• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Northwestern University

  Przeczytaj także...
  Żbik (Felis silvestris) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych, po raz pierwszy opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku (pod nazwą Felis catus), na podstawie wyglądu kota domowego. Obecną nazwę nadał żbikowi w 1775 roku niemiecki przyrodnik Schreber, który w Niemczech obserwował zwierzę w naturze. Zgodnie z oficjalnie przyjętą klasyfikacją żbiki (sensu largo) dzieli się na trzy podstawowe grupy:Kampus (łac. campus pole, równina), osiedle akademickie – obszar na którym znajdują się budynki szkoły wyższej wraz z otaczającymi je terenami. Zazwyczaj znajduje się tam również biblioteka i domy studenckie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Northwestern Arch.jpg

  Northwestern University, w skrócie NU – prywatny uniwersytet naukowy w Evanston, IL, Stany Zjednoczone.

  Główny kampus jest położony nad Jeziorem Michigan w mieście Evanston, w stanie Illinois nieopodal Chicago. Mniejszy kampus miejski istnieje w śródmieściu Chicago, też u brzegu Michigan. Założony w 1851, uniwersytet liczy ok. 15 tys. studentów, w tym ok. 8 tys. to studenci studiów licencjackich (ang.: undergraduates). Uniwersytet należy do czołowych w świecie tzw. research univesities, czyli uczelni o profilu naukowo-badawczym jako przewodnim. Obecnie NU jest liderem m.in. w dziedzinie nanotechnologii. W ramach Uniwersytetu działa najwyżej od wielu lat notowany w USA Chicagowski Instytut Rehabilitacji – The Rehabilitation Institute of Chicago (RIC), a Wydział Zarządzania – Kellogg School of Management – oferuje jeden z najlepszych programów MBA.

  Nanotechnologia – ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Rozmiary nanometryczne nie są jednoznacznie zdefiniowane. Powszechnie znany przedział 1,5 - 100 nm nie znajduje potwierdzenia praktycznego. Obecnie uważa się iż granice rozmiarów nanometrycznych leżą tam, gdzie rozmiar struktury koreluje z właściwościami fizycznymi materiału.Master of Business Administration, MBA (pol. Magisterskie Studia Menedżerskie) - stopień akademicki przyznawany po ukończeniu studiów podyplomowych (często wymaga się tu ponadto posiadania określonego doświadczenia zawodowego), najczęściej zaocznych. Studia MBA w Polsce trwają od 1 roku do 2 lat.

  W roku podatkowym 2007 przychody Northwestern University wyniosły 1509,2 milionów dolarów, a wydatki 1270,7 milionów; jego fundusze inwestycyjno-dochodowe, tzw. endowment to 7,2 mld dolarów, o 1,2 miliarda dolarów więcej niż pobliski renomowany University of Chicago).

  Motto Uniwersytetu Northwestern: Quaecum sunt vera (Cokolwiek jest prawdziwe).

  Big Ten Conference (potocznie Big Ten) - jedna z konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych rozgrywek sportowych NCAA, należąca do najwyższej klasy rozgrywkowej, NCAA Division I. Choć formalnie ma charakter wyłącznie sportowy, często jej nazwy używa się także w innych kontekstach, mając na myśli po prostu grupę złożoną z należących do Big Ten uczelni. Podobnie zresztą dzieje się z niektórymi innymi konferencjami NCAA, z których najsłynniejszą jest Ivy League.University of Chicago (pol. Uniwersytet Chicagowski, Uniwersytet w Chicago) – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, założony w 1890 przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to uczelnia prywatna, na której studiuje ok. 14 tys. osób, z czego zaledwie 4515 to studenci studiów licencjackich (ang.: undergraduates).

  Sport[]

  Uczelnia należy do NCAA Division I, gdzie rywalizuje w Big Ten Conference. Akademicki klub sportowy Northwestern Wildcats (Żbiki) posiada 19 drużyn w różnych dyscyplinach. Do uniwersytetu należy m.in. stadion Ryan Field, mogący pomieścić 49 tysięcy widzów, oraz hala Welsh-Ryan Arena z ponad ośmioma tysiącami miejsc na trybunach. Barwy Żbików to purpurowa i biała.

  Evanston to miasto uniwersyteckie na północnych przedmieściach Chicago, nad jeziorem Michigan, w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych. Miasto zajmuje powierzchnię około 20 km² i w 2000 roku liczyło 74 239 mieszkańców. W mieście siedzibę ma Northwestern University.Kellogg School of Management jest jedną z wiodących szkół biznesu w USA. Szkoła należy do uniwersytetu Northwestern i jest położona w Evanston oraz w Chicago w stanie Illinois w USA. Kellogg oferuje studia MBA dzienne, part-time oraz tzw. executive. Szkoła jest partnerem szkół z Chin, Indii, Hongkongu, Izraela, Niemiec, Kanady i Tajlandii. Przyznaje tytuły M.B.A oraz Ph.D.

  Przypisy

  1. Budget Overview: Operating budget for fiscal year 2007. W: Office of Budget Planning, Analysis and Allocation [on-line]. Northwestern University, 2008-09-05. [dostęp 2008-11-30].
  2. Steven R. Strahler: Universities feel pinch (ang.). W: Chicago Business [on-line]. Crain Communications Inc., 2008-10-26. [dostęp 2008-11-30].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Northwestern University (ang.)
 • NCAA Division I – najwyższa z trzech dywizji, na jakie podzielona jest NCAA, główny system międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych. Kryterium przydziału do dywizji jest budżet przeznaczany przez uczelnię na sport, w szczególności liczba oferowanych przez nią stypendiów sportowych, oraz poziom posiadanej infrastruktury. Choć uczelnie mogą wybrać, w których sportach będą wystawiać swoje reprezentacje, w Division I łączna liczba wystawionych przez nie zespołów nie może być mniejsza niż 14, w tym co najmniej siedem zespołów kobiecych i co najmniej 6 zespołów męskich. W praktyce wymogi te sprawiają, iż na udział w Division I mogą pozwolić sobie raczej duże i zamożne uczelnie, w większości o statusie uniwersytetu. Z drugiej strony, gwarantuje to wysoki poziom rozgrywek, dzięki czemu zawody międzyuczelniane cieszą się w USA bardzo dużą popularnością.Jezioro Michigan (ang. Lake Michigan) – największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jedyne z nich leżące całkowicie na obszarze USA. Na północno-wschodnim krańcu łączy się ono z jeziorem Huron przez cieśninę Mackinac, mającą 8 km szerokości w najwęższym miejscu; hydrologicznie oba jeziora stanowią jeden zbiornik wodny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.