• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Norwegian Epic

  Przeczytaj także...
  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.
  Wyspy Kanaryjskie (hiszp. Islas Canarias, oficjalna nazwa jednostki administracyjnej Comunidad Autónoma de Canarias) – archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, zaliczanych do Makaronezji . Wyspy te należą do Hiszpanii i tworzą dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.

  Norwegian Epic– jeden z największych statków pasażerskich świata należący do floty Norwegian Cruise Line. Statek został zbudowany w stoczni STX Europe Chantiers de l'Atlantique w Saint-Nazaire we Francji. Epic został przekazany inwestorowi 17 czerwca 2010 roku. W dziewiczy rejs Epic wyruszył 24 czerwca 2010 z Southhampton w Anglii, obierając kurs na Nowy Jork. Po dotarciu do portu docelowego, 1go Lipca 2010, Epic był największym statkiem pasażerskim w historii, który zacumował przy terminalu pasażerskim w Nowym Jorku.

  Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Trasy rejsów[]

  Początkowo portem macierzystym dla Norwegian Epic było Miami, skąd statek wypływał w siedmiodniowe rejsy w rejon wysp karaibskich. W latach 2013 i 2014 Epic wypływa z Miami na Karaiby jedynie w miesiącach zimowych (październik - kwiecień), natomiast w okresie letnim odbywa rejsy europejskie w basenie morza śródziemnego. Najczęściej odwiedzane porty europejskie to Barcelona, Rzym (port Civitavecchia) i Marsylia.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Od kwietnia 2015, Epic ma na stałe pozostawać w Europie, a portem macierzystym ma być Barcelona. W okresie letnim Epic będzie pływał pomiędzy Rzymem a Barceloną, natomiast w okresie zimowym z Barcelony do Maroko i na Wyspy Kanaryjskie.

  Galeria[]

 • Norwegian Epic Bow Art.JPG
 • Norwegian Epic water chute 1.JPG
 • Norwegian Epic water chute 2.JPG
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Norwegian Epic - Strona oficjalna statku
 • Stocznia STX France - strona oficjalna
 • Aktualna pozycja statku
 • Maroko, Królestwo Marokańskie (arab. المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja, berb. ⵜⴰⴳⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ Tagldit N Lmaġrib) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą (na północy). Należy do państw Maghrebu.Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Norwegian Cruise Line (Norwegian, NCL) – amerykańska firma z siedzibą w Miami, zarządzająca flotą wycieczkowych statków pasażerskich. Firma rozpoczęła działalność w roku 1966 pod nazwą Norwegian Caribbean Line. Firma jest znana z formuły "Freestyle Cruising", co znaczy, że pasażerowie nie są ograniczeni określonym z góry czasem i miejscem posiłków, oraz nie ma generalnie żadnych reguł związanych ze strojem obowiązującym podczas posiłków. Norwegian jest firmą prywatną, jednak 12% akcji znajduje się w publicznym obrocie na giełdzie NASDAQ. Głównymi akcjonariuszami są Genting Group (43.4%), Apollo Management (32.5%), oraz TPG Capital (10.8%). Norwegian Cruise Line posiada około 9% udziału w globalnym rynku rejsów turystycznych (pod względem liczby pasażerów).
  Marsylia (fr. Marseille, wł. Marsiglia, prow. Marselha lub Marsiho) – miasto w południowej Francji, drugie co do wielkości w kraju i trzeci zespół miejski. Położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, którego jest stolicą. Założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia). W Marsylii działa polski konsulat honorowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.