• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nottinghamshire

  Przeczytaj także...
  Rushcliffe - najbardziej wysunięty na południe dystrykt hrabstwa Nottinghamshire w Anglii. Ok. 108 tysięcy mieszkańców. Stolicą jest West Bridgford. Dystrykt jest faktyczną siedzibą klubu piłkarskiego Nottingham Forest F.C. - w jego granicach znajdują się zarówno stadion tej drużyny, jak i domy większości piłkarzy.Miasta partnerskie – forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. W Europie formę tę powszechnie określa się terminami: miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie (miasta zaprzyjaźnione) lub miasta partnerskie. Poza Europą (szczególnie w krajach anglosaskich) współpracę między miastami określa się pojęciem miasta siostrzane (ang.: Sister City; l. mn.: Sister Cities) lub bliźniacze (ang.: Twin Towns albo Twinning Towns); w krajach socjalistycznych - miasta braterskie.
  East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.

  Nottinghamshire (w skrócie Notts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 2160 km², a administracyjnego – 2085 km². Jako hrabstwo ceremonialne Nottinghamshire liczy 1 091 500 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 785 800. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest West Bridgford, położone na południowym zachodzie. Największym miastem, jedynym posiadającym status city, jest Nottingham, stanowiące osobną jednostkę administracyjną. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Mansfield, Carlton oraz Sutton-in-Ashfield.

  City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.Broxtowe - dystrykt w hrabstwie Nottinghamshire w Anglii, w całości zaliczany do aglomeracji Nottingham. Stolicą jest Beeston. Ok. 109 tysięcy mieszkańców. Dystrykt stanowi również okręg wyborczy do Izby Gmin, od 1997 reprezentowany przez Nicka Palmera (Partia Pracy).

  Na terenie hrabstwa znajduje się las Sherwood, związany z legendą o Robin Hoodzie,

  Na zachodzie Nottinghamshire graniczy z hrabstwem Derbyshire, na północnym zachodzie z South Yorkshire, na wschodzie z Lincolnshire a na południu z Leicestershire.

  Obszar hrabstwa podzielony jest na 11 jednomandatowych okręgów wyborczych do Izby Gmin. Nottinghamshire pozostaje w stosunkach partnerskich z Poznaniem.

  Podział administracyjny[]

  W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Nottinghamshire obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  1. Rushcliffe
  2. Broxtowe
  3. Ashfield
  4. Gedling
  5. Newark and Sherwood
  6. Mansfield
  7. Bassetlaw
  8. Nottingham (unitary authority)

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Nottinghamshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-12-23].
 • South Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire.Sherwood – las otaczający wioskę Edwinstowe w hrabstwie Nottinghamshire w Anglii. Ten, znany na całym świecie teren rekreacyjny o powierzchni 423 ha, jest pozostałością dawnej, znacznie większej puszczy, związanej z legendą Robin Hooda. Według legendy, Robin Hood podróżował po tym obszarze w latach 1191-1234. Były to wówczas królewskie lasy, obejmujące kilka sąsiednich hrabstw, w których urządzano polowania. Jako teren rekreacyjny, las został udostępniony publicznie w 1969 roku przez Radę Hrabstwa Nottinghamshire a od 2002 roku jest rezerwatem przyrody. W 2007 roku do utworzonego wcześniej rezerwatu włączono obszar Budby South Forest, największego w hrabstwie wrzosowiska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.
  Carlton – miasto w Anglii, w hrabstwie Nottinghamshire, w dystrykcie Gedling. Leży 2 km na północny wschód od miasta Nottingham i 175 km na północny zachód od Londynu.
  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
  Sutton-in-Ashfield - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Nottinghamshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 41 951 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.