• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Northamptonshire

  Przeczytaj także...
  South Northamptonshire – dystrykt w hrabstwie Northamptonshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 85 189 mieszkańców.West Coast Main Line – linia kolejowa o mieszanym przeznaczeniu w Wielkiej Brytanii. Zapewnia szybkie, długodystansowe przewozy pasażerskie między Londynem, regionami West Midlands, North West England, północną Walią i południową Szkocją.
  Cambridgeshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na zachodnim skraju Anglii Wschodniej.

  Northamptonshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

  Powierzchnia hrabstwa wynosi 2264 km², a liczba ludności – 692 000. Stolicą i największym miastem jest Northampton, położone w środkowej części hrabstwa. Innymi większymi miastami na terenie Northamptonshire są Kettering, Corby, Wellingborough, Rushden oraz Daventry.

  Przez hrabstwo przebiega autostrada M1 oraz linie kolejowe West Coast Main Line i Midland Main Line.

  Kettering – miasto w Anglii, w hrabstwie Northamptonshire, siedziba dystryktu (borough) Kettering. Położone jest nad rzeką Ise, która jest dopływem Nene. W 2001 roku miasto liczyło 51 063 mieszkańców. Northampton – dystrykt w hrabstwie Northamptonshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 212 069 mieszkańców.

  Na północy Northamptonshire graniczy z hrabstwem Leicestershire, na północnym wschodzie z Rutland i Lincolnshire, na wschodzie z Cambridgeshire, na południowym wschodzie z Bedfordshire, na południu z Buckinghamshire, na południowym zachodzie z Oxfordshire a na zachodzie z Warwickshire.

  Wellingborough – dystrykt w hrabstwie Northamptonshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 75 356 mieszkańców.Corby - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Northamptonshire, około 120 km na północ od Londynu i 70 km na południowy zachód od The Wash - dużego estuarium kilku rzek uchodzącego do Morza Północnego. Około 53,2 tys. mieszkańców.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów.

  1. South Northamptonshire
  2. Northampton
  3. Daventry
  4. Wellingborough
  5. Kettering
  6. Corby
  7. East Northamptonshire

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Northamptonshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-11-29].
 • East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.Autostrada M1 - autostrada w Wielkiej Brytanii łącząca Londyn z Leeds w hrabstwie West Yorkshire. Była to pierwsza między miastowa autostrada w kraju. Liczy sobie 311,4 km długości i jest częścią europejskiej trasy E13.
  Warto wiedzieć że... beta

  Daventry (IPA /ˈdævəntri/ /ˈdeɪntɹɪ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Northamptonshire. Miasto położone jest 124 km na północny zachód od Londynu, 22 km na zachód od Northampton oraz 16 km na południowy wschód od Rugby. W pobliżu znajduje się autostrada M 1. Miasto zamieszkuje ponad 22 tys. osób.
  Bedfordshire – hrabstwo ceremonialne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, zaliczane do tzw. Home Counties. Do 2009 roku hrabstwo hrabstwo pełniło także funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  Rutland – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  Warwickshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.
  Midland Main Line – jedna z głównych linii kolejowych Wielkiej Brytanii, w środkowej Anglii, prowadząca z Londynu (St Pancras International) do Leeds (Leeds City). Linia przebiega przez regiony Wielkiego Londynu, East of England, East Midlands oraz Yorkshire and the Humber. Głównymi miastami na trasie linii są Luton, Bedford, Kettering, Leicester, Derby, Nottingham, Chesterfield i Sheffield.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.096 sek.