• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Northumberland

  Przeczytaj także...
  Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych. Blyth Valley – były dystrykt w hrabstwie Northumberland w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 81 265 mieszkańców.
  Nortumbria, ang. Northumbria, staroang. Norþanhymbra, Norþhymbre — średniowieczne królestwo anglosaskie, położone na terenie obecnej północnej Anglii i południowo-wschodniej Szkocji. Powstało po zjednoczeniu dwóch królestw: Bernicji i Deiry, do których następnie dołączono drobniejsze państwa celtyckie. W połowie VI wieku Nortumbria została schrystianizowana. W VII wieku stanowiła główne królestwo heptarchii anglosaskiej. Od VIII wieku nękana była stałymi najazdami wikingów, którzy w końcu zdołali ją podbić. W 867 roku została podzielona: dawna Deira weszła w skład obszaru pod jurysdykcją duńską, zwanego Danelagh, natomiast reszta kraju zachowała względną autonomię najpierw jako królestwo, a później jako hrabstwo Northumberland. W X wieku włączono ją w skład Anglii.

  Northumberland (wym. [nɔrˈθʌmbərlənd]) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone przy granicy ze Szkocją, nad Morzem Północnym.

  Powierzchnia hrabstwa wynosi 5014 km², a liczba ludności – 316 002 (2016). Z gęstością zaludnienia wynoszącą 63,0 os./km² jest to najrzadziej zaludnione hrabstwo Anglii. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Morpeth a największym miastem – Blyth. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Cramlington, Ashington, Bedlington oraz Berwick-upon-Tweed.

  Tyne and Wear – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad ujściami rzek Tyne i Wear do Morza Północnego. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Newcastle upon Tyne, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Northumberland i Durham.Morpeth – miasto w Anglii, w hrabstwie Northumberland, położone ok. 20 km na północ od Newcastle upon Tyne. W 2001 roku miasto liczyło 13 833 mieszkańców. Przez centrum Morpeth przepływa rzeka Wansbeck, na jej prawym brzegu leży park Carlise. Obok niego znajduje się wzgórze zamkowe, które jest popularnym punktem widokowym.

  W północno-wschodniej części hrabstwa znajdują się niskie góry Cheviot Hills a na zachodzie i południowym zachodzie Góry Pennińskie. Wschodnią, nadmorską część zajmuje nizina. Na terenie hrabstwa znajduje się Park Narodowy Northumberland.

  Na północy Northumberland graniczy ze Szkocją, na zachodzie z Kumbrią, na południowym zachodzie z hrabstwem Durham a na południowym wschodzie z Tyne and Wear.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Obecny[ | edytuj kod]

  Obszar hrabstwa ceremonialnego jest tożsamy z obszarem zajmowanym przez jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority) Northumberland.

  Castle Morpeth – były dystrykt w hrabstwie Northumberland w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 49 001 mieszkańców.Ashington - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Northumberland. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 27 335 osób.

  Do 2009[ | edytuj kod]

  Podział administracyjny hrabstwa Northumberland do 2009 roku

  Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Northumberland było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziło sześć dystryktów. Granice hrabstwa ceremonialnego były, tak jak i obecnie, identyczne z granicami jednostki administracyjnej.

  Cramlington – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Northumberland. W 2004 r. miasto to zamieszkiwało 39 000 osób.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  1. Blyth Valley
  2. Wansbeck
  3. Castle Morpeth
  4. Tynedale
  5. Alnwick
  6. Berwick-upon-Tweed

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nortumbria
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MYE5: Population estimates: Population density for the local authorities in the UK, mid-2001 to mid-2016, [w:] Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland – Mid-2016 [online], Office for National Statistics [dostęp 2017-10-21] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Northumberland (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-28].
 • Bedlington - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Northumberland. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 15400 osób.Berwick-upon-Tweed – miejscowość w hrabstwie Northumberland w północnej Anglii na pograniczu ze Szkocją, przy ujściu rzeki Tweed. Port rybacki, przemysł stoczniowy. Liczba mieszkańców wyniosła w 2001 roku 11 665.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kumbria (ang. Cumbria) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim, przy granicy ze Szkocją.
  Berwick-upon-Tweed – były dystrykt w hrabstwie Northumberland w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 25 949 mieszkańców.
  Tynedale – były dystrykt w hrabstwie Northumberland w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 58 808 mieszkańców.
  Park Narodowy Northumberland - park narodowy w Wielkiej Brytanii, położony w północno-wschodniej części Anglii. Park leży na terenie hrabstwa Northumberland, zajmując blisko 1/4 jego powierzchni. Park leży w zachodniej części hrabstwa, pomiędzy granicą ze szkockim hrabstwem Borders na północy a obszarami leżącymi na południe od Wału Hadriana.
  Wansbeck – były dystrykt w hrabstwie Northumberland w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 61 138 mieszkańców.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Durham (County Durham) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad Morzem Północnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.