• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Northrop Grumman

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Okręt – zwykle uzbrojona jednostka pływająca w służbie państwa, tj. jego sił zbrojnych – marynarki wojennej pod banderą wojenną, przeznaczona do wykonywania zadań bojowych. Także potocznie: duży statek.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) − amerykański koncern technologiczny i obronny o globalnym zasięgu działania, powstały w wyniku przejęcia w 1994 roku przez Northrop Corporation wytwórni lotniczej Grumman Aircraft Engineering Corporation. Northrop Grumman jest jednym z przedsiębiorstw wielkiej piątki amerykańskiego przemysłu obronnego, trzecim na świecie dostawcą produktów i usług obronnych oraz największym producentem okrętów.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Zakres działalności operacyjnej[ | edytuj kod]

  Northrop Grumman prowadzi działalność operacyjną w zakresie technologii informacyjnych, elektroniki, astronautyki i aeronautyki oraz okrętownictwa. W ramach tej działalności, produktami koncernu są:

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.
  1. produkty wojskowe:
  2. systemy zarządzania i kontroli;
  3. wielkie systemy informacyjne;
  4. systemy obrony antybalistycznej;
  5. zaawansowane systemy radarowe;
  6. bezzałogowe aparaty latające;
  7. systemy wsparcia, logistyczne i treningowe;
  8. systemy laserowe wysokich energii;
  9. okręty z napędem jądrowym i konwencjonalnym;
  10. systemy satelitarne;
  11. produkty cywilne:
  12. cywilne systemy informacyjne;
  13. systemy satelitarne;
  14. systemy informacyjne opieki zdrowotnej.

  Struktura koncernu[ | edytuj kod]

  Northop Grumman Corporation powstała w wyniku przejęcia przez Norhtrop Corporation koncernu Grumman Aerospace Corporation. Niezależnie od tego, w ramach koncernu funkcjonują:

  Huntington Ingalls Industries (HII) – amerykańska korporacja stoczniowa należąca do koncernu Northrop Grumman powstała z połączenia Northrop Grumman Ship Systems z Newport News Shipbuilding. Największa stocznia koncernu mieści się w Newport News w stanie Wirginia, przy ujściu rzeki James do zatoki Chesapeake i buduje jednostki pływające na potrzeby cywilne oraz marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  1. Informacje i usługi:
  2. Northrop Grumman Information Technology,
  3. Northrop Grumman Mission Systems,
  4. Northrop Grumman Technical Services,
  5. Elektronika:
  6. Northrop Grumman Electronic Systems,
  7. Astronautyka i aeronautyka:
  8. Northrop Grumman Integrated Systems,
  9. Northrop Grumman Space Technology,
  10. Okrętownictwo:
  11. Northrop Grumman Newport News,
  12. Northrop Grumman Shipbuilding.

  Niektóre produkty[ | edytuj kod]

  Projekty[ | edytuj kod]

 • Airlander
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Northrop Grumman website (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Newport News Shipbuilding – amerykańska stocznia należąca do koncernu Huntington Ingalls Industries - części okrętowej Northrop Grumman - w Newport News w stanie Wirginia, przy ujściu rzeki James do zatoki Chesapeake, budująca jednostki pływające na potrzeby cywilne oraz marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest jedyną obok Electric Boat amerykańską stocznią dysponującą certyfikatami i wyposażeniem niezbędnym do budowy okrętów z napędem jądrowym.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.945 sek.