• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nová Pec

  Przeczytaj także...
  Nové Údolí (niem. Neuthal) - dawna osada, obecnie obręb ewidencyjny w gminie Stožec, w południowych Czechach, na granicy z Bawarią, w Szumawie.Adalbert Stifter (ur. 23 października 1805 w Horní Planá, zm. 28 stycznia 1868 w Linzu) – pisarz austriacki, uznawany dziś za klasyka literatury austriackiej, malarz, jeden z bardziej znaczących twórców okresu biedermeierowskiego.
  Schwarzenberg – nazwisko rodowe potężnej arystokratycznej czesko-austriackiej rodziny, która doszła do większego znaczenia w XVI wieku.

  Nová Pec (niem. Neuofen) - wieś gminna, w kraju południowoczeskim, w powiecie Prachatice.

  Położona jest na skraju gór Szumawy, w pobliżu granicy z Austrią oraz nad zbiornikiem Lipno.

  Wieś jest początkiem kilku szlaków turystycznych wiodących w góry Szumawy. Na jej terenie znajduje się zabytek techniki Kanał Schwarzenberski (Schwarzenberský plavební kanál), a także górskie Plešné jezero, obok które wznosi się pomnik obelisk poświęcony Adalbertowi Stifterovi (Stifterův památník).

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Szumawa (czes. Šumava, Šumavská hornatina, niem. Böhmerwald albo Hinterer Bayerischer Wald) – pasmo górskie położone na pograniczu Czech, Bawarii (Niemcy) i Austrii. Najwyższym szczytem jest położony po stronie niemieckiej Großer Arber (1457 m n.p.m.), najwyższym szczytem po stronie czeskiej i austriackiej jest graniczny wierzchołek Plechý/Plöckenstein (1378 m n.p.m.). Po niemieckiej i austriackiej stronie nosi nazwę Las Bawarski.

  Historia i teraźniejszość[]

  Wieś założono w połowie XVII stulecia, ale po raz pierwszy wieś wzmiankowano w 1720 roku. Tereny te były własnością Eggenbergów, a w połowie XVIII wieku przeszły w ręce Schwarzenbergów. W połowie tego stulecia wieś liczyła 27 domów. W 1900 roku mieszkało tutaj 476 osób w 66 domach.

  Powiat Prachatice (czes. Okres Prachatice) – powiat w kraju południowoczeskim (okręg terytorialny: kraj południowoczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Prachatice. Powierzchnia powiatu wynosi 1375,04 km², zamieszkuje go 51 477 osób (gęstość zaludnienia wynosi 37,44 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 65 miejscowości, w tym 4 miasta.Zbiornik Lipnowski (czes. vodní nádrž Lipno) – największy sztuczny zbiornik wodny na terenie Czech, utworzony na rzece Wełtawie, nazywany Czeskim Morzem. Ma powierzchnię 48,70 km². Znajduje się w południowej części kraju, w pobliżu granicy z Austrią i Niemcami.

  W okresie międzywojennym nastąpił rozwój wsi, związany z turystyką i narciarstwem. Sporo ludzi było zatrudnionych w książęcych dobrach leśnych, ale rozwój techniki sprawił, że liczba osób trudniących się wyrębem drzew spadła. Obecnie również praca w leśnictwie jest najpopularniejsza wśród mieszkańców; pozostali trudnią się obsługą turystyki oraz pracują w Parku Narodowym Szumawa.

  Kraj południowoczeski (czes. Jihočeský kraj), do 30 maja 2001 r. kraj budziejowicki – to jednostka administracyjna Czech. Leży w południowej części historycznej Bohemii. Stolicą kraju są Czeskie Budziejowice. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego o tej samej nazwie.Park Narodowy Szumawa (cz. Národní park Šumava) - park narodowy w Czechach, położony w paśmie górskim Szumawa w południowo-zachodniej części kraju, przy granicy z Niemcami i Austrią. Utworzony został w 1991 r. i obejmuje obszar 680 km².

  Części gminy[]

 • Nová Pec (Neuofen),
 • Bělá (Parkfried), po drugiej stronie zbiornika Lipno,
 • Dlouhý Bor (Langhaid),
 • Jelení (Hirschbergen),
 • Láz (Gehäng),
 • Nové Chalupy (Neuhäuser),
 • Pěkná (Schönau).
 • Na terenie gminy znajduje się także opuszczona wioska (osada) Ovesná (Haberdorf).

  Transport[]

  Nová Pec posiada własny dworzec kolejowy na trasie Czeskie Budziejowice - Nové Údolí / Volary (od 1892 roku). Przystanki kolejowe znajdują się też w wiosce Pěkná oraz w osadzie Ovesná.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.