• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Norak

  Przeczytaj także...
  Tadżykistan (Republika Tadżykistanu; tadż: Ҷумҳурии Тоҷикистон, Dżumhurii Todżikiston) – państwo w środkowej Azji ze stolicą w Duszanbe. Tadżykistan graniczy z Uzbekistanem, Kirgistanem, Chinami i Afganistanem.Język tadżycki – etnolekt z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, zazwyczaj uważany za wariant języka perskiego. Jest językiem urzędowym Tadżykistanu.
  Wachsz (także Kyzyłsu, Surchob; tadż. وخش, ros. Вахш) - rzeka w południowo-wschodnim Kirgistanie i w północno-zachodnim Tadżykistanie. Długość - 786 km, powierzchnia zlewni - 39,1 tys. km², średni przepływ - 156 m³/s. Wody Wachszu pochodzą głównie z topnienia wysokogórskich lodowców. Najwyższe stany wód występują w lipcu i sierpniu. Największe dopływy - Muksu i Obichingu (lewe). Nazwy Kyzyłsu i Surchob oznaczają "czerwona rzeka", odpowiednio w języku perskim i kirgiskim.

  Norak (tadż. Нoрaк; dawniej używana nazwa Nurek) – miasto w Tadżykistanie (wilajet chatloński), nad Wachszem, 70 km na południowy wschód od Duszanbe. Zostało założone w roku 1960 w związku z pracami budowlanymi przy Zaporze Nureckiej. Populacja szacowana jest na 18 735 mieszkańców (2009). W mieście działa Nurecka Elektrownia Wodna o mocy 2700 MW.

  Wilajet chatloński – jeden z czterech wilajetów (okręgów) Tadżykistanu. Leży w południowo-zachodniej części kraju, a jego stolica to Kurgonteppa. Jego powierzchnia wynosi 24 800 km², a populacja w 2010 roku wyniosła 2 700 200 osób. Graniczy z Uzbekistanem na zachodzie, Afganistanem na południu, Górskim Badachszanem na północnym wschodzie i Wilajetem Administrowanym Centralnie na północy. Jego dystrykty to:Zapora Nurecka (tadżycki: Нерӯгоҳи обии Норак, Nerūgohi obii Norak) – najwyższa na świecie zapora wodna, o wysokości 300 m, zlokalizowana w głębokim wąwozie na rzece Wachsz w Tadżykistanie. Tama usytuowana jest ok. 75 km na wschód od stolicy Tadżykistanu, Duszanbe. W odległości ok. 3 km od zapory, znajduje się miasto Nurek (Norak). Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna o mocy ok. 2700 MW. Wody zbiornika są wykorzystywane do nawadniania ok. 650 tys. ha pól.

  Przypisy

  1. world-gazetter.com (dostęp: 25 maja 2009)
  Duszanbe (w latach 1929-1961 Stalinabad) – stolica i największe miasto Tadżykistanu, położone nad rzeką Duszanbinką.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.