• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nostradamus - album

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Don Airey (ur. 21 czerwca 1948 w Sunderland w Anglii) - od roku 2002 klawiszowiec zespołu rockowego Deep Purple. Wcześniej pracował w takich zespołach jak Gary Moore, Ozzy Osbourne, Judas Priest, Black Sabbath, Jethro Tull, Whitesnake, Colosseum II, Sinner, Michael Schenker, Uli Jon Roth, Rainbow, Divlje Jagode, czy Living Loud, a ostatnio także z grupą Saxon. Współpracował również z Andrew Lloyd Webberem.
  Nostradamus (fr. Michel de Nostredame) (ur. 14 grudnia 1503 w Saint-Remy w Prowansji, zm. 2 lipca 1566) – francuski lekarz, astrolog, matematyk i autor proroctw, okultysta, doradca królowej Francji Katarzyny Medycejskiej. Miał m.in. przepowiedzieć okoliczności śmierci jej męża Henryka II Walezjusza.

  Nostradamus to studyjny album brytyjskiego zespołu heavy metalowego - Judas Priest. Jest to pierwszy w karierze zespołu koncept album, oparty na życiu sławnego jasnowidza Michela de Nostradame znanego również jako Nostradamus. Zespół chciał przedstawić ludzką sferę życia sławnego Francuza, jego przeżycia i towarzyszące jemu uczucia. Utworów dotyczących zaś bezpośrednio jego wizji jest zaledwie 2, są to: "The Four Horsemen" i "Death". Na płycie pojawia się duża liczba, jak na ten zespół, gitar akustycznych. Jest również dużo orkiestracji i chórów.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.

  Lista utworów[]

  CD 1[]

  1. "Dawn of Creation" - 2:32
  2. "Prophecy" - 5:26
  3. "Awakening" - 0:53
  4. "Revelations" - 7:05
  5. "The Four Horsemen" - 1:35
  6. "War" - 5:04
  7. "Sands of Time" - 2:37
  8. "Pestilence and Plague" - 5:09
  9. "Death" - 7:34
  10. "Peace" - 2:22
  11. "Conquest" - 4:42
  12. "Lost Love" - 4:28
  13. "Persecution" - 6:34

  CD 2[]

  1. "Solitude" - 1:23
  2. "Exiled" - 6:33
  3. "Alone" - 7:50
  4. "Shadows in the Flame" - 1:10
  5. "Visions" - 5:24
  6. "Hope" - 2:09
  7. "New Beginnings" - 4:57
  8. "Calm Before the Storm" - 2:05
  9. "Nostradamus" - 6:43
  10. "Future of Mankind" - 8:30
 • Wszystkie utwory nagrali i zaaranżowali: Tipton / Halford / Downing
 • Twórcy[]

 • Rob Halford - śpiew
 • Glenn Tipton - gitary i syntezatory gitarowe
 • K.K. Downing - gitary i syntezatory gitarowe
 • Ian Hill - gitara basowa
 • Scott Travis - perkusja
 • Don Airey - gościnnie instrumenty klawiszowe

  Judas Priest – brytyjska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Birmingham (hrabstwo West Midlands) w Anglii , znana głównie z dwóch gitar prowadzących i mającego dużą skalę głosu wokalisty śpiewającego w sposób operowy. Zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Informacje o albumie[]

 • nagrany: The Old Smithy Studio
 • produkcja: Glenn Tipton i K.K. Downing
 • miksy: Attie Bauw w Bauwhaus wraz z Glennem Tiptonem i K.K. Downingem
 • mastering: Dariusa Van Helfterena w Amsterdam Mastering; Attie Bauw w Bauwhaus
 • oprawa graficzna albumu: Mark Wilkinson
 • Wydania[]

 • podstawowa z 2 CD
 • specjalna z 48 stronnicową książeczką w twardej oprawie
 • w boxie zawierającym 2 CD, 3 płyty winylowe, 48 stronnicową książeczkę i plakat
 • Pozycje na listach[]

  Przypisy

  1. Posłuchaj "Nostradamusa" Judas Priest. Onet.pl. [dostęp 2009-06-30].
  2. Mystic Art, Nr 3(46)/ 2008 ISSN 1427-5538
  3. Zapowiedzi płytowe - JUDAS PRIEST "NOSTRADAMUS". HI-FI CHOICE. [dostęp 2009-07-01].
  4. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-10-11].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.Scott Travis (ur. 6 września 1961 w Norfolk) perkusista brytyjskiego zespołu heavymetalowego Judas Priest oraz zespołu Racer X.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Ian Frank Hill (ur. 20 stycznia 1951 w West Bromwich) – angielski muzyk rockowy, basista i jeden z założycieli heavymetalowej grupy Judas Priest.
  Kenneth "K.K." Downing Jr. (ur. 27 października 1951 w West Bromwich w Anglii) – brytyjski muzyk, kompozytor i gitarzysta. W 1969 roku wraz ze szkolnym kolegą Ianem Hillem założył grupę Judas Priest. W 2011 roku po ponad czterdziestu latach występów w Judas Priest Downing opuścił zespół.
  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Glenn Raymond Tipton (ur. 25 października1948 w Blackheath) – brytyjski muzyk rockowy, gitarzysta zespołu Judas Priest.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.