• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Notker Balbulus

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Notker Balbulus (Jąkała) (ur. ok. 840 prawd. w Jonschwil, zm. 6 kwietnia 912 w St. Gallen) – benedyktyn (OSB) i kronikarz z czasów Karola Wielkiego, kompozytor, poeta i teoretyk muzyki, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Niemal przez całe życie, jako zakonnik, związany był z klasztorem w opactwie Sankt Gallen (istniejącym w latach 719-1805). Napisał kilkadziesiąt sekwencji, z których najlepiej znany jest cykl roczny liczący sobie 40 utworów. W latach 881-887 napisał traktat o muzyce pt. Proemium. Notkerowi przypisywane jest również autorstwo Gesta Caroli Magni ("Żywota Karola Wielkiego") sporządzonego prawdopodobnie w latach 883-887 na prośbę cesarza Karola III Grubego (Otyłego).

  Karol III Otyły lub Gruby (łac. Carolus Pinguis, ur. 13 czerwca 839 w Neudingen, zm. 13 stycznia 888 tamże) – od 881 r. cesarz rzymski, od 884 r. król zachodniofrankijski z dynastii Karolingów niemieckich.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Jego kult został zatwierdzony w 1624 roku.

  Wspomnienie liturgiczne bł. Notkera obchodzone jest w Kościele rzymskokatolickim w dzienną pamiątkę śmierci. Również ewangelicy wspominają błogosławionego tego dnia. Uroczystości w diecezji Sankt Gallen obchodzone są 9 maja.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Notker (Notger) – imię
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Notker (Ndger). DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-05-18].
  2. Notker Balbulus (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-05-18].
  3. Anna Rydzanicz: Trzy Tradycje we Wrocławiu. Przegląd Prawosławny Numer 9(243), wrzesień 2005. [dostęp 2013-05-18].
  4. Benedyktyni. Encyklopedia Gutenberga online. [dostęp 2013-05-18].
  5. Matthew Innes, Memory, Orality and Literacy in an Early Medieval Society, „Past & Present”, luty 1998, s. 6, JSTOR651220 [dostęp 2021-01-29] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Gustaw Faber – Merowingowie i Karolingowie, PIW, Warszawa 1994.
 • Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. JSTOR (/dʒeɪ-stɔːr/, skrót od ang. Journal Storage) – biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku. Początkowo zawierała cyfrowe kopie czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Następnie zaczęła zbierać także książki, materiały źródłowe oraz aktualne numery czasopism naukowych. Pozwala na wyszukiwanie w pełnej treści niemal 2000 czasopism naukowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Przegląd Prawosławny – ogólnopolski prawosławny miesięcznik społeczno-religijny, pierwsze tego typu pismo w powojennej historii Polski.
  Diecezja Sankt Gallen - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północno-wschodniej Szwajcarii. Jak wszystkie diecezje w tym kraju, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstała w 1847 w wyniku podziału istniejącej wcześniej diecezji Chur-Sankt Gallen.
  Teoria muzyki – ogólne zasady i zagadnienia związane z muzyką (na ogół poważną) wyrażone w sposób czysto teoretyczny. W skład teorii muzyki wchodzi m.in. notacja muzyczna (zapis muzyczny), elementy dzieła muzycznego - skróty i oznaczenia, praktyka wykonawcza, harmonia, kontrapunkt.
  Notger, Notker – imię męskie pochodzenia germańskiego. Oznacza "walcząca włócznia". Imię to posiada kilku patronów, m.in. bł. Notker Balbulus.
  Sekwencja – w chrześcijaństwie rodzaj religijnej kompozycji wokalnej zbliżonej do hymnu, popularnej w średniowieczu. Wykonuje się ją unisono, zaś jej tekst, niepochodzący z Biblii, układano po łacinie. Wykonywana była po Alleluja (Aklamacji przed Ewangelią).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.68 sek.