• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noordoostpolder

  Przeczytaj także...
  Emmeloord – jest miastem w środkowej Holandii, będącym centrum administracyjnym gminy Noordoostpolder, położonej w prowincji Flevoland. Miasto położone jest w samym centrum Polderu Północnego, założone zostało w 1943 roku, niedługo po osuszeniu pobliskich terenów.Schokland – pozostałość po opuszczonej osadzie, położonej na wyspie, która stała się częścią osuszonego polderu w Holandii. Schokland przestał być wyspą w momencie osuszenia Polderu Północnego w 1942. Do dziś dobrze zachowały się wały przeciwpowodziowe oraz linia brzegowa wyspy z wyraźnym wzniesieniem.
  Nagele - miejscowość w Holandii, w prowincji Flevoland w gminie Noordoostpolder. Założona została w 1954 roku. Miejscowość została zaprojektowana według pomysłu znanego holenderskiego architekta Aldo van Eycka.

  Noordoostpolder (pol. Polder Północno-Wschodni) – gmina oraz polder w Holandii, w prowincji Flevoland. Powierzchnia 596,20 km² z czego 135,40 km² to woda. Liczba ludności 45 781, stan na 2008 rok. Siedzibą gminy jest położony w centralnej części polderu Emmeloord.

  Urk – dawniej wyspa; obecnie gmina oraz miasto położone w Holandii, w prowincji Flevoland. Według spisu ludności z 2013 roku miejscowość zamieszkuje 19 400 osób. Gmina ma powierzchnie 109,91 km². Obecnym burmistrzem jest Pieter van Maaren.Rutten - miejscowość w Holandii, w prowincji Flevoland w gminie Noordoostpolder. Założona w 1952 roku, 8 kilometrów na północny zachód od Emmeloord.

  Miejscowości gminy[ | edytuj kod]

  Bant, Creil, Emmeloord, Ens, Espel, Kraggenburg, Luttelgeest, Marknesse, Nagele, Rutten, Tollebeek.

  Historia[ | edytuj kod]

  Polder powstał we wschodniej części dawnej zatoki Morza PółnocnegoZuiderzee. Jego osuszenie stało się możliwe po zbudowaniu tamy Afsluitdijk w 1932 roku. Osuszanie zakończono w 1936 roku i od tego czasu rząd Holandii rozpoczął przygotowywanie obszaru Polderu Północno-Wschodniego pod zasiedlenie przez nowych osadników. Na terenie polderu jeszcze przed osuszeniem znajdowały się dwie wyspy Urk oraz Schokland, które od 1936 roku stanowią jego integralną część. Miejscowość Urk wraz z obszarem dawnej wyspy stanowi odrębną gminę.

  Luttelgeest - wieś w Holandii w prowincji Flevoland. Wieś powstała po osuszeniu terenów Polderu Północnego. Leży około 10 kilometrów na północny zachód od Emmeloord. W miejscowości znajduje się największa atrakcja turystyczna Polderu Północnego - ogród botaniczny prezentujący setki gatunków orchideii (Orchideeënhoeve). Ogród odwiedza w ciągu roku około 230 000 turystów oraz miłośników storczyków.Marknesse - miejscowość w Holandii, w prowincji Flevoland. Druga co do wielkości i najstarsza po Emmeloord miejscowość gminy Noordoostpolder. Założona w 1946 roku.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona gminy (niderl.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. noordoostpolder.nl: College van burgemeester en wethouders (niderl.). [dostęp 2014-07-10].
  2. Nazwy geograficzne, Zeszyt 12. Europa Część II, KSNG 2010, s. 104 [dostęp 2014-10-27].
  Flevoland (nid. Provincie Flevoland) – najmłodsza z holenderskich prowincji, utworzona 1 stycznia 1986 roku, położona w środkowej części kraju.Afsluitdijk [ạfslöitdeik] (pol. tama zamykająca) – tama w Holandii, zbudowana w latach 1927-1932 na morskiej zatoce Zuiderzee. Oddziela słodkowodny zbiornik IJsselmeer od Morza Północnego. Tama rozciąga się od miasta Den Oever w prowincji Holandia Północna do miejscowości Zurich we Fryzji. Ma 32 kilometry długości, 90 metrów szerokości i 7,25 metra wysokości. Budowa tamy pozwoliła na stopniowe osuszanie dawnej zatoki, co prowadziło do powstawania żyznych polderów i tym samym do powiększania się powierzchni kraju.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kraggenburg - holenderska wieś w prowincji Flevoland, w gminie Noordoostpolder, około 15 kilometrów na południowy wschód od Emmeloord.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.86 sek.