• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Novotel Warszawa Centrum

  Przeczytaj także...
  Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).Orbis Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo, jednostka dominująca grupy kapitałowej "Orbis". Nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza świat.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Novotel Warszawa Centrum (do lipca 2002 Hotel Forum) – jeden z większych hoteli warszawskich, wybudowany w latach 1972–1974, otwarty 24 stycznia 1974.

  Hotel znajduje się przy rondzie Dmowskiego, które jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Warszawy.

  Ulica Zagórna – ulica w Śródmieściu Warszawy biegnąca od ulicy Solec (z którą się nie jednak krzyżuje) do ulicy Czerniakowskiej.Accor – duże francuskie międzynarodowe konsorcjum, działające na rynku turystycznym (hotele, restauracje, biura podróży).

  Historia[]

  Był jednym z pierwszych wysokościowców w powojennej Warszawie (drugim budynkiem po Pałacu Kultury i Nauki, który przekroczył wysokość 100 m) i obok hotelu Victoria jednym z pierwszych hoteli o zachodnim standardzie.

  Budynek zbudowała szwedzka firma Skanska Cementgjuteriet dla polskiego biura podróży Orbis na podstawie umowy podpisanej w grudniu 1971. Konstrukcja hotelu jest żelbetowa, monolityczna.

  Rondo Dmowskiego – rondo położone w Śródmieściu, na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej, uważane za centralny punkt Warszawy.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Przy ul. Zagórnej w Warszawie powstał obiekt, który według wstępnych założeń miał służyć jako baza noclegowa dla pracowników budujących Hotel Forum, jednakże spełnił on wszelkie warunki ogólnodostępnego hotelu i postanowiono włączyć go w obsługę zorganizowanego ruchu przyjazdowego. W ten sposób powstał nieplanowany Hotel Orbis Solec (po rozbiórce budynku w jego miejscu wzniesiono hotel Etap) o pojemności 147 jednostek mieszkalnych i 292 miejsc noclegowych w ciągu zaledwie 9 miesięcy według projektu arch. Zygmunta Stępińskiego.

  Skanska – międzynarodowe przedsiębiorstwo budowlane założone w 1887 roku w Malmö jako Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w mieście Solna w Szwecji. Przedsiębiorstwo na całym świecie zatrudniało w 2010 w przybliżeniu 52 tys. pracowników.

  Hotel po objęciu większościowych udziałów Orbisu przez grupę hotelową Accor wpisany został do sieci Novotel, w wyniku czego 1 lipca 2002 zmieniono jego pierwotną nazwę "Hotel Forum" na obecną "Novotel Warszawa Centrum". W latach 2004–2005 przeszedł gruntowną modernizację. Zmieniono kolor elewacji z żółtej na szarą, zmodernizowano całą infrastrukturę i pokoje. Gruntownie przebudowane zostało również przyziemie hotelu - przeniesiono wejście główne z zaplecza hotelu na jego front od strony ulicy Marszałkowskiej.

  Hotel ma standard czterogwiazdkowy.

  Pokoje[]

 • Pokoje (łącznie) – 742
 • Pokoje jednoosobowe – 50
 • Pokoje dwuosobowe – 663
 • Apartamenty – 21
 • Przypisy

  1. Zenon Błądek: Dzieje krajowego hotelarstwa od zajazdu do współczesności: fakty, obiekty, ludzie. Poznań-Warszawa: Palladium Architekci, 2003, s. 50. ISBN 83-89284-02-2
  2. Novotel Warszawa Centrum. novotel.com. [dostęp 2015-12-16].

  Bibliografia[]

 • Horyzonty Techniki nr 7/1972, s. 1-5.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa sieci Novotel
 • Hotel Novotel na stronie Wieżowce Warszawy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.