• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Normandia - region administracyjny

  Przeczytaj także...
  Orne – rzeka w Normandii w północno-zachodniej Francji. Jej źródło znajduje się w departamencie Orne, w miejscowości Aunou-sur-Orne na wschód od Sées. Rzeka uchodzi do kanału La Manche w Ouistreham.Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.
  La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.
  Słynna plaża Omaha

  Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; Ziemia Ludzi Północy) – region administracyjny w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Jego powierzchnia pokrywa się mniej więcej z krainą historyczną o tej samej nazwie. Region został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Górnej i Dolnej Normandii. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Rouen.

  Basen Paryski – rozległe obniżenie w kształcie spodka, w północnej Francji, obejmujące m.in. Paryż. Jego powierzchnia wynosi ok. 120 tys. km² - niemal 1/4 powierzchni kraju. Basen to w większości żyzny obszar uprawny, odwadniany przez rzeki: Sekwanę, Sommę, Marnę i Loarę.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Geografia[]

  Region Normandia położony jest w północno-zachodniej Francji. Od północy i zachodu ograniczony jest przez wody kanału La Manche. Graniczy on z 5 innymi regionami: Bretania, Centralny-Dolina Loary, Île-de-France, Kraj Loary oraz Nord-Pas-de-Calais-Pikardia.

  Głównymi rzekami Normandii są Sekwana, Eure oraz Orne, które tworzą największe doliny. Obszar wyróżnia się także rozległymi równinami, wzgórzami oraz przestrzeniami miejskimi. W zachodniej części położony jest Masyw Armorykański, a na wschodzie znajduje się Basen Paryski. Wzniesienie Signal d’Écouves położone w departamencie Orne jest najwyższym punktem Normandii – wznosi się na wysokość 413 m n.p.m., a według innych źródeł 417 m n.p.m. Na wschód od linii wyznaczonej przez miasta Alençon i Bayeux podłoże najczęściej składa się z piaskowca, natomiast na zachodzie przeważają skał osadowe pochodzenia morskiego oraz warstwy skał wapiennych z okresu jury.

  Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Normandia ma cztery parki regionalne:

 • Park Regionalny Boucles de la Seine normande
 • Park Regionalny Normandia-Maine
 • Park Regionalny Marais du Cotentin et du Bessin
 • Park Regionalny Perche
 • Podział administracyjny[]

  Region Normandia składa się z 5 departamentów: Sekwany Nadmorskiej, Eure, Orne, Calvados i Manche.

  Źródło: citypopulation.de

  Kraj Loary (fr. Pays de la Loire) – region administracyjny w zachodniej Francji, w którego skład wchodzi 5 departamentów:Jura – drugi okres ery mezozoicznej. Trwała od 201 do 145 milionów lat temu. Nazwa pochodzi od gór Jura leżących we Francji i Szwajcarii. Wprowadził ją Alexander von Humboldt w 1823 r.

  Miasta Normandii[]

  W 2013 roku największym miastem Normandii był Hawr. Poza tym populację przekraczającą 100 tysięcy mieszkańców miały także Rouen oraz Caen.

  Źródło: citypopulation.de

  Zobacz też[]

 • Regiony administracyjne i departamenty Francji
 • Normandia (kraina historyczna)
 • Przypisy

  1. Normandy (ang.). 2016 Encyclopædia Britannica, Inc.. [dostęp 16 czerwca 2016].
  2. Réforme de l'administration territoriale de l'Etat (fr.). interieur.gouv.fr, 2015-08-04. [dostęp 11 czerwca 2016].
  3. Normandia, Francja (pol.). Google Maps. [dostęp 16 czerwca 2016].
  4. Géographie de la Normandie (fr.). Les services de l'État en préfecture de région. [dostęp 15 czerwca 2016].
  5. Atlas Routier France 2014. Michelin, 2014, s. 83. (fr.)
  6. FRANCE: Normandie (ang.). citypopulation.de. [dostęp 16 czerwca 2016].
  Normandia (fr. Normandie) – kraina historyczna i geograficzna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. 1 stycznia 2016 roku kontynentalna Normandia liczyła 3 328 364 mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia wynosiła 111 mieszkańców na km².Poniższa tabela przedstawia regiony i departamenty Francji - dwa najwyższe szczeble podziału administracyjnego Francji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nord-Pas-de-Calais-Pikardia – region administracyjny Francji. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Nord-Pas-de-Calais i Pikardii. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Lille.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Dolna Normandia (fr. Basse-Normandie) - region administracyjny w północnej Francji, obejmujący zachodnią część historycznej Normandii. Graniczy z regionami: Górna Normandia, Region Centralny, Kraj Loary i Bretania. Pojawiały się niegdyś głosy proponujące połączenie go z sąsiednią Górną Normandią. Dzieli się na trzy departamenty: Calvados, Manche i Orne.
  Sekwana (fr. Seine) – rzeka w północnej Francji. Długość Sekwany wynosi 776 km, a powierzchnia dorzecza około 78 tys. km²; swe źródła bierze na Wyżynie Langres, a uchodzi w formie estuarium do Zatoki Sekwańskiej koło Hawru (La Manche).
  Park Regionalny Normandia-Maine (fr. Parc naturel régional Normandie-Maine) – jeden z największych parków regionalnych Francji. Położony jest w południowej części Dolnej Normandii oraz regionie Maine, w departamentach Orne, Manche, Mayenne i Sarthe, nieopodal Alençon. Przez Park przepływają rzeki Sélune i Orne (zlewnia La Manche), a także Sarthe i Mayenne (zlewnia Atlantyku). Park obejmuje najwyższe wzniesienia w zachodniej Francji. 18% jego powierzchni pokrywają lasy (m.in. Andaines, Écouves, Perseigne, Sillé, Multonne, Lande-Pourrie).
  "Omaha" – kryptonim jednego z pięciu odcinków lądowania aliantów w Normandii 6 czerwca 1944. Był to jeden z dwu odcinków przydzielonych Amerykanom. Odcinki dzieliły się na sektory, z których niektóre były podzielone dodatkowo na podsektory nazywane plażami i oznaczone nazwami kolorow. "Omaha" dzieliła się, patrząc od zachodu na Able, Baker, Charlie Dog (Green, White, Red), Easy (Green, Red), Fox (Green, Red) i George. Odcinek "Omaha" położony jest w Normandii w północnej Francji i rozciąga się na 31,6 km, pomiędzy Isigny-sur-Mer nad Vire na zachodzie, a Port-en Bessin na wschodzie.
  Caen – miasto i gmina w północnej Francji, stolica historycznej Normandii i ośrodek administracyjny regionu Dolna Normandia oraz departamentu Calvados.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.