• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • North Yorkshire

  Przeczytaj także...
  Redcar – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire, na terenie jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) Redcar and Cleveland. W 2001 miasto to zamieszkiwało 36 610 osób.York – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 198 051 mieszkańców.
  Yorkshire and the Humber – jeden z dziewięciu regionów Anglii. W jego skład wchodzi historyczne hrabstwo Yorkshire oraz część północnego Lincolnshire, która w latach 1974-1996 należała do dawnego hrabstwa Humberside.

  North Yorkshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 8609 km², a administracyjnego – 8038 km². Tym samym North Yorkshire jest największym hrabstwem Anglii (zarówno wśród hrabstw ceremonialnych jak i administracyjnych). Jako hrabstwo ceremonialne North Yorkshire liczy 1 089 035 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 604 866 (2016). Jest to jedno z najrzadziej zaludnionych hrabstw Anglii, z gęstością zaludnienia wynoszącą w przypadku hrabstwa administracyjnego 74,6 os./km². Największym miastem hrabstwa ceremonialnego jest Middlesbrough, które administracyjnie stanowi osobną jednostkę (unitary authority), a administracyjnego – Harrogate. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Northallerton. Dwa miasta na terenie North Yorkshire posiadają status cityYork (administracyjnie w osobnej jednostce) oraz Ripon. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Scarborough, Redcar, Thornaby-on-Tees, Guisborough oraz Selby.

  West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.

  Przez zachodnią część hrabstwa przebiega pasmo Gór Pennińskich, natomiast na północnym wschodzie znajdują się wzgórza North York Moors. Środkową i południowo-wschodnią część North Yorkshire zajmują rozległe doliny (Vale of York, Vale of Mowbray, Vale of Pickering). Na terenie hrabstwa znajdują się dwa parki narodowe – North York Moors oraz Yorkshire Dales.

  Middlesbrough – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 138 412 mieszkańców.Stockton-on-Tees – dystrykt o statusie borough i unitary authority w hrabstwach ceremonialnych Durham i North Yorkshire w północno-wschodniej Anglii (region Tees Valley).

  North Yorkshire ma charakter wiejski a istotną rolę w gospodarce hrabstwa odgrywa rolnictwo. Większe ośrodki miejskie skoncentrowane są głównie na północy, przy ujściu rzeki Tees (m.in. Middlesbrough, Redcar, Thornaby-on-Tees) oraz na południu (York).

  Na północy North Yorkshire graniczy z hrabstwem Durham, na północnym zachodzie z Kumbrią, na zachodzie z Lancashire, na południowym zachodzie z West Yorkshire, na południu z South Yorkshire a na południowym wschodzie z East Riding of Yorkshire.

  Redcar and Cleveland – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 135 177 mieszkańców.Kumbria (ang. Cumbria) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim, przy granicy ze Szkocją.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne North Yorkshire obejmuje dodatkowo cztery jednolite jednostki administracyjne (unitary authority), w tym jedną tylko częściowo.

  East Riding of Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym i estuarium Humber.Tees – rzeka w Wielkiej Brytanii w północnej Anglii o długości 137 km, powierzchnia dorzecza wynosi ok. 1834 km², uchodzi do Morza Północnego.
  1. Selby
  2. Harrogate
  3. Craven
  4. Richmondshire
  5. Hambleton
  6. Ryedale
  7. Scarborough
  8. York (unitary authority)
  9. Redcar and Cleveland (unitary authority)
  10. Middlesbrough (unitary authority)
  11. Stockton-on-Tees (unitary authority; część leżąca na południe od rzeki Tees)

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Dane dotyczące powierzchni i liczby ludności hrabstwa ceremonialnego nie uwzględniają należącego do hrabstwa fragmentu jednostki administracyjnej Stockton-on-Tees.
  2. Jednostki administracyjne Middlesbrough, Redcar and Cleveland oraz Stockton-on-Tees wchodzące w skład hrabstwa ceremonialnego leżą na terenie regionu North East England.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MYE5: Population estimates: Population density for the local authorities in the UK, mid-2001 to mid-2016, [w:] Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland – Mid-2016 [online], Office for National Statistics [dostęp 2017-10-21] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • North Yorkshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-06-20].
 • Selby - miasto w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Selby. Powierzchnia wynosi 599,31 km². 1 kwietnia 1974 roku Selby otrzymało prawa miejskie. Mieszka tam 77 600 osób, 129 os./km².South Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Warto wiedzieć że... beta

  Thornaby-on-Tees – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire, w dystrykcie (unitary authority) Stockton-on-Tees. Leży 68 km na północ od miasta York i 348 km na północ od Londynu. Miasto liczy 22 620 mieszkańców.
  Guisborough - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie North Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 17 190 osób.
  Middlesbrough (wym. [ˈmɪdəlzbrə]) - miasto w północno-wschodniej Anglii w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire, w dystrykcie (unitary authority) Middlesbrough, położone nad rzeką Tees, nieopodal jej ujścia do Morza Północnego. W 2001 roku miasto liczyło 142 691 mieszkańców.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Durham (County Durham) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad Morzem Północnym.
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.
  Harrogate – miasto w Wielkiej Brytanii, w północnej Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, u podnóża Gór Pennińskich; znane uzdrowisko (od 1596), 88 źródeł mineralnych (wody żelaziste, siarkowe); przemysł spożywczy. Liczy 158 800 mieszkańców. 24 kwietnia 1982 odbył się tu finał Piosenki Eurowizji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.998 sek.