• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Novohrad

  Przeczytaj także...
  Mniejszość węgierska na Słowacji – najliczniejsza spośród mniejszości narodowych zamieszkujących Słowację. Według spisu z 2011 mieszka tam 458 467 Węgrów, co stanowi 8,5% ogółu ludności (jest to znaczny spadek w porównaniu do roku 2001, kiedy liczba Węgrów wynosiła 520 528 osób). Język węgierski, jako ojczysty, zadeklarowało 508 714 obywateli kraju (jest to także spadek - z 572 929 w 2001 roku).Łuczeniec (słow. Lučenec, węg. Losonc) – miasto na Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w pobliżu granicy z Węgrami. Główne miasto regionu Novohrad. Około 28,8 tys. mieszkańców.
  Jedną z pozostałości wielowiekowej przynależności Słowacji do Królestwa Węgier (896-1918) jest tradycyjny podział Słowacji na regiony. Podział ten nie pokrywa się z obecnym podziałem administracyjnym Słowacji, jednak jest szeroko używany wśród mieszkańców Słowacji i stanowi podstawę do podziału Słowacji na regiony turystyczne, używanego przez publiczne instytucje promujące turystykę.
  Region Novohrad na mapie Słowacji; zaznaczono też granice historycznego komitatu Nógrád
  Novohrad (zaznaczony na ciemnoczerwono) wśród innych regionów turystycznych

  Novohrad (węg. Nógrád, niem. Neograd, Neuburg, pol. Nowograd) – jeden z regionów Słowacji, czasem określany jako część regionu Poiplie. Obecnie nie tworzy on samodzielnej jednostki turystycznej, a nazwy używa się nieoficjalnie m.in. dla celów promocyjnych lub turystycznych.

  Powiat Rymawska Sobota (słow. okres Rimavská Sobota) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w kraju bańskobystrzyckim. Powiat Rimavská Sobota zamieszkiwany jest przez 82 773 obywateli (31 grudnia 2004) i zajmuje obszar 1 471 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 56,27 osób na km².Rudawy Spiskie (515.28) - grupa górska we wschodniej Słowacji, w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich, stanowiąca ostatnie – idąc ku wschodowi - ogniwo Łańcucha Rudaw Słowackich. Najwyższy szczyt: Zlatý stôl (1322 m).

  Granice Novohradu pokrywają się z granicami dawnego węgierskiego komitatu Nógrád (węg. Nógrád vármegye), którego mniejsza część znalazła się po I wojnie światowej na terenie dzisiejszej Słowacji. Głównymi miastami regionu są Łuczeniec oraz Veľký Krtíš.

  W granicach Novohradu położony jest cały powiat Łuczeniec, 2/3 powiatu Poltár, wschodnia część powiatu Veľký Krtíš, południowe części powiatów Zwoleń i Detva oraz niewielkie fragmenty powiatu Rimavská Sobota.

  Powiat Łuczeniec (Okres Lučenec) - słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w Kraju bańskobystrzyckim. Powiat Lučenec zamieszkiwany jest przez 72 878 obywateli (1 stycznia 2003) i zajmuje obszar 771 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 94,52 osób na km².Powiat Zwoleń (słow. okres Zvolen) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w Kraju bańskobystrzyckim. Powiat Zwoleń zamieszkiwany jest przez 67 650 obywateli (1 stycznia 2003) i zajmuje obszar 759 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 89,13 osób na km². Miasta: Sliač oraz powiatowy Zwoleń.

  Novohrad należy do jednych z najbiedniejszych regionów kraju z bezrobociem sięgającym 30%. W południowej części regionu mieszka też liczna mniejszość węgierska.

  Atrakcje turystyczne[]

  Novohradzie znajdują się liczne ruiny zamków – m.in. w miejscowościach Fiľakovo, Halič, Čabradský Vrbovok, Vígľaš, Podzámčok oraz Šomoška (ten ostatni na granicy słowacko-węgierskiej). We wsi Bzovík znajdują się pozostałości cysterskiego klasztoru, przebudowanego później na twierdzę. Przetrwało też sporo starych kościołów z cennymi malowidłami.

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Powiat Poltár (słow. okres Poltár) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w Kraju bańskobystrzyckim. Powiat Poltár zamieszkiwany jest przez 23 594 obywateli (1 stycznia 2003) i zajmuje obszar 505 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 46,72 osób na km².

  W Łuczeńcu obejrzeć można monumentalną, zrujnowaną synagogę, w Modrým Kameňu zespół zamkowy, a w Krupinie romańską bazylikę z XIII wieku.

  W górach Pol'any i Rudaw można uprawiać turystykę górską, choć są one słabe zagospodarowane.

  Bibliografia[]

 • W. Rusin, B. Zygmańska, Słowacja, Bielsko-Biała 2006, ISBN 83-7304-679-8
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Veľký Krtíš (do 1927 Veľký Krtýš, węg. Nagykürtös) - miasto w południowej Słowacji, w historycznym regionie Novohrad; 15 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego.Zakon Cystersów (łac. Ordo Cisterciensis, skrót OCist. lub OCSO (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae) dla trapistów) – katolicki zakon monastyczny reformowany, posługujący się regułą benedyktyńską , założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesme, pierwszego opata z Cîteaux (z łac. Cistercium) (obecnie Saint-Nicolas-lès-Cîteaux) we Francji. Pierwsze klasztory powstały w La Ferté (1113), Pontigny (1114), Clairvaux (1115) i Morimond (1115). Do Polski cystersi przybyli w połowie XII w.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krupina (niem. Karpfen, węg. Korpona) – miasto na Słowacji w kraju bańskobystrzyckim, liczy 8 tys. mieszkańców (2006).
  Halič – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju bańskobystrzyckim, w powiecie Łuczeniec. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1200.
  Zamek Šomoška (słow. Hrad Šomoška, węg. Somoskői vár) – ruiny zamku w południowej Słowacji, około 12 kilometrów na południe od miasta Fiľakovo. W odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od zamku przebiega granica słowacko-węgierska.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Polana (słow. Poľana; 515.23) – niewielki masyw górski w środkowej Słowacji, część Łańcucha Rudaw Słowackich w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich.
  Vígľaš – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju bańskobystrzyckim, w powiecie Detva. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1393.
  Powiat Detva (słow. Okres Detva) - słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w Kraju bańskobystrzyckkim. Powiat Detva zamieszkiwany jest przez 33 426 obywateli (1 stycznia 2003) i zajmuje obszar 475 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 70,37 osób na km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.076 sek.