• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Northwestern University

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

  Northwestern University (Uniwersytet Północno-Zachodni, Uniwersytet Północnozachodni, Uniwersytet Northwestern) – amerykański uniwersytet niepubliczny w Evanston w stanie Illinois. Założony w 1851, kształci około 15 tysięcy studentów, w tym około 8 tysięcy na studiach licencjackich.

  Northwestern Wildcats – nazwa drużyn sportowych Northwestern University w Evanston, biorących udział w akademickich rozgrywkach w Big Ten Conference, organizowanych przez National Collegiate Athletic Association. Nanotechnologia – ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Rozmiary nanometryczne nie są jednoznacznie zdefiniowane. Powszechnie znany przedział 1,5 - 100 nm nie znajduje potwierdzenia praktycznego. Obecnie uważa się iż granice rozmiarów nanometrycznych leżą tam, gdzie rozmiar struktury koreluje z właściwościami fizycznymi materiału.

  Główny kampus jest położony nad jeziorem Michigan w mieście Evanston (nieopodal Chicago). Mniejszy kampus (miejski) istnieje w śródmieściu Chicago, też nad brzegiem Michigan.

  Uniwersytet należy do czołowych uczelni o profilu naukowo-badawczym. Obecnie jest liderem w dziedzinie nanotechnologii. W ramach instytucji działa najwyżej od wielu lat notowany w Stanach Zjednoczonych Shirley Ryan AbilityLab (do 25 marca 2017 Rehabilitation Institute of Chicago), a Wydział Zarządzania (Kellogg School of Management) oferuje jeden z najlepszych programów MBA.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  W roku podatkowym 2007 przychody Uniwersytetu Północno-Zachodniego wyniosły 1509 milionów dolarów, a wydatki 1271 milionów; jego kapitał żelazny (endowment) to 7,2 mld dolarów (o 1,2 miliarda dolarów więcej niż ma pobliski renomowany Uniwersytet Chicagowski).

  Sport[ | edytuj kod]

  Uniwersytet jest w NCAA Division I, gdzie rywalizuje w Big Ten Conference. Akademicki klub sportowy Northwestern Wildcats (Żbiki) posiada 19 drużyn w różnych dyscyplinach. Do uczelni należy stadion Ryan Field, mogący pomieścić 49 tysięcy widzów, oraz hala Welsh-Ryan Arena, z ponad ośmioma tysiącami miejsc na trybunach. Barwy Żbików to purpurowa i biała.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Master of Business Administration, MBA (pol. Magisterskie Studia Menedżerskie) - stopień akademicki przyznawany po ukończeniu studiów podyplomowych (często wymaga się tu ponadto posiadania określonego doświadczenia zawodowego), najczęściej zaocznych. Studia MBA w Polsce trwają od 1 roku do 2 lat.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Budget Overview: Operating budget for fiscal year 2007. W: Office of Budget Planning, Analysis and Allocation [on-line]. Northwestern University, 2008-09-05. [dostęp 2008-11-30].
  2. Steven R. Strahler: Universities feel pinch (ang.). W: Chicago Business [on-line]. Crain Communications Inc., 2008-10-26. [dostęp 2008-11-30].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Północno-Zachodniego (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Big Ten Conference (potocznie Big Ten) - jedna z konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych rozgrywek sportowych NCAA, należąca do najwyższej klasy rozgrywkowej, NCAA Division I. Choć formalnie ma charakter wyłącznie sportowy, często jej nazwy używa się także w innych kontekstach, mając na myśli po prostu grupę złożoną z należących do Big Ten uczelni. Podobnie zresztą dzieje się z niektórymi innymi konferencjami NCAA, z których najsłynniejszą jest Ivy League.
  Evanston to miasto uniwersyteckie na północnych przedmieściach Chicago, nad jeziorem Michigan, w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych. Miasto zajmuje powierzchnię około 20 km² i w 2000 roku liczyło 74 239 mieszkańców. W mieście siedzibę ma Northwestern University.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kellogg School of Management jest jedną z wiodących szkół biznesu w USA. Szkoła należy do uniwersytetu Northwestern i jest położona w Evanston oraz w Chicago w stanie Illinois w USA. Kellogg oferuje studia MBA dzienne, part-time oraz tzw. executive. Szkoła jest partnerem szkół z Chin, Indii, Hongkongu, Izraela, Niemiec, Kanady i Tajlandii. Przyznaje tytuły M.B.A oraz Ph.D.
  Uczelnia niepubliczna – uczelnia założona przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  NCAA Division I – najwyższa z trzech dywizji, na jakie podzielona jest NCAA, główny system międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych. Kryterium przydziału do dywizji jest budżet przeznaczany przez uczelnię na sport, w szczególności liczba oferowanych przez nią stypendiów sportowych, oraz poziom posiadanej infrastruktury. Choć uczelnie mogą wybrać, w których sportach będą wystawiać swoje reprezentacje, w Division I łączna liczba wystawionych przez nie zespołów nie może być mniejsza niż 14, w tym co najmniej siedem zespołów kobiecych i co najmniej 6 zespołów męskich. W praktyce wymogi te sprawiają, iż na udział w Division I mogą pozwolić sobie raczej duże i zamożne uczelnie, w większości o statusie uniwersytetu. Z drugiej strony, gwarantuje to wysoki poziom rozgrywek, dzięki czemu zawody międzyuczelniane cieszą się w USA bardzo dużą popularnością.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.