• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Northern Kentucky University  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Ohio – rzeka w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 1579 km, powierzchnia dorzecza 528 tys. km².Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.

  Northern Kentucky University (NKU, ang. Northern Kentucky University) – amerykański uniwersytet stanowy (publiczny), położony w stanie Kentucky na południe od Cincinnati w stanie Ohio.

  Rys ogólny[ | edytuj kod]

  Główny, spójnie zaprojektowany modernistyczny kampus, którego elewacje zostały wykończone surowym betonem i szkłem, w miejscach porośnięte jest pnącym bluszczem. Kampus ten ulokowany jest na miejscu zniwelowanego wierzchołka typowego, stromego, zalesionego wzgórza w środkowym biegu rzeki Ohio.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.National Collegiate Athletic Association (NCAA) - organizacja zrzeszająca około 1200 instytucji, zajmująca się organizacją zawodów sportowych wielu uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych. Jej siedziba znajduje się w Indianapolis, w stanie Indiana. Prezesem jest Mark Emmert. NCAA jest największą tego typu instytucją na świecie. Jej początki sięgają 1906 roku, zaś pod nazwą NCAA występuje od 1910 roku.

  Ulokowany na uboczu kampus znajduje siȩ jako pocztowa strefa 41099 w Highland Heights (Kentucky). Nazwa uniwersytetu, według zwyczaju dla stanowych instytucji edukacyjnych w Kentucky, wywodzi się od regionalnej nazwy oznaczającej połać obszaru stanu: Northern Kentucky. Jest to najbogatsza i najbardziej uprzemysłowiona część Kentucky. Składa się z jego trzech najdalej wysuniętych na północ hrabstw, w kolejności od zachodu na wschód: Boone, Kenton oraz Campbell.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Linia Masona-Dixona (ang. Mason–Dixon Line) – linia demarkacyjna wyznaczona w Stanach Zjednoczonych w latach 1763–1767 przez Charlesa Masona i Jeremiah Dixona w celu rozwiązania sporu o przebieg granicy pomiędzy czterema koloniami: Pensylwanią, Wirginią (obecnie Zachodnią), Delaware i Maryland. Odegrała ona ważną rolę w amerykańskiej historii, kulturze i prawie.

  NKU, instytucja koedukacyjna, utworzona została w 1968 jako Northern Kentucky State College. Jej główny kampus jest ulokowany 8,00 km w linii prostej w kierunku SWS (330 stopni) od ścisłego centrum miasta Cincinnati w stanie Ohio, położonego na prawym brzegu rzeki Ohio. Rzeka ta nie tylko rozdziela oba stany, ale stanowi kulturową, w 2009 zatartą, granicę: jest to tzw. Linia Masona-Dixona, historycznie rozdzielająca wolną Północ od niewolniczego Południa (nominalnie w praktyce niewolnicze Kentucky nigdy nie opuściło Unii).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.

  Przeważająca liczba studentów NKU to młodzież z okolicy, ze stanu Kentucky, ucząca siȩ na pierwszym stopniu (licencjat) (ang. undergraduates). Jest to uniwersytet typu ogólnego, pozbawiony politechniki (czyli uczelnia typu ang. liberal arts). Natomiast występują tu katedry przyznające stopień drugiego stopnia, magistra, w tym szkoła prawnicza, przyznająca tytuł Juris Doctor, J.D..

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Uniwersytet w Cincinnati (ang. University of Cincinnati) – amerykańska uczelnia publiczna znajdująca się w Cincinnati, w stanie Ohio.

  W 2005-2009 studiowało na NKU ponad 14 tys. osób, z czego ponad 12 tys. licencjat. Prawie wszyscy pozostali to ok. 2 tys. na studiach stopnia wyższego, aczkolwiek (jeszcze) nie doktoratu.

  NKU jest drugim pod względem wielkości uniwersytetem ulokowanym w zespole miejskim miasta Cincinnati (według podziału cenzusu amerykańskiego: „wydzielonym obszarze ludnościowym” o nazwie Cincinnati-Hamilton, OH-KY-IN Metropolitan Statistical Area). Zwyczajowo jest to po prostu Greater Cincinnati („Cincinnati i okolice”). Jest to również najnowszy z ośmiu uniwersytetów stanowych Kentucky.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uniwersytet Kentucky (ang. University of Kentucky) – amerykańska uczelnia publiczna z siedzibą w Lexington w stanie Kentucky.

  Rys finansowy[ | edytuj kod]

  Uniwersytet kontroluje prywatnie fundusz inwestycyjno-przychodowy (ang. endowment) rzędu 52,4 mln dolarów. Był jednak przede wszystkim utrzymywany kolosalnymi kwotami przeznaczonymi do roku 2008 corocznie z budżetu stanu Kentucky. Obecna sytuacja finansowa NKU pozostaje nie klarowna.

  Studiuje tu 12,647 osób (stan z 2005) ubiegających się o licencjat (ang. bachellorate, B.A, B.S.) i 1,970 o stopień magistra (M.A., M.S., J.D., MBA).

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Szkło − według amerykańskiej normy ASTM-162 (1983) szkło zdefiniowane jest jako nieorganiczny materiał, który został schłodzony do stanu stałego bez krystalizacji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Boone (ang. Boone County) – hrabstwo w stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 256,96 mil² (665,52 km²). Według spisu United States Census Bureau w roku 2010 miało 118 811 mieszkańców.
  NCAA Division I – najwyższa z trzech dywizji, na jakie podzielona jest NCAA, główny system międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych. Kryterium przydziału do dywizji jest budżet przeznaczany przez uczelnię na sport, w szczególności liczba oferowanych przez nią stypendiów sportowych, oraz poziom posiadanej infrastruktury. Choć uczelnie mogą wybrać, w których sportach będą wystawiać swoje reprezentacje, w Division I łączna liczba wystawionych przez nie zespołów nie może być mniejsza niż 14, w tym co najmniej siedem zespołów kobiecych i co najmniej 6 zespołów męskich. W praktyce wymogi te sprawiają, iż na udział w Division I mogą pozwolić sobie raczej duże i zamożne uczelnie, w większości o statusie uniwersytetu. Z drugiej strony, gwarantuje to wysoki poziom rozgrywek, dzięki czemu zawody międzyuczelniane cieszą się w USA bardzo dużą popularnością.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Cincinnati – miasto w USA, w stanie Ohio. Leży nad rzeką Ohio (na jej północnym brzegu), będącą jednocześnie granicą ze stanem Kentucky. Wraz z przedmieściami, enklawami, zarzecznymi miastami i przedmieściami stanu Kentucky ulokowanymi w hrabstwach Boone, Kenton i Campbell, i przyległym pograniczem stanu Indiana (przede wszystkim Lawrenceburg), ok. 1,5 mln ludności zamieszkuje aglomerację Cincinnati z tendencją wzrostową.
  Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa (cementu) i wypełniacza (kruszywo) oraz ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.
  Śluza wodna – budowla hydrotechniczna wznoszona na kanałach żeglownych, rzekach (jako fragment jazu) oraz pomiędzy jeziorami. Są one budowane w celu umożliwienia podczas żeglugi pokonywania różnic poziomu wody przez jednostki pływające (np. statki, barki, jachty). Śluza to fragment kanału przegrodzony komorą wodną. Wyróżnia się śluzy jednokomorowe pojedyncze do śluzowania jednego statku, podwójne (dwustronne) z przesuniętymi głowami do śluzowania jednocześnie dwóch statków oraz bliźniacze (równoległe) - tj. dwie jednakowe śluzy położone obok siebie. W przypadkach, gdy drogi wodne łączą się ze sobą pod ostrym kątem stosowane są śluzy workowate umożliwiające opuszczenie śluzy na wstecznym biegu lub zwrotnicze - gdy śluza łączy więcej niż dwie drogi wodne. Komora śluzowa jest zamknięta ruchomymi wrotami. Najczęstsze zamknięcia to wrota jedno- lub dwu skrzydłowe, rzadziej spotykane są zamknięcia walcowe.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.57 sek.