, do 1990 „Fantastyka” – polski miesięcznik literacki poświęcony szeroko rozumianej fantastyce, w szczególności literaturze science fiction i fantasy.

  Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" – odznaka przyznawana osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, ustanowiona w 1969 roku. Jest wyróżnieniem za szczególne zasługi położone w działalności społecznej stanowiącej istotny wkład w rozwój literatury, teatru, fotografii, malarstwa i innych dziedzin kultury. Obecne zasady nadawania odznaki, jej wzór i sposób noszenia określiło rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 5 stycznia 2012 r.Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

  Opis pisma[ | edytuj kod]

  Jego pierwszym redaktorem naczelnym był Adam Hollanek, potem długo funkcję tę pełnił Maciej Parowski, obecnie piastuje ją Jerzy Rzymowski. Wydawcą jest Prószyński Media.

  Paweł Matuszek (ur. 1972 w Żywcu) - polski dziennikarz i publicysta, autor opowiadań i powieści fantastycznych. W latach 2006- 2010 redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka".Komiks – Fantastyka – magazyn komiksowy wydawany w latach 1987-1990. Kwartalny dodatek do czasopisma Fantastyka. Ogółem pojawiło się 10 numerów, z czego ostatni łączył dwa numery - 10 i 11. Wydawany przez RSW „Prasa-Książka-Ruch”. Na początku lat 90. przekształcony w czasopismo „Komiks”. Na jego łamach wydano w Polsce takie komiksy jak: Rork, Yans, Funky Koval.

  "Fantastyka” była pierwszym czasopismem w Polsce poświęconym popularyzacji fantastyki.

  W miesięczniku publikowane są utwory, opowiadania i powieści polskich oraz zagranicznych autorów fantastyki, recenzje filmów oraz książek fantastycznych, a także artykuły o tematyce popularnonaukowej i felietony. W przeszłości na łamach NF pojawiały się również informacje na temat konwentów i ważniejszych wydarzeń w fandomie.

  Paweł Ziemkiewicz – biolog, tłumacz, krytyk filmowy, redaktor i publicysta czasopism "Fenix", "Fantasy", były szef działu literatury obcej miesięcznika "Nowa Fantastyka".Tomasz Piątek (ur. 16 marca 1974 w Pruszkowie) – polski pisarz, dziennikarz i copywriter. Obecnie mieszka w Warszawie.

  W piśmie debiutowali liczni polscy twórcy m.in. Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres czy Marek S. Huberath.

  Historia[ | edytuj kod]

  Polska Rzeczpospolita Ludowa[ | edytuj kod]

  "Fantastykę" założyła grupa entuzjastów sci-fi, Andrzej Krzepkowski, Jacek Rodek i Andrzej Wójcik, wraz z Adamem Hollankiem, popularyzatorem nauki i pisarzem, który został pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma. Rafał Ziemkiewicz tak wspomina ten wybór: "zaczęliśmy go doceniać w miarę dojrzewania. W moim wypadku wiązało się to z pracą w "Fantastyce" – wtedy zobaczyłem, jak trudną wziął na siebie rolę jako bufor pomiędzy zbuntowaną literaturą a partyjnymi nadzorcami. Wywiązał się z niej znakomicie, zapewniając redakcji i autorom, jak na ten czas, maksimum swobody".

  Darosław Jerzy Toruń publikujący jako Darosław J. Toruń (ur. 1952 r. we Wrocławiu) – tłumacz, redaktor, pisarz fantastyki naukowej, autor gier fabularnych.Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (ur. 6 lutego 1956 w Warszawie) – polska tłumaczka, wydawca i działaczka samorządowa, od 2007 przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

  Pierwszy numer „Fantastyki” ukazał się w październiku 1982 r. Czasopismo już po kilku numerach uzyskało ogromną popularność. Średnio kioski otrzymywały 2-3 egzemplarze pisma, które kupowano jeszcze w dniu dostawy. Pod koniec lat 80. „Fantastyka” miała duże problemy z regularnym trafianiem do kiosków.

  III Rzeczpospolita[ | edytuj kod]

  W lipcu 1990 r. zmienił się wydawca, a pismo przyjęło nazwę „Nowa Fantastyka”. W tym czasie nastąpiły również znaczące zmiany w wyglądzie czasopisma – zwiększono liczbę stron, zmieniono format, rozbudowany został dział publicystyczny.

  Konwent (od ang. convention; pot. kon) – zjazd fanów fantastyki, gier fabularnych, mangi i anime. Zwykle konwenty trwają trzy dni - od piątku do niedzieli, niekiedy są krótsze (w tym jednodniowe) lub dłuższe (m.in. w trakcie długich weekendów). Konwenty nie zawsze są monotematyczne. Zagadnienia, na przykład, z działów literackich, turniejowych, mangowych bywają łączone. Zazwyczaj konwent przebiega według wcześniej przygotowanego programu, który obejmuje prelekcje przedmiotowe, spotkania ze znanymi osobistościami danej zbiorowości, wydarzenia artystyczne i inne atrakcje.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.

  W połowie 2003 r. zwiększono liczbę kolorowych stron.

  „Nowa Fantastyka” jest obecnie najstarszym tego typu pismem na rynku i jednym z najstarszych ukazujących się nieprzerwanie na świecie (wydawanie słynnego amerykańskiego magazynu „Asimov’s Science Fiction” rozpoczęto zaledwie kilka lat wcześniej). Średni nakład w 2015 roku to 15 tys. egzemplarzy. W czasach swej największej świetności – w latach 80. nakład pisma przekraczał 150 tys. egz., w roku 1996 wynosił 76 tys. a w 2004 – 36 tys. egzemplarzy (według danych ZKDP za 2004).

  Mała Fantastyka – kwartalnik poświęcony literaturze fantastycznej (scence fiction, fantasy) przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Dodatek kwartalny do miesięcznika literackiego Fantastyka.Andrzej Wójcik (ur. 14 października 1952 w Radomiu) – polski pisarz, współzałożyciel Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Fantastyki i Science Fiction.

  Od 2014 do 2016 roku „Nowa Fantastyka” dostępna była w wersji elektronicznej. Jako powód rezygnacji z e-wydania podano jego nieopłacalność. Od roku 2017 seria komiksów Lil i Put (autorstwa Macieja Kura i Piotra Bednarczyka) pojawia się w odcinkach na łamach pisma.

  Peter Watts (ur. 25 stycznia 1958 w Calgary) – kanadyjski, anglojęzyczny pisarz SF i biolog morski, zajmujący się ssakami. Jego felietony publikowane są w polskim miesięczniku „Nowa Fantastyka”. Lech Jęczmyk (ur. 10 stycznia 1936) – polski eseista, publicysta, redaktor i tłumacz m.in. Thomasa Bergera, Philipa K. Dicka, Josepha Hellera, Kurta Vonneguta.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jacek Dukaj (ur. 30 lipca 1974 w Tarnowie) – polski pisarz, autor fantastyki. Pisuje głównie literaturę science fiction, choć niektóre z jego utworów zaliczyć można również do fantasy.
  Jakub Winiarski (ur. 1974) – polski poeta, prozaik i krytyk literacki. Wydał dwa tomy wierszy - Przenikanie darów, oraz Obiektyw, a także dwie książki prozatorskie Loquela i Kronika widzeń złudnych. Wykładał gościnnie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Mieszka w Warszawie. Od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka".
  Maciej Parowski (ur. 27 grudnia 1946 w Warszawie, zm. 2 czerwca 2019 tamże) – polski redaktor, krytyk i pisarz fantastyki naukowej, od 1982 redaktor (w latach 1992–2003 redaktor naczelny) miesięcznika „Fantastyka”/„Nowa Fantastyka”.
  Łukasz Orbitowski (ur. 1977 w Krakowie) – polski pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastycznej.
  Arkadiusz Nakoniecznik – polski tłumacz literatury fantastycznej, sensacyjnej, ale także z głównego nurtu. Autor kilkudziesięciu przekładów z języka angielskiego.
  Feliks W. Kres, właściwie Witold Chmielecki (ur. 1 czerwca 1966 w Łodzi) – polski pisarz fantasy, jeden z prekursorów tego gatunku w Polsce.
  Robert Silverberg (ur. 15 stycznia 1935), amerykański pisarz i redaktor science fiction. Publikował pod wieloma pseudonimami, m.in. Calvin M. Knox, Ivar Jorgenson, David Osborne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.