• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Norddeutscher Rundfunk

  Przeczytaj także...
  NDR Info Spezial - niemiecka stacja radiowa należąca do Norddeutscher Rundfunk (NDR), publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego dla północnych Niemiec. Stanowi siostrzany kanał wobec informacyjnej stacji NDR Info i ma za zadanie uzupełnianie jej programu.Tagesschau – niemieckojęzyczny dziennik informacyjny ARD emitowany głównie w programach Das Erste, Phoenix i 3sat. Dziennik produkuje na zamówienie ARD telewizja Norddeutscher Rundfunk (NDR). Główne wydanie prezentowane jest codziennie o 20:00 nie tylko w Das Erste, ale również w telewizjach: NDR Fernsehen, RBB Fernsehen, SWR Fernsehen, WDR Fernsehen, hr-Fernsehen, 3sat, Phoenix, EinsPlus i tagesschau24.
  Nordwestdeutscher Rundfunk (w skrócie NWDR) – nieistniejący już, niemiecki, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, członek ARD. Nadawał od 22 września 1945 do 31 grudnia 1955. 1 stycznia 1956 roku rozpadł się na Norddeutscher Rundfunk i Westdeutscher Rundfunk. Obejmował następujące landy: Hamburg, Dolną Saksonię, Szlezwik-Holsztyn oraz Nadrenię Północną-Westfalię. Do 1954 roku nadawał również w Berlinie Zachodnim.

  Norddeutscher Rundfunk (NDR) – regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący północne regiony Niemiec: landy Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn i miasto na prawach landu Hamburg. Zajmuje ważne miejsce wśród członków ARD: sytuuje się na pierwszym miejscu pod względem powierzchni obsługiwanego obszaru, drugie, jeśli chodzi o udział produkowanych przezeń programów w emisji głównego ogólnokrajowego kanału ARD, Das Erste, i trzeci co do liczby ludności. Specjalnością NDR są informacje – to właśnie w siedzibie stacji w Hamburgu znajduje się główny newsroom Das Erste, skąd nadawany jest m.in. czołowy niemiecki dziennik telewizyjny, Tagesschau. Inne studia znajdują się w Hanowerze dla Dolnej Saksonii, Kilonii dla Szlezwika-Holsztynu i Schwerinie dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

  Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.

  16 lutego 1955 roku landy Dolnej Saksonii, Szlezwika-Holsztyna i Hansa Hamburg zawarły postanowienie o powstaniu Norddeutscher Rundfunk. 23 września 1955 wszedł w życie Traktat Państwowy o likwidacji i reorganizacji nadawania Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR), który od 1 stycznia 1956 roku został podzielony na NDR oraz Westdeutscher Rundfunk (WDR). Obie stacje należą do powstałego 1 kwietnia 1956 roku Stowarzyszenia Nadawców Północno-Zachodnio-Niemieckich (NWRV) i jako osobne stacje uwzględnione są w ARD.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  Najbardziej rozpoznawalnym programem stacji jest codzienny program informacyjny Tagesschau, który pojawił się 26 grudnia 1952 roku, jeszcze na antenie NWDR. Od 4 stycznia 1965 ruszyła telewizja NDR Fernsehen.

  Oprócz udziału w ogólnoniemieckich i międzynarodowych projektach ARD, NDR produkuje 9 kanałów radiowych i telewizję NDR, pełniącą w północnej części kraju rolę trzeciego programu telewizji publicznej. W Polsce kanał ten dostępny jest za pośrednictwem satelity Astra. Telewizja produkuje teletekst pod nazwą NDR Text.

  Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.NDR Kultur – niemiecka stacja radiowa należąca do Norddeutscher Rundfunk (NDR), publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego dla północnych Niemiec. Jak wskazuje już sama nazwa, jest rozgłośnią o profilu kulturalnym, zaś w jej ofercie muzycznej dominuje muzyka poważna. W dzisiejszej postaci stacja działa od 2003 roku, ale jest kontynuatorką uruchomionego w 1956 Programu Trzeciego NDR, który miał zbliżony profil tematyczny. Siedzibą rozgłośni jest centrala NDR w Hamburgu.

  Kanały radiowe NDR:

 • NDR 90,3 (w Hamburgu)
 • NDR 1 Niedersachsen (w Dolnej Saksonii)
 • NDR 1 Welle Nord (w Szlezwiku-Holsztynie)
 • NDR 1 Radio MV (w Meklemburgii-Pomorzu Przednim)
 • NDR 2
 • NDR Kultur
 • NDR Info
 • N-Joy (N-Joy-Radio)
 • Nordwestradio
 • NDR Blue (DAB)
 • NDR Traffic (DAB)
 • NDR Info Spezial (fale średnie, DAB)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Małgorzata Dwornik, Historia radia i telewizji NDR, twórców Tagesschau i N-JOY, „Reporterzy.info”, 27 listopada 2017.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.N-Joy - niemiecka stacja radiowa należąca do Norddeutscher Rundfunk (NDR), publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego dla północnych Niemiec. Została uruchomiona w 1994 roku i pełni w portfolio NDR rolę rozgłośni dla młodych słuchaczy, których zainteresowania muzyczne skupiają się na hitach z bieżących list przebojów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Telewizja publiczna – stacja telewizyjna (lub stacje telewizyjne), stanowiąca własność skarbu państwa, niebędąca – w odróżnieniu od telewizji komercyjnych – własnością prywatnego kapitału. Środek masowego przekazu ustawowo zobowiązany do szerzenia tzw. społecznej misji programowej, bowiem generowanie zysków nie jest jej podstawowym zadaniem. Dlatego też ramówki nadawców państwowych zawierają m.in.: programy kulturalne, magazyny przeznaczone dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz magazyny religijne. Nie oznacza to braku takiego programu w stacjach komercyjnych – np. w Polsce stacje komercyjne takie jak Telewizja Śląska, Religia.tv zawierają podobne programy. Z kolei np. TVP posiada stacje traktowane jako stricte komercyjne, kodowane mimo "misji programowej", np. TVP Sport.
  Das Erste – pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej, będący wspólnym przedsięwzięciem dziesięciu publicznych nadawców zrzeszonych w ARD.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Westdeutscher Rundfunk (WDR) – niemieckojęzyczny, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny. Siedziba główna mieści się w Kolonii. WDR jest członkiem ARD. WDR produkuje jeden kanał telewizyjny (WDR-Fernsehen, dawniejsze nazwy: WDF i West3) i 5 radiowych, przeznaczonych dla różnych kręgów odbiorców. Program WDR adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców Nadrenii Północnej – Westfalii, jednak dzięki niekodowanemu przekazowi z satelity Astra dostępny jest również w innych regionach Niemiec i za granicą.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.