• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noise rock

  Przeczytaj także...
  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.
  Sonic Youth, zespół rockowy założony w Nowym Jorku w 1981. Troje jego twórców: Thurston Moore, Kim Gordon i Lee Ranaldo działało w nowojorskim środowisku no wave. Moore i Ranaldo grali razem z Glennem Branką w jego eksperymentalnym zespole próbując odkrywać nowe zastosowania gitar. Gordon brała udział w organizacji Noise Festival.
  .mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

  Noise rock, Noise punk – styl w muzyce rockowej, który wyewoluował z punk rocka (szczególnie post punku i no wave). Wykonawcy tego nurtu wykorzystują tradycyjne rockowe instrumentarium, podobne co w innych odmianach rocka podziały rytmiczne, jednocześnie używając dużej ilości szumów, zgrzytów, pisków i dysonansów charakterystycznych dla muzyki noise.

  Melt-Banana – japoński zespół muzyczny, reprezentant gatunku rocka określanego jako noise. Z racji pochodzenia, zaliczany też do nurtu j-rock.Rytm (gr. ῥυθμός rhytmós – "miara; takt; proporcja") – jeden z elementów dzieła muzycznego odpowiedzialny za organizację czasowego przebiegu utworu.

  Za protoplastów noise rocka można uznać wykonawców protopunkowych (np. The Stooges, The Velvet Underground czy Captain Beefheart and His Magic Band) oraz niektórych wykonawców z nurtu rocka progresywnego (nagrania King Crimson), a także The Who i Jimiego Hendrixa z jego zamiłowaniem do nietypowych technik grania na gitarze elektrycznej, sprzężeń i dźwięków elektronicznie modulowanych. Z drugiej strony słychać silne wpływy japońskiej sceny awangardowej (Merzbow, Karkowski), czy muzyków kraut rockowych.

  Jesus Lizard - amerykański zespół muzyczny, jeden z najważniejszych zaliczanych do gatunku noise rock. Założony w 1987 w Chicago. Nie istnieje od 1999.Lightning Bolt – amerykański zespół muzyczny z Providence w stanie Rhode Island. Zespół zaliczany do wykonawców gatunku noise rock, został założony w 1994 roku jako szkolny projekt muzyczny. W początkowym składzie Hisham Bharoocha pełnił rolę wokalisty, Brian Chippendale perkusisty, a Brian Gibson grał na gitarze basowej. Zespół opuścił Hisham Bharoocha, jego funkcję przejął Brian Chippendale. Swoje muzyczne umiejętności rozwijali grając w Fort Thunder, zabytkowym magazynie, popularnym miejscu występów lokalnych artystów. Lightning Bolt jest jednym z najbardziej znanych zespołów, wywodzących się z RISD (Rhode Island School of Design).

  Za najbardziej znanych wykonawców noise rockowych uchodzą Sonic Youth, Swans, Half Japanese, Unwound, Lightning Bolt, The Jesus Lizard, Flipper, Today is the Day, Melt Banana, The Ex, Shellac czy Big Black. Elementy noise rocka widoczne są także w twórczości niektórych grup grunge’owych (np. album „In UteroNirvany, TAD, Mudhoney), mathcore’owych (Botch, Converge, The Dillinger Escape Plan) czy metal (Sunn O))), Kobong).

  Big Black - amerykański zespół muzyczny grający i wydający w latach 1982-87. Jeden z najbardziej znanych i wpływowych jeśli chodzi o gatunek rocka określany jako noise rock. Ich twórczość można też częściowo wpisać w kilka innych nurtów: industrial, post punk, indie. Członkowie grupy konsekwentnie określali swoją muzykę jako punk rock.The Velvet Underground – amerykańska grupa rockowa, będąca przedstawicielem awangardy rockowej i rocka eksperymentalnego.

  Wśród polskich wykonawców największą popularność zdobyły zespoły Tissura Ani, Something Like Elvis i Ewa Braun.

  Warto wiedzieć że... beta

  The Dillinger Escape Plan - amerykańska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową charakteryzującą złożoność kompozycji i wpływy jazzu. Grupa powstała w 1997 roku w Morris Plains w stanie New Jersey w USA. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska przestępcy Johna Dillingera. Do 2010 roku ukazały się cztery albumu zespołu oraz kilka pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych.
  Converge, amerykański zespół z Salem w stanie Massachusetts, pionierzy łączenia muzyki hardcore z ekstremalnym metalem.
  Half Japanese to amerykański zespół muzyczny z Uniontown, Maryland. Zespół zaliczany do wykonawców gatunku noise rock, został założony w 1975 roku jako szkolny projekt muzyczny.
  Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Krautrock (dosłownie "szwabski rock") – odmiana eksperymentalnego rocka progresywnego powstała w drugiej połowie lat 60. XX wieku na terenie Niemiec.
  The Ex – holenderski zespół rockowy propagujący w swej twórczości idee anarchizmu. Założony pod koniec lat 70. XX w. na fali popularności punk rocka, od tego czasu nagrał prawie 20 albumów, stając się jednym z najdłużej działających i najbardziej znaczących zespołów punkowych w historii. Muzyka grupy na przestrzeni lat ulegała daleko idącej ewolucji – od prostego anarchopunka, prezentowanego na pierwszej płycie All Corpses Smell the Same, do eksperymentalnych brzmień punk/post punk/no wave w czasach współczesnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.633 sek.