• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Norwich  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Costessey – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie South Norfolk. Leży 7 km na północny zachód od miasta Norwich i 158 km na północny wschód od Londynu. Miejscowość liczy 9822 mieszkańców.Sprowston – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Broadland. Leży 4 km na północny wschód od miasta Norwich i 162 km na północny wschód od Londynu. Miejscowość liczy 14 027 mieszkańców.
  Zabytki[ | edytuj kod]

  Norwich posiada zachowane stare centrum na wzgórzach w zakolu rzeki Wensum, z dużą ilością zabytkowych budynków. W obrębie murów miejskich stało niegdyś 57 kościołów a 31 istnieje do dziś. 18 historycznych nieczynnych kościołów Norwich jest dostępnych do zwiedzania dzięki wirtualnym wycieczkom Norwich Historic Churches Trust. 70 zabytków I klasy z Norwich, z podaną lokalizacją, zostało zgrupowanych spisie Grade I listed buildings in Norwich(ang.).

  Wensum (ang. River Wensum) – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Norfolk. Długość rzeki wynosi 75 km, powierzchnia dorzecza – 647 km². Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
 • Katedra Niepodzielnej Świętej Trójcy z XI wieku
 • Katedra św. Jana Chrzciciela, rzymskokatolicka (1882-1910)
 • Kolegiata św. Jerzego St George's Church(ang.) z XV wieku
 • Kościół św. Piotra St Peter Mancroft(ang.)
 • Unitariański kościół oktagonalny z XVII wieku Octagon Chapel(ang.) w stylu neo-palladiańskim
 • Kościół św. Jana St John Maddermarket Church(ang.) z XV wieku
 • Kościół św. Julianny St Julian's Church(ang.) z XII wieku
 • Kościół Wszystkich Świętych All Saints' Church(ang.) z XV wieku
 • Zamek średniowieczny Norwich Castle(ang.) zbudowany w stylu gotyckim przez Normanów w XII wieku. Niegdyś więzienie obecnie muzeum zamkowe oraz galeria sztuki
 • Ratusz miejski Norwich Guildhall(ang.) z XV wieku
 • Krowia Wieża Cow Tower(ang.) z XIV wieku
 • Hala targowa Dragon Hall(ang.) z XV wieku
 • średniowieczny szpital Great Hospital(ang.) z XIII wieku
 • średniowieczny pub Adama i Ewy Adam and Eve Pub(ang.) z XII wieku, budynek z XVIII w.
 • Wiara[ | edytuj kod]

  Według spisu ludności z 2011 roku pod względem wyznania 44,9% mieszkańców miasta stanowią chrześcijanie, 42,5% nie wyznaje żadnej religii, 8,2% nie podało religii, 2% to muzułmanie, 0,8% to Hindusi, 0,7% to buddyści, 0,2% to Żydzi, 0,1% to sikhowie 0,7% należy do innej religii.

  Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.

  Norwich uznano za najmniej religijne miasto w Anglii i Walii. Według spisu z 2011 roku 56268 osób zgłosiło brak religii - 169 spirytystów, 131 ateistów, 783 Rycerzy Jedi, 65 członków Heavy Metal.

  Ludność[ | edytuj kod]

  Cenzus z 2011 określa liczbę mieszkańców dystrykt na 132 512 osób przy gęstości zaludnienia 34 osób na hektar. Zaludnienie aglomeracji miejskiej, liczonej z Costessey, Taverham, Hellesdon, Bowthorpe, Old Catton, Sprowston oraz Thorpe St Andrew to samo badanie określa jako 213 166 osób.

  Eremita lub pustelnik (gr. ἐρημίτης herēmítēs, żyjący na pustkowiu) – osoba, która z pobudek religijnych wycofuje się z życia w społeczeństwie i decyduje się na życie w izolacji i celibacie. Poświęca się przede wszystkim modlitwie i życiu w ascezie. Utrzymuje się, jak to miało np. miejsce u zarania życia pustelniczego w Egipcie i Palestynie, z jałmużny lub rzemiosła.Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.
  Peter Trudgill (ur. 7 listopada 1943 w Norwich) – brytyjski socjolingwista i autor książek z dziedziny dialektologii.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Juliana z Norwich (ur. ok. 1343, zm. ?) – angielska pustelnica, jedna z najważniejszych przedstawicielek mistycyzmu chrześcijańskiego, nazwana przez Thomasa Mertona największą angielską mistyczką i teologiem, święta Kościoła anglikańskiego i starokatolickiego.
  UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.
  Thorpe St Andrew – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Broadland. Leży 4 km na wschód od miasta Norwich i 161 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 13 762 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.