• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa Brytania

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Stettin Bay (także Stetin Bay) – zatoka w południowej części Morza Nowogwinejskiego (Ocean Spokojny), u wybrzeży wyspy Nowej Brytanii, należącej do Papui-Nowej Gwinei; część zatoki Kimbe Bay. Rozciąga się między półwyspem Willaumez Peninsula na zachodzie a półwyspem Hoskins Peninsula na wschodzie. W wodach zatoki występują rafy koralowe, m.in.: Grabo Reef, Reeson Reef, Roberts Reef, Mowen Reef, Fish Reef. Nad zatoką położona jest stolica prowincji Nowa Brytania Zachodnia, Kimbe. Pozostałe miejscowości to: Ruango, Gaungo, Mai i Kullingai. U wybrzeży Stettin Bay znajduje się także lotnisko Kimbe. Na terenach przybrzeżnych występują tartaki i plantacje.
  Tok pisin – język kreolski używany w Papui-Nowej Gwinei, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Dla około 120 tys. mieszkańców kraju jest językiem ojczystym, jako drugi język zna go 4 miliony osób. Jest najszerzej znanym w Papui-Nowej Gwinei językiem - pełni rolę języka wehikularnego.

  Nowa Brytania (ang. New Britain, tok pisin Niu Briten) – największa wyspa w Archipelagu Bismarcka, pomiędzy Morzem Bismarcka (na północy) a Morzem Salomona na południu, w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, należąca administracyjnie do Papui-Nowej Gwinei.

  Gmina Kępice – – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

  Wyspa o kształcie zbliżonym do półksiężyca ma powierzchnię ok. 36 500 km². W 2000 była zamieszkana przez 404 641 osób. Położona jest w odległości 88 km na wschód od półwyspu Huon. Długość maksymalna – ok. 600 km, szerokość maksymalna – ok. 80 km, długość linii brzegowej – ok. 1600 km. Cechuje się zróżnicowaną powierzchnią terenu: od płaskich obszarów przybrzeżnych do górskich pasm Whiteman, Nakanai i Baining w centralnej części, z kilkoma szczytami o wysokości powyżej 2100 m n.p.m, z najwyższym o wysokości 2438 m n.p.m. Na wyspie panuje klimat równikowy.

  Olejowiec gwinejski (Elaeis guineensis Jacq.) - gatunek rośliny z rodziny arekowatych (Arecaceae). Najczęściej nazywany jest palmą olejową, ma również inne nazwy zwyczajowe: masłopalma gwinejska, olejnik gwinejski. Pochodzi z Afryki i Madagaskaru, jest też uprawiany w innych rejonach świata o tropikalnym klimacie . Główne rejony uprawy to ojczysta Demokratyczna Republika Konga, ponadto kraje Afryki Zachodniej i Środkowej, Malezja, Indonezja, Kolumbia i Ekwador.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Na Nowej Brytanii wyróżnić można trzy główne obszary aktywności wulkanicznej – na zachodnim krańcu wyspy, na północy wzdłuż zatok Open i Kimbe oraz na północnym wschodzie, na półwyspie Gazelle, w pobliżu osady Rabaul, gdzie znajdują się czynne wulkany Tavurvur i Vulcan, których ostatnia erupcja miała miejsce w 1994.

  Morze Salomona – morze położone między wyspami Salomona, Nową Gwineą i archipelagiem Bismarcka, na Oceanie Spokojnym. Powierzchnia 723 tys. kilometrów kwadratowych, średnia głębia ok. 2430 m, największa - 9140 m (Rów Bougainville’a).Warcino (kaszb. Warcëno, niem. Varzin) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice przy drodze wojewódzkiej nr 208. W kierunku północnozachodnim, przy granicy z województwem zachodniopomorskim znajduje się jezioro Lewarowe.

  Na półwyspie Gazelle, we wschodniej części wyspy, uprawia się głównie palmę kokosową i kakaowca, w części centralnej, nad zatoką Kimbe – olejowca, na zachodzie rozwinięty przemysł tartaczny.

  Wyspa została odkryta w 1616 przez holenderskiego żeglarza Jacoba Le Maire’a. Gdy znajdowała się pod administracją niemiecką, nosiła nazwę Neu-Pommern. Z tego okresu pochodzą również nazwy innych obiektów fizycznogeograficznych na wyspie, jak Stettin Bay (Zatoka Szczecińska) i Mount Varzin (Góra Warcino – od Warcina, wsi w gminie Kępice).

  Huon (ang. Huon Peninsula) – półwysep na Nowej Gwinei, administracyjnie położony w Papui-Nowej Gwinei, w jej północno-wschodniej części. Od północy ograniczony jest przez Cieśninę Witiaz, od wschodu przez Morze Salomona, od południa przez zatokę Huon, od zachodu przez rzekę Markham. Kokos właściwy, palma kokosowa (Cocos nucifera L.) – jedyny gatunek z monotypowego rodzaju kokos (Cocos L.), należącego do rodziny arekowatych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Polski: Ameryka, Australia i Oceania. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2004, s. 129, seria: Nazewnictwo Geograficzne Świata. ISBN 83-239-7552-3. [dostęp 2018-01-06].
  2. New Britain (ang.). Encyclopædia Britannica, inc., 2013. [dostęp 2018-01-06].
  3. Nowa Brytania, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-01-06].
  4. Bismarck Sea (ang.). Encyclopædia Britannica, inc.. [dostęp 2021-01-26].
  5. Solomon Sea (ang.). Encyclopædia Britannica, inc.. [dostęp 2021-01-26].
  6. Łukasz Szkwarek. Pomorze na Pacyfiku. „Głos - Dziennik Pomorza”. Głos ma Historia, 24 lipca 2017. 
  Rabaul - miasto w Papui-Nowej Gwinei w północnej części wyspy Nowa Brytania na półwyspie Gazelle. Ludność: 8900 (2000). Ośrodek administracyjny prowincji Nowa Brytania Wschodnia.Archipelag Bismarcka – grupa wysp w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, na północny wschód od Nowej Gwinei, od której oddziela ją Morze Nowogwinejskie i Morze Salomona.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jacob Le Maire (ur. ok. 1585 w Antwerpii, zm. 22 grudnia 1616 na morzu) – holenderski żeglarz i kupiec. Podczas wyprawy w latach 1615-1616 wraz z Willemem Schoutenem odkrył cieśninę pomiędzy Ziemią Ognistą a Wyspą Stanów, noszącą obecnie na jego cześć nazwę Cieśniny Le Maire’a. Jako pierwszy opłynął przylądek Horn (również z Schoutenem), dowodząc tym samym, że Ziemia Ognista nie jest kontynentem (poszukiwaną Terra Australis).
  Morze Bismarcka, także Morze Nowogwinejskie (ang. New Guinea Sea, Bismarck Sea) – morze międzywyspowe, część Oceanu Spokojnego, położone między Nową Gwineą a Archipelagiem Bismarcka.
  Kakaowiec (Theobroma L.) – rodzaj niewysokich drzew rosnących w niższej warstwie drzewostanów lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Należy do rodziny ślazowatych Malvaceae, dawniej zaliczany do zatwarowatych Sterculiaceae. Gatunkiem typowym jest Theobroma cacao L..

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.777 sek.