• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Dąbrowa - województwo pomorskie

  Przeczytaj także...
  Powiat słupski (kasz. Stôłpsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Słupsk.Droga krajowa nr 6 – droga krajowa w północnej części kraju prowadząca od granicy z Niemcami w Kołbaskowie do Łęgowa o długości ok. 351 km. Droga nr 6 przebiega przez województwa zachodniopomorskie i pomorskie. Jest połączeniem niezbędnym dla ruchu osobowo-towarowego między dwoma najważniejszymi ośrodkami miejskimi w północnej Polsce, tzn. Szczecinem wraz z aglomeracją oraz Trójmiastem.
  Gmina Potęgowo – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim. Położona we wschodniej części powiatu słupskiego, w zlewniach rzek Łupawy i Łeby.

  Nowa Dąbrowa (kaszb.Nowô Dãbrowa, niem.: Neu Damerow) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Potęgowo. Na północ od wsi znajduje się skrzyżowanie drogi krajowej nr 6 z drogą wojewódzką nr 211.

  W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie słupskim.

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Łupawa (niem. Lupow) – rzeka w północnej Polsce, na Pomorzu, długość wraz z Obrówką 98,7 km, powierzchnia zlewni 924,5 km².

  Inne miejscowości o nazwie Dąbrowa: Nowa Dąbrowa, Stara Dąbrowa, Dąbrowa (strony ujednoznaczniające), Dąbrowy, Dąbrowice, Dąbrówka, Dąbrówki, Dąbrówno

  Zobacz też[]

 • Łupawa
 • Łupawa
 • Poganice
 • Stara Dąbrowa
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Dąbrówka Barcińska, Dąbrówka D, Dąbrówka Dolna, Dąbrówka Drygalska, Dąbrówka Duża, Dąbrówka Gorzycka, Dąbrówka Górna, Dąbrówka Kościelna, Dąbrówka Królewska, Dąbrówka Kujawska, Dąbrówka Leśna, Dąbrówka Ludomska, Dąbrówka Malborska, Dąbrówka Mała, Dąbrówka Morska, Dąbrówka Nadolna, Dąbrówka Nagórna-Wieś, Dąbrówka Nowa, Dąbrówka Ostrowska, Dąbrówka Osuchowska, Dąbrówka Pniowska, Dąbrówka Podłężna, Dąbrówka Polska, Dąbrówka Pruska, Dąbrówka Stara, Dąbrówka Starzeńska, Dąbrówka Szczepanowska, Dąbrówka Szlachecka, Dąbrówka Słupska, Dąbrówka Tczewska, Dąbrówka Tuchowska, Dąbrówka Warszawska, Dąbrówka Wielka, Dąbrówka Wielka (województwo pomorskie), Dąbrówka Wielkopolska, Dąbrówka Wisłocka, Dąbrówka Woźnicka, Dąbrówka Zabłotnia, Dąbrówka Łubniańska, Dąbrówka-Malice, Dąbrówka-Marianka, Dąbrówka-Niwka, Dąbrówka-Stany, Dąbrówka-Sowice, Dąbrówka-Strumiany, Dąbrówka-Wyłazy, Dąbrówka-Ług  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Droga wojewódzka nr 211 (DW211) - droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 74 km łącząca Żukowo z Nową Dąbrową. Droga przebiega przez 3 powiaty: kartuski (gminy: Żukowo, Kartuzy, Chmielno i Sierakowice), bytowski (gmina Czarna Dąbrówka) i słupski (gmina Potęgowo).
  Język kaszubski, dialekt kaszubski (nazwy własne: kaszëbsczi jãzëk, kaszëbskô mòwa, pòmòrsczi jãzëk, kaszëbskò-słowińskô mòwa) – mowa zachodniosłowiańska i lechicka o spornym statusie – w zależności od przyjętych kryteriów uznawana za odrębny język lub dialekt języka polskiego. Często przyjmowane jest stanowisko pośrednie, unika się określania jej jako „język” lub „dialekt” albo określa się ją jako etnolekt. Z prawnego punktu widzenia kaszubszczyzna jest w Polsce językiem regionalnym. Kaszubskim posługuje się w Polsce na co dzień 108 tys. Kaszubów. Jest jedyną pozostałością słowiańskich dialektów pomorskich. Należy do grupy języków lechickich, w jej centralnej odmianie, bliski standardowemu językowi polskiemu, z wpływami języka połabskiego, dolnoniemieckiego i staropruskiego.
  Łupawa (kaszb. Łëpôwô, niem.: Lupow) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Potęgowo przy drodze wojewódzkiej nr 211. Wieś leży nad rzeką Łupawa, zbudowana jest na planie wielodrożnicy, pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1282. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W roku 1689 Łupawa otrzymała na krótki okres prawa miejskie.
  Województwo w latach 1975-1998. Siedzibą władz administracyjnych był Słupsk. Powstało w roku 1975 z połączenia powiatów: słupskiego, bytowskiego, człuchowskiego, większej części powiatów: lęborskiego, miasteckiego oraz kilku gmin powiatów: chojnickiego i sławieńskiego. Urzędy rejonowe mieściły się w Słupsku, Lęborku, Miastku, Bytowie i Człuchowie. Region miał powierzchnię 7453 km². Graniczył z 4 województwami: bydgoskim, gdańskim, koszalińskim i pilskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.