• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Norweski Instytut Noblowski

  Przeczytaj także...
  Norweski Komitet Noblowski (nor.: Den Norske Nobelkomite) – komisja nominująca do Pokojowej Nagrody Nobla. W jej skład wchodzi pięciu członków mianowanych przez norweski parlament, odpowiadających za skład i pracę tego organu. Obsługą administracyjną Komitetu zajmuje się Norweski Instytut Noblowski, w którego siedzibie odbywają się wszystkie obrady Komitetu. Dyrektor Instytutu pełni funkcję stałego sekretarza Komitetu Noblowskiego oraz jest, ex officio jednym z jego doradców.Makroekonomia - dziedzina ekonomii posługująca się wielkościami agregatowymi (zbiorczymi, dotyczącymi całej gospodarki) do badania prawidłowości występujących w gospodarce jako całości.
  Uniwersytet w Oslo, (no: Universitetet i Oslo (UiO), łac. Universitas Osloensis) założony w 1811 jako Universitas Regia Fredericiana wzorowany na Friedrich-Wilhelms-Universität w Berlinie. Obecnej nazwy używa się od 1939 roku. Na uniwersytecie uczy się około 32 000 studentów, a zatrudnionych jest blisko 4600 pracowników. Jest największym i najstarszym uniwersytetem w Norwegii.
  Siedziba Norweskiego Instytutu Noblowskiego

  Norweski Instytut Noblowski (nor. Det Norske Nobelinstitutt) – założona w 1904 roku instytucja, której głównym zadaniem jest wspomaganie i obsługa administracyjna Norweskiego Komitetu Noblowskiego podczas prac nad wyborem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Do zadań Instytutu należy również organizacja uroczystości wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Norweski Instytut Noblowski może być traktowany jako sekretariat Komitetu.

  Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – lista wyróżnionych Nagrodą Nobla za ich działalność na rzecz światowego pokoju. Nagroda ufundowana została przez Alfreda Nobla w jego testamencie. Laureaci są wybierani przez Norweski Komitet Noblowski, którego członkowie są powoływani przez Storting zgodnie z wolą fundatora.

  Siedziba Instytutu od maja 1905 roku mieści się w Oslo przy ulicy Ibsena 51. W budynku Instytutu mieści się biblioteka licząca około 200 000 tytułów z dziedziny prawa międzynarodowego, badań pokojowych, ekonomii międzynarodowej oraz historii politycznej po 1800 roku. Wszystkie obrady Norweskiego Komitetu Noblowskiego odbywają się w budynku Instytutu, w specjalnej sali konferencyjnej użytkowanej tylko przez Komitet.

  Nagroda Nobla – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla.Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Dyrektor Instytutu jest stałym sekretarzem Komitetu Noblowskiego, oraz, z urzędu, jednym z jego doradców. Obecnie dyrektorem jest Geir Lundestad, profesor historii na Uniwersytecie w Oslo. Instytut prowadzi również działalność naukową w dziedzinie badań nad pokojem. Za tę część pracy Instytutu odpowiada jego dyrektor naukowy. Obecnie stanowisko to piastuje Asle Toje. Dyrektor naukowy jest również doradcą Komitetu Noblowskiego (ex officio).

  Przypisy

  1. nobelpeaceprize.org/: The Nobel Institute (ang.). The Norwegian Nobel Institute. [dostęp 2013-11-17].
  2. nobelpeaceprize.org/: Library (ang.). The Norwegian Nobel Institute. [dostęp 2013-11-17].
  3. nobelpeaceprize.org/: Staff (ang.). The Norwegian Nobel Institute. [dostęp 2013-11-17].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.