Novotel Warszawa Centrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Novotel Warszawa Centrumhotel znajdujący się przy ul. Marszałkowskiej 94/98 w Warszawie. Został wzniesiony w latach 1972–1974 dla Polskiego Biura Podróży „Orbis” i działał do 2002 pod nazwą hotel „Forum” w ramach międzynarodowej sieci hotelowej Forum, należącej do InterContinental Hotels Group.

Ambasada Portugalii w Polsce (Embaixada de Portugal na Polónia) – portugalska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Ateńskiej 37.Ulica Zagórna – ulica w Śródmieściu Warszawy biegnąca od ulicy Solec (z którą się nie jednak krzyżuje) do ulicy Czerniakowskiej.

Historia[ | edytuj kod]

Ściana Wschodnia i hotel „Forum” (1975)

Był jednym z pierwszych wysokościowców w powojennej Warszawie (drugim budynkiem po Pałacu Kultury i Nauki, który przekroczył wysokość 100 m) i obok hotelu „Victoria” jednym z pierwszych warszawskich hoteli o wysokim standardzie.

Ambasada Gabonu w Berlinie (niem. Botschaft der Gabunischen Republik, franc. Ambassade de la République Gabonaise) – najbliższa geograficznie misja dyplomatyczna Republiki Gabońskiej, z siedzibą w Berlinie. Ambasada Libii w Polsce (سفارة ليبيا في بولندا) – placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Żołny 26/26b.

Budynek zaprojektowany przez Stena Samuelsona zbudowała szwedzka firma Skanska Cementgjuteriet dla polskiego biura podróży „Orbis” na podstawie umowy podpisanej w grudniu 1971. Budowę rozpoczęto w styczniu 1972 i zakończono w styczniu 1974. Uznanie mieszkańców miasta wzbudzały szybkie tempo prac oraz porządek panujący na budowie.

Ściana Wschodnia ulicy Marszałkowskiej, Ściana Wschodnia – zespół architektoniczno-urbanistyczny w Warszawie, w Śródmieściu, w Śródmieściu Północnym, modernistyczny, wzniesiony w latach 1962–1969 według projektu Zbigniewa Karpińskiego i Jana Klewina; jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce, w 2003 wpisany na listę dóbr kultury współczesnej.Sten Samuelson (ur. 30 kwietnia 1926 w Ängelholm, Szwecja, zm. 4 lipca 2002 w Montreux, Szwajcaria) – szwedzki architekt tworzący w stylu modernizmu, w latach 1964-1983 profesor w Szkole Technicznej w Lund.

Budynek wyróżniał się monolityczną żółtą bryłą z setkami małych okien. Niespotykana w Warszawie architektura stała się jednak przedmiotem krytyki w prasie.

Hotel rozpoczął działalność 25 stycznia 1974. Jego pierwsi goście przejechali do Warszawy na zaproszenie Centrali Handlu Zagranicznego „Węglokoks“. Hotel był nastawiony na obsługę gości z zagranicy. W sąsiedztwie hotelu, przy ul. Parkingowej, oddano do użytku wielopoziomowy parking.

Hotel po objęciu większościowych udziałów „Orbisu” przez grupę hotelową Accor stał się częścią sieci Novotel, w wyniku czego 1 lipca 2002 zmieniono jego pierwotną nazwę z hotelu „Forum” na obecną, „Novotel Warszawa Centrum”. W latach 2004–2005 przeszedł gruntowną modernizację. Zmieniono kolor elewacji z żółtej na szarą, zmodernizowano całą infrastrukturę i pokoje. Gruntownie przebudowane zostało również przyziemie hotelu, główne wejście przeniesiono z zaplecza hotelu na jego front od strony ulicy Marszałkowskiej.

Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.Ambasada Kostaryki w Bernie (niem. Botschaft von Costa Rica, hiszp. Embajada de Costa Rica) – misja dyplomatyczna Republiki Kostaryki z siedzibą w Bernie.

Hotel ma standard czterogwiazdkowy.

Hotel siedzibą przedstawicielstw dyplomatycznych[ | edytuj kod]

 • Ambasada Portugalii (1975)
 • Ambasada Libii (1976-1977)
 • Ambasada Gabonu (1977)
 • Ambasada Malezji (1978)
 • Ambasada Kostaryki (1979)


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Accor – duże francuskie międzynarodowe konsorcjum, działające na rynku turystycznym (hotele, restauracje, biura podróży).
  Ambasada Malezji w Polsce (Kedutaan Besar Malaysia di Poland) – malezyjska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Gruzińskiej 3.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Węglokoks SA – przedsiębiorstwo z siedzibą w Katowicach, założone w 1951 i zajmujące się handlem węglem. W 2013 roku spółka sprzedała zagranicznym kontrahentom ok. 8 mln ton tego surowca.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Skanska – międzynarodowe przedsiębiorstwo budowlane założone w 1887 roku w Malmö jako Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w mieście Solna w Szwecji. Przedsiębiorstwo na całym świecie zatrudniało w 2010 w przybliżeniu 52 tys. pracowników.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama