• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noud van Melis

  Przeczytaj także...
  Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).
  Eindhoven – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad rzeką Dommel (dorzecze Mozy). Powierzchnia wynosi 88,84 km², z czego 87,75 km² to ląd, a 1,09 km² to tereny zalane wodą. Miasto liczy 225 tys. mieszkańców (2012), co czyni je piątym pod względem ludności w Holandii. W skład aglomeracji wchodzą m.in. Valkenswaard, Veldhoven, Heeze, Best oraz Oirschot.

  Arnoldus Cornelis "Noud" van Melis (ur. 10 lutego 1924 w Eindhoven - zm. 8 sierpnia 2001) – piłkarz holenderski grający na pozycji napastnika. W swojej karierze rozegrał 13 meczów i zdobył 15 goli w reprezentacji Holandii.

  Kariera klubowa[]

  W swojej karierze piłkarskiej van Melis grał w klubach FC Eindhoven i Rapid JC Heerlen.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Holandii van Melis zadebiutował 15 października 1950 roku w przegranym 5:7 towarzyskim meczu ze Szwajcarią, rozegranym w Bazylei. W debiucie zdobył gola. W 1952 roku był w kadrze Holandii na igrzyska olimpijskie w Helsinkach. Od 1950 do 1957 roku rozegrał w kadrze narodowej 13 meczów i strzelił 15 bramek.

  Football Club Eindhoven – holenderski klub piłkarski mający siedzibę w mieście Eindhoven, obecnie grający w Eerstedivisie.Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).

  Bibliografia[]

 • Statystyki na National Football Teams (ang.)
 • Profil na eu-football.info (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Szwajcarii w piłce nożnej była pionierem piłki nożnej – pierwsze lokalne kluby powstawały tam już od lat 60. XIX wieku. W roku 1899 szwajcarski emigrant Hans Gamper założył w stolicy Katalonii klub FC Barcelona. W 1958 ówczesny selekcjoner reprezentacji Szwajcarii Karl Rappan wymyślił system gry oparty na twardej obronie (verrou, tzw. "szwajcarski rygiel"). Pochodną od tej właśnie koncepcji jest włoskie catenaccio.
  Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.
  XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.