• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • North Pennines

  Przeczytaj także...
  Torfowisko (ang. peatland, mire, niem. Moor, Moos, Ried, Filz) – jeden z typów mokradeł, siedlisk na tyle uwodnionych, że występuje tam specyficzna roślinność i zachodzą procesy akumulacji osadów organicznych. Jest to teren stale podmokły, o podłożu trudno przepuszczalnym, pokryty zbiorowiskami roślin bagiennych i bagienno-łąkowych. Torfowiska występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego, wilgotnego i chłodnego (północna część Eurazji i Ameryki Północnej, a także obszary górskie). Obszary te są cenne pod względem przyrodniczym, można je także wykorzystać gospodarczo – poprzez wydobywanie torfu. Torfowisko przyrasta średnio o 1 mm w ciągu roku.Dufton – wieś w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. Leży 44 km na południowy wschód od miasta Carlisle i 378 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 169 mieszkańców.
  Wydry (Lutrinae) – drapieżne ssaki z rodziny łasicowatych spotykane prawie na całym świecie, przystosowane do ziemnowodnego trybu życia. W Polsce spotykana jest wydra europejska.

  North Pennines (ang. Północne Penniny) – północna część Gór Pennińskich, leżąca pomiędzy miastami Carlisle na zachodzie i Darlington na wschodzie. Naturalną północną granicą North Pennines jest dolina rzeki Tyne, a na południu obszar geograficzny Stainmore Gap.

  North Pennines zostały sklasyfikowane jako Area of Outstanding Natural Beauty (AONB) (ang. Obszar o wybitnym pięknie naturalnym) w 1988 roku ze względu na krajobraz, w którym dominują wrzosowiska. Jest on wynikiem wieków intensywnego pasterstwa oraz wydobycia rud ołowiu. Mające ponad 2000 km², North Pennines są drugim co do wielkości z 49 AONB w Wielkiej Brytanii.

  Alston Moor – civil parish w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. W 2011 roku civil parish liczyła 2088 mieszkańców.Darlington - miasto w północno-wschodniej Anglii, w hrabstwie Durham, położone tuż nad Morzem Północnym. Obecnie (VI 2008) liczba mieszkańców wynosi 100 500. W Darlington istnieje klub piłkarski o nazwie Darlington Football Club. W 1825 roku z Darlington poprowadzono pierwszą na świecie trasę kolejową (obecnie znajduje się tam muzeum kolei m.in. z najstarszymi z parowozów na świecie). Miasto posiada duże skupiska emigrantów, głównie z Indii, Turcji, Polski, Hiszpanii i Chin.

  Na krajobraz North Pennines składają się przede wszystkim otwarte doliny (dales), górskie rzeki, łąki oraz wioski z kamienną zabudową, niektóre z nich zawierają elementy świadczące o ich górniczych tradycjach i przeszłości przemysłowej. Na południu North Pennines graniczą z Yorkshire Dales, a na północy rozciągają się aż do doliny rzeki Tyne, w niedalekim dystansie od Wału Hadriana.

  Krwawodziób, brodziec krwawodzioby (Tringa totanus) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).Allendale - małe miasteczko w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Northumberland. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 809 osób.

  Powierzchnia North Pennines składa się w 40% z brytyjskich wyżynnych łąk, w 30% z wyżynnych wrzosowisk i w 27% z torfowisk. W faunie wyróżniają się: z ptaków - cietrzew zwyczajny, uszatka błotna, drozd obrożny, bekas kszyk i krwawodziób, ze ssaków - wiewiórka ruda i wydra. Wśród flory występuje tutaj rzadka roślinność arktyczno-alpejska. W North Pennines znajduje się największy angielski wodospad – High Force.

  Area of Outstanding Natural Beauty (ang. "Obszar o wybitnym pięknie naturalnym") – obszar typu wiejskiego w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, którego elementy uznano za cenne dla krajobrazu. Kwalifikacji terenów dokonuje agencja Natural England działająca na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii. Na terenie Walii w imieniu parlamentu walijskiego działa Countryside Council for Wales. W Anglii znajduje się 36 takich obszarów, zajmujących 15 proc. jej powierzchni. Najmniejszym są wyspy Scilly, największym Cotswolds.Geopark – obszar chroniony o dokładnie wyznaczonych granicach, obejmujący stanowiska dziedzictwa geologicznego (często geostanowiska) o istotnym znaczeniu naukowym dla geologii, jak również obiekty unikatowe lub piękne, reprezentatywne dla danego regionu i jego historii geologicznej. Geopark to nie tylko walory geologiczne, obszar ten może być cenny także z archeologicznego, ekologicznego, historycznego czy kulturowego punktu widzenia.

  Jednym z wielu szlaków turystycznych w North Pennines jest Isaac's Tea Trail (ang. Herbaciany Szlak Izaka), 58-kilometrowa trasa okrężna, biegnąca od Ninebanks przez Allendale, Nenthead i Alston. Przez North Pennines w dużej części przebiega także szlak Pennine Way.

  Obszar North Pennines jest ceniony ze względu na rzadką florę i faunę, m.in. dziką roślinność alpejską, nie występującą nigdzie indziej w Wielkiej Brytanii. Malowniczy krajobraz North Pennines – od wodospadu High Force na rzece Tees aż do malowniczej doliny High Cup Nick ponad wsią Dufton – kształtował się przez miliony lat procesów geologicznych. Szczególne znaczenie geologii w tym regionie zostało oficjalnie uznane w 2003 roku, kiedy North Pennines otrzymały status pierwszego z geoparków Wielkiej Brytanii, które są obszarami wyjątkowego dziedzictwa geologicznego, sprzyjającymi zrównoważonemu rozwojowi.

  W.H. Auden (Wystan Hugh Auden; ur. 21 lutego 1907 w Yorku, zm. 29 września 1973 w Wiedniu) – poeta i pisarz angielski.Alston – miasto w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. Leży 34 km na wschód od miasta Carlisle i 398 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 1128 mieszkańców.

  Jedną z osobliwości regionu North Pennines jest jedyny w Anglii wiatr, któremu nadano własne imię: Helm Wind. Odczuwa go wielu wędrowców, którzy przemierzają płaskowyże przy Cross Fell, Eden Valley i doliny pomiędzy Alston i Dufton.

  Angielski poeta Wystan Hugh Auden, który odwiedził ten region w 1919 roku i spędził tam dużo czasu, napisał wiele utworów poetyckich o Alston Moor i Allendale. Często nazywał region Mutterland, jego wielkie dobre miejsce, niczym jak Eden. W swoich utworach wspomina m.in. o Cauldron Snout i Rookhope.

  Ninebanks – wieś w Anglii, w hrabstwie Northumberland. Leży 48 km na zachód od miasta Newcastle upon Tyne i 402 km na północ od Londynu.Wrzosowisko – bezleśna formacja zimozielonych krzewinek. Wrzosowiska występują w klimacie umiarkowanym i wilgotnym, na glebach piaszczystych i kwaśnych. Zajmują wielkie przestrzenie, głównie na terenach, na które docierają wpływy ciepłego i wilgotnego powietrza atlantyckiego.

  Przypisy

  1. Isaac's Tea Trail Walk – North Pennines (ang.). W: Serwis Northumberland Life [on-line]. Northumberland County Council. [dostęp 2014-09-21].
  2. Explore North Pennines, Area of Outstanding Natural Beauty (ang.). North Pennines AONB Partnership. [dostęp 2015-07-05].
  3. North Pennines AONB Partnership > Publications (ang.). www.northpennines.org.uk. [dostęp 2015-07-05].
  4. Lucy Veale, Georgina Endfield, Simon Naylor. Knowing weather in place: the Helm Wind of Cross Fell. „Journal of Historical Geography”. 45, s. 25–37, July 2014. DOI: 10.1016/j.jhg.2014.03.003 (ang.). 

  Bibliografia[]

 • About us (ang.). W: Strona internetowa North Pennines [on-line]. www.northpennines.org.uk. [dostęp 2014-09-20].
 • Paddy Dillon: Walking in the North Pennines (e-Book Google). Cicerone Press Limited, 1 sty 1991.
 • Paddy Dillon: The Pennine Way (e-Book Google). Cicerone Press Limited, 25 lut 2011.
 • Ian Gordon Simmons: The Moorlands of England and Wales: An Environmental History 8000 BC to AD 2000. Edinburgh University Press, 2003.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tees – rzeka w Wielkiej Brytanii w północnej Anglii o długości 137 km, powierzchnia dorzecza wynosi ok. 1834 km², uchodzi do Morza Północnego.Tyne – rzeka w Wielkiej Brytanii o długości ok. 100 km. Uchodzi do Morza Północnego, w dolnym biegu dostępna jest dla statków morskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cross Fell - szczyt o wysokości 893 m, będący najwyższym szczytem Gór Pennińskich, i drugi co do wysokości obszar po Krainie Jezior. Wierzchołek jest skalistym płaskowyżem, będącym częścią 20 km pasma ciągnącego się z płn.-zach. na płd.-wsch., który łączy go z Little Dun Fell (842 m) i Great Dun Fell (849 m). Sąsiadujące wierzchołki tworzą gwałtownie wznoszące się zbocze nad doliną Edenu położoną na zachód, natomiast wschodnie zbocze na doliną rzeki Tyne jest łagodniejsze.
  Uszatka błotna, sowa błotna, błotnica (Asio flammeus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae).
  Yorkshire Dales (z ang. „doliny Yorkshire”) – wyżynny obszar w północnej Anglii, w północnej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Bekas kszyk, kszyk (Gallinago gallinago) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:
  Nenthead – wieś w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. Leży 41 km na wschód od miasta Carlisle i 393 km na północ od Londynu.
  Zrównoważony rozwój – doktryna ekonomii, zakładająca jakość życia na poziomie na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny, w przeciwieństwie do "żelaznej reguły ekonomii" Malthusa. Ideę zrównoważonego rozwoju (dalej używany skrót ZR) streszcza pierwsze zdanie raportu WCED z 1987 r. – "Nasza Wspólna Przyszłość": Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.