Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; Ziemia Ludzi Północy) – region administracyjny w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Jego powierzchnia pokrywa się mniej więcej z krainą historyczną o tej samej nazwie. Region został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał w wyniku połączenia dwóch wcześniej istniejących regionów – Górnej i Dolnej Normandii. Stolicą regionu jest Rouen.
Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.
Region Normandia położony jest w północno-zachodniej Francji. Od północy i zachodu ograniczony jest przez wody kanału La Manche. Graniczy on z 5 innymi regionami: Bretania, Region Centralny-Dolina Loary, Île-de-France, Kraj Loary oraz Hauts-de-France.
Basen Paryski – rozległe obniżenie w kształcie spodka, w północnej Francji, obejmujące m.in. Paryż. Jego powierzchnia wynosi ok. 120 tys. km² - niemal 1/4 powierzchni kraju. Basen to w większości żyzny obszar uprawny, odwadniany przez rzeki: Sekwanę, Sommę, Marnę i Loarę.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.
Głównymi rzekami Normandii są Sekwana, Eure oraz Orne, które tworzą największe doliny. Obszar wyróżnia się także rozległymi równinami, wzgórzami oraz przestrzeniami miejskimi. W zachodniej części położony jest Masyw Armorykański, a na wschodzie znajduje się Basen Paryski. Wzniesienie Signal d’Écouves położone w departamencie Orne jest najwyższym punktem Normandii – wznosi się na wysokość 413 m n.p.m., a według innych źródeł 417 m n.p.m. Na wschód od linii wyznaczonej przez miasta Alençon i Bayeux podłoże najczęściej składa się z piaskowca, natomiast na zachodzie przeważają skał osadowe pochodzenia morskiego oraz warstwy skał wapiennych z okresu jury.
Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.Zestawienie przedstawia podział administracyjny Francji na regiony i departamenty, dwa najwyższe szczeble administracji. Podział na regiony wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2016 w ramach reformy administracyjnej Francji (nie zmieniono zasięgu terytorialnego departamentów).
Normandia ma cztery parki regionalne:
Park Regionalny Boucles de la Seine normande
Park Regionalny Normandia-Maine
Park Regionalny Marais du Cotentin et du Bessin
Park Regionalny Perche
Podział administracyjny[ | edytuj kod]
Region Normandia składa się z 5 departamentów: Sekwany Nadmorskiej, Eure, Orne, Calvados i Manche.
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Kraj Loary (fr. Pays de la Loire) – region administracyjny w zachodniej Francji, w którego skład wchodzi 5 departamentów:
Źródło: citypopulation.de
Miasta Normandii[ | edytuj kod]
W 2013 roku największym miastem Normandii był Hawr. Poza tym populację przekraczającą 100 tysięcy mieszkańców miały także Rouen oraz Caen.
Źródło: citypopulation.de
Regiony i departamenty Francji
Normandia (kraina historyczna)

Piaskowiec jest to drobnoziarnista skała osadowa. Występuje jako jedna z najczęstszych skał tego typu. Występuje zwykle w warstwie wodonośnej lub w miejscach występowania złóż ropy oraz gazu ziemnego.
Manche [mɑ̃ːʃ] – francuski departament położony w regionie Normandia. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Departament oznaczony jest liczbą 50.
Warto wiedzieć że... beta
Jura – drugi okres ery mezozoicznej. Trwała od 201 do 145 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od gór Jura leżących we Francji i Szwajcarii. Wprowadził ją Alexander von Humboldt w 1823 r.
Normandia (fr. Normandie) – kraina historyczna i geograficzna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. 1 stycznia 2016 roku kontynentalna Normandia liczyła 3 328 364 mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia wynosiła 111 mieszkańców na km².
Region Centralny-Dolina Loary (fr. Centre-Val de Loire) – region administracyjny w środkowej Francji, w którego skład wchodzi 6 departamentów:
Dolna Normandia (fr. Basse-Normandie) - region administracyjny w północnej Francji, obejmujący zachodnią część historycznej Normandii. Graniczy z regionami: Górna Normandia, Region Centralny, Kraj Loary i Bretania. Pojawiały się niegdyś głosy proponujące połączenie go z sąsiednią Górną Normandią. Dzieli się na trzy departamenty: Calvados, Manche i Orne.
Sekwana (fr. Seine) – rzeka w północnej Francji. Długość Sekwany wynosi 776 km, a powierzchnia dorzecza około 78 tys. km²; swe źródła bierze na Wyżynie Langres, a uchodzi w formie estuarium do Zatoki Sekwańskiej koło Hawru (La Manche).
Hauts-de-France (dosłownie: wzgórza Francji, do 29 września 2016: Nord-Pas-de-Calais-Picardie – Nord-Pas-de-Calais-Pikardia) – region administracyjny Francji. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenia dwóch wcześniej istniejących regionów – Nord-Pas-de-Calais i Pikardii. Stolicą nowo powstałego regionu jest Lille.
Park Regionalny Normandia-Maine (fr. Parc naturel régional Normandie-Maine) – jeden z największych parków regionalnych Francji. Położony jest w południowej części Dolnej Normandii oraz regionie Maine, w departamentach Orne, Manche, Mayenne i Sarthe, nieopodal Alençon. Przez Park przepływają rzeki Sélune i Orne (zlewnia La Manche), a także Sarthe i Mayenne (zlewnia Atlantyku). Park obejmuje najwyższe wzniesienia w zachodniej Francji. 18% jego powierzchni pokrywają lasy (m.in. Andaines, Écouves, Perseigne, Sillé, Multonne, Lande-Pourrie).