• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Norwich

  Przeczytaj także...
  Costessey – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie South Norfolk. Leży 7 km na północny zachód od miasta Norwich i 158 km na północny wschód od Londynu. Miejscowość liczy 9822 mieszkańców.Sprowston – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Broadland. Leży 4 km na północny wschód od miasta Norwich i 162 km na północny wschód od Londynu. Miejscowość liczy 14 027 mieszkańców.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Norwich (/ˈnɒɹɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Norfolk, przy ujściu rzeki Wensum do rzeki Yare. W XI wieku Norwich było drugim pod względem wielkości miastem w Anglii po Londynie. W czasach przed rewolucją przemysłową hrabstwo Norwich zaliczano do najludniejszych w kraju.

  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Peter Trudgill (ur. 7 listopada 1943 w Norwich) – brytyjski socjolingwista i autor książek z dziedziny dialektologii.

  Cenzus z 2011 określa liczbę mieszkańców dystrykt na 132 512 osób przy gęstości zaludnienia 34 osób na hektar. Zaludnienie aglomeracji miejskiej, liczonej z Costessey, Taverham, Hellesdon, Bowthorpe, Old Catton, Sprowston oraz Thorpe St Andrew to samo badanie określa jako 213 166 osób.

  UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.

  W 1797 roku w Norwich założono firmę ubezpieczeniową Norwich Union. W Norwich działa University of East Anglia (Uniwersytet Wschodniej Anglii). W maju 2012 Norwich nagrodzono tytułem Miasta Literatury UNESCO. Norwich jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Noruic/Norwic.

  Thorpe St Andrew – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Broadland. Leży 4 km na wschód od miasta Norwich i 161 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 13 762 mieszkańców.Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  Etymologia[]

  Nazwa miasta wywodzi się od staroangielskiego Norþwic ("północna osada").

  Słynni mieszkańcy[]

 • John Crome (1768-1821), założyciel tzw. Szkoły Norwich, stowarzyszenia artystów-malarzy, którzy okresowo tam przebywali, studiując okoliczny krajobraz i rysując średniowieczną katedrę.
 • Peter Trudgil (ur. 1943), językoznawca
 • Miasta partnerskie[]

 • Francja Rouen, Francja
 • Niemcy Koblencja, Niemcy
 • Serbia Nowy Sad, Serbia
 • Nikaragua El Viejo, Nikaragua
 • Galeria[]

 • Elm Hill średniowieczna ulica Norwich.
 • Cow Tower nad brzegiem rzeki Wensum
 • Norwich dystrykt w hrabstwie Norfolk
 • Zobacz też[]

 • Katedra św. Jana Chrzciciela w Norwich
 • Norwich City F.C.
 • Norwich (stacja kolejowa)
 • Norwich (Ontario)
 • Przypisy

  1. Laura Williams, Alexandra Jones, Neil Lee, Simon Griffiths: Enabling Norwich in the Knowledge Economy. An independent report sponsored by Norwich City Council. (ang.). http://web.archive.org/.+[dostęp 2015-07-17].
  2. Data Viewer - Nomis - Official Labour Market Statistics. www.nomisweb.co.uk. [dostęp 2015-07-17].
  3. Release Edition Reference Tables - ONS. www.ons.gov.uk. [dostęp 2015-07-17].
  4. Norwich named as UNESCO City of Literature (ang.). BBC News. [dostęp 2015-07-17].
  5. The Domesday Book online
  Cenzus (łac. census: oszacowanie majątku; obliczenie, spis ludności; por. censor) – ograniczenie w prawie wyborczym, wobec służby wojskowej, administracyjnej, publicznej, etc., relatywne do określonej grupy społeczeństwa.Język staroangielski (stang. Ænglisc sprǣc) lub język anglosaski (Ængle-Seaxisce sprǣc) – wczesna forma języka angielskiego, którą posługiwano się na terenie dzisiejszej Anglii i południowej Szkocji między V a XII wiekiem. Był to język zachodniogermański, zbliżony do starofryzyjskiego i starosaksońskiego. Uległ również wpływowi języka staronordyjskiego, należącego do powiązanej grupy północnogermańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Old Catton – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Broadland. Leży 4 km na północ od miasta Norwich i 162 km na północny wschód od Londynu. Miejscowość liczy 5954 mieszkańców.
  Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Nowy Sad (serb. / chorw. / rum. Novi Sad, Нови Сад, węg. Újvidék, słow. Nový Sad, niem. Neusatz (an der Donau), łac. Neoplanta) – miasto w północnej Serbii. Stolica okręgu autonomicznego Wojwodina, ważne centrum gospodarcze i kulturalne. Położony nad Dunajem, u wylotu kanału Dunaj-Cisa-Dunaj (kanał DTD).
  Bowthorpe – część miasta Norwich w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie Norwich. Leży 6 km na zachód od centrum miasta. W 2011 miejscowość liczyła 11 683 mieszkańców. Bowthorpe jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Bo(w)ethorp.
  Na mapach: 50°21′41″N 7°35′25″E/50,361389 7,590278 Koblencja (łac. Confluentes, niem. Koblenz; fr. Coblence) – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Mayen-Koblenz, port rzeczny u ujścia Mozeli do Renu. Według danych statystycznych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 106 445 mieszkańców

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.