• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nottinghamshire

  Przeczytaj także...
  Rushcliffe - najbardziej wysunięty na południe dystrykt hrabstwa Nottinghamshire w Anglii. Ok. 108 tysięcy mieszkańców. Stolicą jest West Bridgford. Dystrykt jest faktyczną siedzibą klubu piłkarskiego Nottingham Forest F.C. - w jego granicach znajdują się zarówno stadion tej drużyny, jak i domy większości piłkarzy.Miasta partnerskie – forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. W Europie formę tę powszechnie określa się terminami: miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie (miasta zaprzyjaźnione) lub miasta partnerskie. Poza Europą (szczególnie w krajach anglosaskich) współpracę między miastami określa się pojęciem miasta siostrzane (ang.: Sister City; l. mn.: Sister Cities) lub bliźniacze (ang.: Twin Towns albo Twinning Towns); w krajach socjalistycznych - miasta braterskie.
  Broxtowe - dystrykt w hrabstwie Nottinghamshire w Anglii, w całości zaliczany do aglomeracji Nottingham. Stolicą jest Beeston. Ok. 109 tysięcy mieszkańców. Dystrykt stanowi również okręg wyborczy do Izby Gmin, od 1997 reprezentowany przez Nicka Palmera (Partia Pracy). W 2011 roku dystrykt liczył 109 487 mieszkańców.

  Nottinghamshire (w skrócie Notts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 2160 km², a administracyjnego – 2085 km². Jako hrabstwo ceremonialne Nottinghamshire liczy 1 091 500 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 785 800. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest West Bridgford, położone na południowym zachodzie. Największym miastem, jedynym posiadającym status city, jest Nottingham, stanowiące osobną jednostkę administracyjną. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Mansfield, Carlton oraz Sutton in Ashfield.

  East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.

  Na terenie hrabstwa znajduje się las Sherwood, związany z legendą o Robin Hoodzie,

  Na zachodzie Nottinghamshire graniczy z hrabstwem Derbyshire, na północnym zachodzie z South Yorkshire, na wschodzie z Lincolnshire a na południu z Leicestershire.

  Obszar hrabstwa podzielony jest na 11 jednomandatowych okręgów wyborczych do Izby Gmin. Nottinghamshire pozostaje w stosunkach partnerskich z Poznaniem.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Nottinghamshire obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  1. Rushcliffe
  2. Broxtowe
  3. Ashfield
  4. Gedling
  5. Newark and Sherwood
  6. Mansfield
  7. Bassetlaw
  8. Nottingham (unitary authority)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nottinghamshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-12-23].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.
  Warto wiedzieć że... beta

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Mansfield – miasto w Anglii, w hrabstwie Nottinghamshire, w dystrykcie Mansfield. W 2001 roku miasto liczyło 69 987 mieszkańców.
  South Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Sherwood – las otaczający wioskę Edwinstowe w hrabstwie Nottinghamshire w Anglii. Ten, znany na całym świecie teren rekreacyjny o powierzchni 423 ha, jest pozostałością dawnej, znacznie większej puszczy, związanej z legendą Robin Hooda. Według legendy, Robin Hood podróżował po tym obszarze w latach 1191-1234. Były to wówczas królewskie lasy, obejmujące kilka sąsiednich hrabstw, w których urządzano polowania. Jako teren rekreacyjny, las został udostępniony publicznie w 1969 roku przez Radę Hrabstwa Nottinghamshire a od 2002 roku jest rezerwatem przyrody. W 2007 roku do utworzonego wcześniej rezerwatu włączono obszar Budby South Forest, największego w hrabstwie wrzosowiska.
  Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.