• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noel Redding

  Przeczytaj także...
  Woodstock – nazwa festiwalu muzycznego, który odbył się w dniach 15, 16, 17 i 18 sierpnia 1969 na farmie M. Yasgura w Bethel koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście), mimo tego, że festiwal nie był reklamowany w środkach masowego przekazu, przyciągnął ponad 500 tys. ludzi. Ten zaplanowany na trzy dni festiwal stał się pierwszym z wielkich zlotów młodzieżowych w latach 70.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Noel David Redding (ur. 25 grudnia 1945 w Folkestone w Anglii, zm. 11 maja 2003 w Country Cork w Irlandii) - brytyjski gitarzysta rockowy, sławę uzyskał grając jako basista w The Jimi Hendrix Experience.

  Electric Ladyland – trzeci i ostatni album studyjny Jimiego Hendrixa i jego zespołu The Jimi Hendrix Experience, wydany 25 października 1968 roku i zawierający w całości nowy materiał. Nagrania rozpoczęły się w lipcu 1967 roku i miały miejsce w Olympic Studios w Londynie, gdzie nagrano między innymi "All Along the Watchtower", oraz w Record Plant Studios w Nowym Jorku, a zakończyły się w sierpniu 1968 roku.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Życiorys[]

  Jako dziewięciolatek, Noel Redding grał na skrzypcach w szkole, następnie na mandolinie i ostatecznie na gitarze. Jego pierwsze występy przed publicznością odbyły się w Hythe Youth Club oraz w Harvey Grammar School w Hythe w hrabstwie Kent.

  Pierwszymi zespołami Noela Reddinga były:

  Michael Jeffery (ur. w marcu 1933, zmarł 5 marca 1973) – menedżer amerykańskiego gitarzysty i wokalisty Jimiego Hendrixa.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
 • The Strangers: John „Andy” Andrews (gitara basowa)
 • The Lonely Ones: 1961 - John Andrews (bass), Bob Hiscocks (gitara rytmiczna); Mick Wibley (perkusja),
 • Pete Kircher (wokal w '62 perkusja).

 • The Loving Kind: 1966 z Pete Kircher, Carter (perkusja); Jim Leverton (bass); oraz Derek Knight (wokal)
 • W wieku 17 lat został profesjonalistą i regularnie koncertował w Szkocji i Niemczech razem z Neil Landon i The Brunettes założonej w 1962 oraz The Loving Kind założonej w październiku 1965. W październiku 1966 został wybrany przez Chasa Chandlera na basistę The Jimi Hendrix Experience. W 1969 odszedł z zespołu z powodu nieporozumień oraz częstych kłótni z Jimim Hendriksem. Ostatni koncert Noela Reddinga z The Experience miał miejsce w czerwcu 1969 podczas Denver Pop Festival. Mimo występowania w innych zespołach przed i po śmierci Hendriksa, nigdy nie dorównał jego sławie. W roku 1972 Redding odszedł od przemysłu muzycznego i osiedlił się w Clonakilty w Irlandii.

  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  W 1968 przed opuszczeniem The Experience, Redding utworzył grupę Fat Mattress wraz z innymi muzykami z hrabstwa Kent: Neil Landon (wokalista The Brunettes), Jim Leverton oraz Eric Dillon. Później przez krótki czas w zespole grał Martin Barre zanim dołączył do Jethro Tull. Zespół wydał dwa albumy, po czym w 1970 roku zakończył działalność.

  The Jimi Hendrix Experience – zespół założony w 1966 roku w Londynie, rozwiązany po występie w Denver 29 czerwca 1969 r. Reaktywowany w 1970 po zmianie basisty – Noela Reddinga zastąpił Billy Cox. Zespół The Jimi Hendrix Experience został wybrany najlepszym trio rockowym wszech czasów w plebiscycie magazynu Rolling Stone.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Menedżer Hendriksa, Michael Jeffery krótko po słynnym Festiwalu Woodstock, próbował reaktywować The Experience w oryginalnym składzie. Opublikowano wywiady Hendriksa, Reddinga oraz Mitchella w Rolling Stone lecz nie przyniosło to żadnego skutku. Redding zajął się więc innymi projektami.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.

  W Los Angeles Noel dołączył do zespołu heavy metalowego Road. Wydali jeden album Road (1972).

  W 1972 roku Noel przeprowadził się do Irlandii, gdzie założył zespół The Noel Redding Band. W składzie znaleźli się Eric Bell z Thin Lizzy, Dave Clark, Les Sampson oraz Robbie Walsh. Zespół nagrał dwa albumy dla RCA, odbył trzy tournée po Holandii, dwa tournée po Anglii, jedno w Irlandii oraz krótką dziesięciodniową trasę po Stanach Zjednoczonych. Zespół rozpadł się z powodu nieporozumień z wydawcą.

  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.

  W swojej książce Are you experienced? (napisanej wspólnie z Carol Appleby) Redding opowiada o tym jak został odcięty od zysków ze sprzedaży nagrań The Jimi Hendrix Experience. W 1974 został zmuszony do sprzedaży swoich praw do tantiem z nagrań The Experience. Otrzymał 100 tysięcy funtów jako rekompensatę po tym jak dowiedział się od wydawcy iż nagrania The Experience nie będą więcej wydawane. Było to w czasach przed wynalezieniem płyt CD, oraz DVD których sprzedano miliony z nagraniami Hendriksa. Do końca swojego życia Redding planował odzyskać swoje pieniądze szacowane na 3,026 mln funtów na drodze sądowej od wydawców Jimiego Hendriksa.

  Gitara rytmiczna (ang. rhythm guitar) - jest to rola gitary grającej akompaniament w rozmaitych muzycznych stylach, najczęściej jej zadaniem jest zapewnianie harmonii, rytmu i jego akcentowanie.Chas Chandler, właśc. Bryan James Chandler (ur. 18 grudnia 1938 w Newcastle upon Tyne, zm. 17 lipca 1996) – angielski muzyk, menedżer i producent muzyczny. Po odejściu z The Animals gdzie występował w latach 1963 – 1966 został menedżerem i producentem muzycznym. To on wraz z Lindą Keith (wówczas dziewczyną Keith Richardsa) "odkrył" Jimiego Hendriksa w jednym z nowojorskich klubów i ściągnął go do Anglii, początkowo kierował karierą muzyka jednak w 1968 roku wycofał się definitywnie sprzedając udziały w The Jimi Hendrix Experience drugiemu z udziałowców - Michaelowi Jeffreyemu.

  Jako muzyk Noel Redding sporadycznie nagrywał i występował, okazjonalnie biorąc udział w sesjach nagraniowych innych artystów takich jak: Thin Lizzy oraz Traffic. Występował razem z grupą rockową Phish w 1993 roku.

  Noela Reddinga znaleziono martwego w jego domu w Country Cork, 11 maja 2003 roku. Nie ustalono dokładnej przyczyny śmierci. Miał 57 lat. Mieszkańcy Ardfield wystawili tablicę upamiętniającą dokonania Noela Reddinga.

  W 2004 Experience Hendrix, LLC wydał płytę Noel Redding: The Experience Sessions. Wraz z wydanymi nagraniami („She's So Fine” i „Little Miss Strange”) płyta zawiera rzadkie i wcześniej nie wydane utwory Reddinga nagrane wspólnie z The Experience. Większość nagrań to outtake'i z „Axis: Bold as Love” oraz „Electric Ladyland” które zawierają Reddinga grającego na gitarze (Hendriksa na basie). Płyta zawiera również nagraną na żywo wersje „Red House” z Reddingiem na gitarze rytmicznej.

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mitch Mitchell właściwie John Mitchell (ur. 9 lipca 1947 – zm. 12 listopada 2008) – angielski perkusista. Mitchell popularność zyskał jako perkusista grupy The Jimi Hendrix Experience.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.