• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Northern Rail

  Przeczytaj także...
  British Rail Class 158 – typ spalinowych zespołów trakcyjnych wytwarzanych w latach 1989-1992 przez zakłady BREL w Derby. Łącznie wyprodukowano 182 zestawy, z czego 170 pozostaje aktualnie w eksploatacji. Są używane zarówno na krótkich trasach podmiejskich, jak i dłuższych liniach regionalnych. Obecnie można je znaleźć w taborze następujących przewoźników: Arriva Trains Wales, East Midlands Trains, First Great Western, First ScotRail, Northern Rail i South West Trains.London Stock Exchange (LSE) - jedna z największych pod względem obrotów giełda papierów wartościowych na świecie. Założona w 1801 roku w Londynie.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Pociąg British Rail Class 142 w barwach Northern Rail

  Northern Railbrytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę podmiejskich i regionalnych połączeń pasażerskich w północnej części Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 12 grudnia 2004 i potrwa do września 2013. Firma należy do międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą największy holenderski przewoźnik kolejowy, Nederlandse Spoorwegen (za pośrednictwem swojej spółki zależnej Abellio), oraz notowana na London Stock Exchange grupa Serco.

  British Rail Class 333 - typ elektrycznych zespołów trakcyjnych dostarczonych w roku 2000 przez koncern Siemens AG, o konstrukcji opartej na wprowadzonych pociągach British Rail Class 332. Zbudowano 16 składów, zaś miejscem ich eksploatacji od początku była północna Anglia. Obecnie są one częścią taboru przewoźnika Northern Rail.Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca, który na podstawie licencji wykonuje przewozy kolejowe lub zapewnia pojazdy trakcyjne.

  Pociągi Northern Rail zatrzymują się na 519 stacjach, z czego 471 jest administrowanych przez tego przewoźnika.

  Tabor[]

  Firma posiada obecnie 281 pociągów, zaś w skład jej floty wchodzą:

 • British Rail Class 142 (68 zestawów)
 • British Rail Class 144 (23 zestawy)
 • British Rail Class 150 (40 zestawów)
 • British Rail Class 153 (18 zestawów)
 • British Rail Class 155 (7 zestawów)
 • British Rail Class 156 (46 zestawów)
 • British Rail Class 158 (68 zestawów)
 • British Rail Class 321 (3 zestawy)
 • British Rail Class 323 (17 zestawów)
 • British Rail Class 333 (16 zestawów)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • British Rail Class 153 - spalinowy wagon silnikowy, należący do rodziny pociągów Sprinter i używanych przez różnych przewoźników kolejowych w Wielkiej Brytanii. Pociągi tej klasy powstawały w latach 1991-1992 w wyniku dokonywanej przez zakłady firmy Hunslet-Barcley w Kilmarnock przebudowy pociągów British Rail Class 155, dostarczanych oryginalnie przez firmę Leyland.British Rail Class 150 "Sprinter" - typ spalinowych zespołów trakcyjnych, należących do rodziny pociągów "Sprinter". Składy tego typu były budowane w latach 1984-1987 przez firmę BREL. Obecnie są używane przez pięciu przewoźników: Arriva Trains Wales, London Midland, First Great Western, Northern Rail oraz London Overground.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  British Rail Class 323 – typ elektrycznych zespołów trakcyjnych, budowanych w latach 1992-1993 przez zakłady firmy Hunslet. Łącznie zbudowano 43 zestawy tego typu. Obecnie pociągów tych używają dwaj przewoźnicy. London Midland wykorzystuje je na trasach podmiejskich w regionie West Midlands. Z kolei w barwach Northern Rail obsługują trasy podmiejskie i regionalne mające początek w Manchesterze.
  British Rail Class 144 "Pacer" - typ spalinowych zespołów trakcyjnych budowanych w latach 1986-1987. Należy do rodziny pociągów "Pacer", będącej owocem współpracy BREL z firmami wyspecjalizowanymi w produkcji autobusów, w tym przypadku Walter Alexander Coachbuilders. Łącznie dostarczono 23 składy tej klasy. Wszystkie są obecnie eksploatowane przez firmę Northern Rail.
  British Rail Class 142 "Pacer" - typ spalinowych zespołów trakcyjnych budowanych w latach 1985-1987 przez zakłady BREL w Derby we współpracy z firmą Leyland. Wyprodukowano 96 zestawów, z czego 94 do dziś pozostaje w eksploatacji. Ich właścicielem jest firma leasingowa Angel Trains, która dzierżawi jest obecnie trzem przewoźnikom: Arriva Trains Wales, First Great Western i Northern Rail.
  Nederlandse Spoorwegen, NS jest głównym kolejowym przewoźnikiem pasażerskim w Holandii. Pociągi spółki korzystają z torów i infrastruktury kolejowej zarządzanej przez firmę ProRail, niegdyś część NS.
  British Rail Class 155 "Super-Sprinter" – typ spalinowych zespołów trakcyjnych, należących do rodziny pociągów "Sprinter". Składy te były budowane w latach 1987-1988 przez zakłady firmy Leyland. W latach 1991-1992 znaczna część z nich została gruntownie przebudowana, po czym przemianowano je na British Rail Class 153. Główna różnica między obiema seriami dotyczy ilości wagonów – o ile pociągi Class 155 mają dwa, w Class 153 występuje tylko jeden.
  British Rail Class 321 - typ elektrycznych zespołów trakcyjnych, budowanych w latach 1988-1991 przez zakłady BREL w Yorku. Łącznie zbudowano 132 zestawy tego typu (dzieląc je na trzy podklasy). Obecnie pociągów tych używają trzej przewoźnicy. Northern Rail eksploatuje przy ich pomocy głównie trasę z Leeds do Doncaster. W barwach National Express East Anglia można je spotkać na trasach z Londynu do miast wschodniej Anglii. Z kolei London Midland wysyła je na trasy z Birmingham do Northampton i Walsall oraz z Londynu do Milton Keynes i Northampton.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.