• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • North Tyneside

  Przeczytaj także...
  Longbenton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 4 km na północny wschód od centrum Newcastle i 400 km na północ od Londynu. Miasto liczy 34 878 mieszkańców.Killingworth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Tyne and Wear. W 2006 r. miasto to zamieszkiwało 9 251 osób.
  Tyne and Wear – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad ujściami rzek Tyne i Wear do Morza Północnego. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Newcastle upon Tyne, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Northumberland i Durham.

  North Tynesidedystrykt położony w hrabstwie metropolitarnym Tyne and Wear w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 200 801 mieszkańców. Siedzibą dystryktu pozostaje miasto Wallsend. Ważniejszymi miejscowościami są Cullercoats, North Shields, Tynemouth i Whitley Bay. Dystrykt powołany został w 1974 roku w ramach reorganizacji granic administracyjnych i zadań samorządów. W 1986 roku dystrykt przejął niektóre kompetencje władz centralnych hrabstwa Tyne and Wear. Obecnie do zadań zarządu North Tyneside należy utrzymywanie m.in. straży pożarnej i transportu publicznego.

  West Allotment – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 8 km na północny wschód od centrum Newcastle i 403 km na północ od Londynu.Hrabstwo metropolitalne (metropolitan county) – jeden z dwóch rodzajów hrabstwa administracyjnego, angielskiej jednostki podziału administracyjnego. Obecnie w Anglii istnieje sześć hrabstw tego rodzaju i obejmują one największe aglomeracje. Warto pamiętać, że Wielki Londyn, będący pierwowzorem tej instytucji, formalnie nie jest hrabstwem metropolitalnym, jednak w praktyce funkcjonuje na podobnych zasadach.

  Miasta[ | edytuj kod]

 • Brierdene
 • Killingworth
 • Longbenton
 • North Shields
 • Wallsend
 • Whitley Bay
 • Willington Quay
 • Inne miejscowości[ | edytuj kod]

  Backworth, Benton, Brunswick Village, Burradon, Cullercoats, Dudley, Earsdon, Forest Hall, Killingworth Village, Monkseaton, Murton, New York, Northumberland Park, Seaton Burn, Shiremoor, Tynemouth, West Allotment, West Moor i Wideopen.

  Burradon – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 9 km na północ od centrum Newcastle i 405 km na północ od Londynu.Transport miejski – sfera działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu usług przewozowych na terenie miasta oraz obszarach podmiejskich. Problematyka transportu miejskiego dotyka w głównej mierze zagadnień transportu pasażerskiego, więc termin ten bywa stosowany zamiennie z terminem komunikacja miejska. Ze względu na wykorzystywane środki transportu wyróżnić można miejski transport drogowy, miejski transport szynowy, miejski transport wodny.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Okręg wyborczy North Tyneside
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland - Office for National Statistics, www.ons.gov.uk [dostęp 2017-10-21] (ang.).
  2. Area: North Tyneside (Local Authority) (ang.). Neighbourhood Statistics (ONS). [dostęp 2016-05-06].
  Whitley Bay - miasto portowe w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Tyne and Wear. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 35 000 osób.Cullercoats – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 14 km na północny wschód od centrum Newcastle i 401 km na północ od Londynu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Monkseaton – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 13 km na północny wschód od centrum Newcastle i 403 km na północ od Londynu.
  Shiremoor – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 8 km na północny wschód od centrum Newcastle i 403 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 4782 mieszkańców.
  Northumberland Park – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 8 km na północny wschód od centrum Newcastle i 403 km na północ od Londynu.
  Earsdon – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 12 km na północny wschód od centrum Newcastle i 404 km na północ od Londynu.
  Seaton Burn – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 10 km na północ od centrum Newcastle i 407 km na północ od Londynu.
  Dudley – wieś w Anglii, w Tyne and Wear, w dystrykcie North Tyneside. Leży 8,7 km od miasta Newcastle upon Tyne i 406,1 km od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 5179 mieszkańców.
  Wideopen – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) North Tyneside. Leży 9 km na północ od centrum Newcastle i 406 km na północ od Londynu. Równocześnie używana jest nazwa Wide Open. We wsi działa klub piłkarski juniorów Wideopen Junior.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.