• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • North Pennines

  Przeczytaj także...
  Torfowisko (ang. peatland, mire, niem. Moor, Moos, Ried, Filz) – jeden z typów mokradeł, siedlisk na tyle uwodnionych, że występuje tam specyficzna roślinność i zachodzą procesy akumulacji osadów organicznych. Jest to teren stale podmokły, o podłożu trudno przepuszczalnym, pokryty zbiorowiskami roślin bagiennych i bagienno-łąkowych. Torfowiska występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego, wilgotnego i chłodnego (północna część Eurazji i Ameryki Północnej, a także obszary górskie). Obszary te są cenne pod względem przyrodniczym, można je także wykorzystać gospodarczo – poprzez wydobywanie torfu. Torfowisko przyrasta średnio o 1 mm w ciągu roku.Dufton – wieś w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. Leży 44 km na południowy wschód od miasta Carlisle i 378 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 169 mieszkańców.
  Alston Moor – civil parish w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. W 2011 roku civil parish liczyła 2088 mieszkańców.

  North Pennines (ang. Północne Penniny) – północna część Gór Pennińskich, leżąca pomiędzy miastami Carlisle na zachodzie i Darlington na wschodzie. Naturalną północną granicą North Pennines jest dolina rzeki Tyne, a na południu obszar geograficzny Stainmore Gap.

  Krwawodziób, brodziec krwawodzioby (Tringa totanus) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).Area of Outstanding Natural Beauty (ang. "Obszar o wybitnym pięknie naturalnym") – obszar typu wiejskiego w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, którego elementy uznano za cenne dla krajobrazu. Kwalifikacji terenów dokonuje agencja Natural England działająca na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii. Na terenie Walii w imieniu parlamentu walijskiego działa Countryside Council for Wales. W Anglii znajduje się 36 takich obszarów, zajmujących 15 proc. jej powierzchni. Najmniejszym są wyspy Scilly, największym Cotswolds.

  North Pennines zostały sklasyfikowane jako Area of Outstanding Natural Beauty (AONB) (ang. Obszar o wybitnym pięknie naturalnym) w 1988 roku ze względu na krajobraz, w którym dominują wrzosowiska. Jest on wynikiem wieków intensywnego pasterstwa oraz wydobycia rud ołowiu. Mające ponad 2000 km², North Pennines są drugim co do wielkości z 49 AONB w Wielkiej Brytanii.

  Wydra, wydra europejska (Lutra lutra) – gatunek niewielkiego drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych (Mustelidae), jedyny żyjący w Polsce w stanie naturalnym przedstawiciel rodzaju Lutra.Geopark – obszar chroniony o dokładnie wyznaczonych granicach, obejmujący stanowiska dziedzictwa geologicznego (często geostanowiska) o istotnym znaczeniu naukowym dla geologii, jak również obiekty unikatowe lub piękne, reprezentatywne dla danego regionu i jego historii geologicznej. Geopark to nie tylko walory geologiczne, obszar ten może być cenny także z archeologicznego, ekologicznego, historycznego czy kulturowego punktu widzenia.

  Na krajobraz North Pennines składają się przede wszystkim otwarte doliny (dales), górskie rzeki, łąki oraz wioski z kamienną zabudową, niektóre z nich zawierają elementy świadczące o ich górniczych tradycjach i przeszłości przemysłowej. Na południu North Pennines graniczą z Yorkshire Dales, a na północy rozciągają się aż do doliny rzeki Tyne, w niedalekim dystansie od Wału Hadriana.

  Allendale Town – wieś w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Northumberland, w civil parish Allendale. W 2016 miejscowość liczyła 794 mieszkańców. W 2011 roku civil parish liczyła 2021 mieszkańców. W.H. Auden (Wystan Hugh Auden; ur. 21 lutego 1907 w Yorku, zm. 29 września 1973 w Wiedniu) – poeta i pisarz angielski.

  Powierzchnia North Pennines składa się w 40% z brytyjskich wyżynnych łąk, w 30% z wyżynnych wrzosowisk i w 27% z torfowisk. W faunie wyróżniają się: z ptaków - cietrzew zwyczajny, uszatka błotna, drozd obrożny, bekas kszyk i krwawodziób, ze ssaków - wiewiórka ruda i wydra. Wśród flory występuje tutaj rzadka roślinność arktyczno-alpejska. W North Pennines znajduje się największy angielski wodospad – High Force.

  Alston – miasto w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. Leży 34 km na wschód od miasta Carlisle i 398 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 1128 mieszkańców.Ninebanks – wieś w Anglii, w hrabstwie Northumberland. Leży 48 km na zachód od miasta Newcastle upon Tyne i 402 km na północ od Londynu.

  Jednym z wielu szlaków turystycznych w North Pennines jest Isaac's Tea Trail (ang. Herbaciany Szlak Izaka), 58-kilometrowa trasa okrężna, biegnąca od Ninebanks przez Allendale, Nenthead i Alston. Przez North Pennines w dużej części przebiega także szlak Pennine Way.

  Obszar North Pennines jest ceniony ze względu na rzadką florę i faunę, m.in. dziką roślinność alpejską, nie występującą nigdzie indziej w Wielkiej Brytanii. Malowniczy krajobraz North Pennines – od wodospadu High Force na rzece Tees aż do malowniczej doliny High Cup Nick ponad wsią Dufton – kształtował się przez miliony lat procesów geologicznych. Szczególne znaczenie geologii w tym regionie zostało oficjalnie uznane w 2003 roku, kiedy North Pennines otrzymały status pierwszego z geoparków Wielkiej Brytanii, które są obszarami wyjątkowego dziedzictwa geologicznego, sprzyjającymi zrównoważonemu rozwojowi.

  Wrzosowisko – bezleśna formacja zimozielonych krzewinek. Wrzosowiska występują w klimacie umiarkowanym i wilgotnym, na glebach piaszczystych i kwaśnych. Zajmują wielkie przestrzenie, głównie na terenach, na które docierają wpływy ciepłego i wilgotnego powietrza atlantyckiego.Tees – rzeka w Wielkiej Brytanii w północnej Anglii o długości 137 km, powierzchnia dorzecza wynosi ok. 1834 km², uchodzi do Morza Północnego.

  Jedną z osobliwości regionu North Pennines jest jedyny w Anglii wiatr, któremu nadano własne imię: Helm Wind. Odczuwa go wielu wędrowców, którzy przemierzają płaskowyże przy Cross Fell, Eden Valley i doliny pomiędzy Alston i Dufton.

  Angielski poeta Wystan Hugh Auden, który odwiedził ten region w 1919 roku i spędził tam dużo czasu, napisał wiele utworów poetyckich o Alston Moor i Allendale. Często nazywał region Mutterland, jego wielkie dobre miejsce, niczym jak Eden. W swoich utworach wspomina m.in. o Cauldron Snout i Rookhope.

  Tyne – rzeka w Wielkiej Brytanii o długości ok. 100 km. Uchodzi do Morza Północnego, w dolnym biegu dostępna jest dla statków morskich.Cross Fell - szczyt o wysokości 893 m, będący najwyższym szczytem Gór Pennińskich, i drugi co do wysokości obszar po Krainie Jezior. Wierzchołek jest skalistym płaskowyżem, będącym częścią 20 km pasma ciągnącego się z płn.-zach. na płd.-wsch., który łączy go z Little Dun Fell (842 m) i Great Dun Fell (849 m). Sąsiadujące wierzchołki tworzą gwałtownie wznoszące się zbocze nad doliną Edenu położoną na zachód, natomiast wschodnie zbocze na doliną rzeki Tyne jest łagodniejsze.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Isaac's Tea Trail Walk – North Pennines (ang.). W: Serwis Northumberland Life [on-line]. Northumberland County Council. [dostęp 2014-09-21].
  2. Explore North Pennines, Area of Outstanding Natural Beauty (ang.). North Pennines AONB Partnership. [dostęp 2015-07-05].
  3. North Pennines AONB Partnership > Publications (ang.). www.northpennines.org.uk. [dostęp 2015-07-05].
  4. Lucy Veale, Georgina Endfield, Simon Naylor. Knowing weather in place: the Helm Wind of Cross Fell. „Journal of Historical Geography”. 45, s. 25–37, July 2014. DOI: 10.1016/j.jhg.2014.03.003 (ang.). 

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • About us (ang.). W: Strona internetowa North Pennines [on-line]. www.northpennines.org.uk. [dostęp 2014-09-20].
 • Paddy Dillon: Walking in the North Pennines (e-Book Google). Cicerone Press Limited, 1 sty 1991.
 • Paddy Dillon: The Pennine Way (e-Book Google). Cicerone Press Limited, 25 lut 2011.
 • Ian Gordon Simmons: The Moorlands of England and Wales: An Environmental History 8000 BC to AD 2000. Edinburgh University Press, 2003.
 • Uszatka błotna, sowa błotna, błotnica (Asio flammeus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae).Yorkshire Dales (z ang. „doliny Yorkshire”) – wyżynny obszar w północnej Anglii, w północnej części historycznego hrabstwa Yorkshire.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Bekas kszyk, kszyk (Gallinago gallinago) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:
  Nenthead – wieś w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. Leży 41 km na wschód od miasta Carlisle i 393 km na północ od Londynu.
  Zrównoważony rozwój – doktryna ekonomii, zakładająca jakość życia na poziomie na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny, w przeciwieństwie do "żelaznej reguły ekonomii" Malthusa. Ideę zrównoważonego rozwoju (dalej używany skrót ZR) streszcza pierwsze zdanie raportu WCED z 1987 r. – "Nasza Wspólna Przyszłość": Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.
  Góry Pennińskie (Penniny, ang. Pennines) - pasmo górskie w północnej części Anglii o całkowitej długości 400 km. Najwyższy szczyt to Cross Fell (893 m n.p.m.), powstały podczas orogenezy kaledońskiej.
  Darlington – miasto w północno-wschodniej Anglii, w hrabstwie Durham, w dystrykcie (unitary authority) Darlington, położone tuż nad Morzem Północnym. W 2001 roku miasto liczyło 86 082 mieszkańców. W Darlington istnieje klub piłkarski o nazwie Darlington Football Club. W 1825 roku z Darlington poprowadzono pierwszą na świecie trasę kolejową (obecnie znajduje się tam muzeum kolei m.in. z najstarszymi z parowozów na świecie). Miasto posiada duże skupiska emigrantów, głównie z Indii, Turcji, Polski, Hiszpanii i Chin.
  Carlisle – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) w hrabstwie Kumbria, nad rzeką Eden, w odległości 16 km od granicy Szkocji, 90 km na zachód od Newcastle upon Tyne, 115 km na północ od Lancaster i 145 km na południe od Glasgow, przy autostradach M6 i M74/A74 oraz drogach A6 do Penrith, A595 do zachodniej Kumbrii, A69 do Newcastle upon Tyne, A7 do Edynburga. Posiada 103,7 tys. mieszkańców zgodnie z szacunkiem ludności w połowie 2008 (wliczając w to przedmieścia). Jeden z ważniejszych węzłów kolejowych ze stacją Carlisle. Miasto dysponuje połączeniami kolejowymi m.in. z: Leeds, Newcastle i Glasgow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.