• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noel Gallagher's High Flying Birds

  Przeczytaj także...
  UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Noel Gallagher's High Flying Birds - brytyjski zespół rockowy, założony w 2010 roku przez gitarzystę i wokalistę Noela Gallaghera, znanego z występów w zespole Oasis.

  Koncertowy skład formacji, poza Gallagherem, tworzą: klawiszowiec Mike Rowe, perkusista Jeremy Stacey, gitarzysta i wokalista Tim Smith oraz basista i wokalista Russell Pritchard.

  Platynowa płyta – wyróżnienie na lokalnym rynku dla wydawnictwa fonograficznego za odpowiednio wysoką sprzedaż egzemplarzy (różne progi w różnych krajach, poza tym zależne od typu nośnika fonograficznego). Jest formą wyróżnienia za „kasowość” nagrań – większej rangi niż złota płyta, a mniejszej niż diamentowa. Może mieć wartość wielokrotną.

  Historia[]

  Debiutancki album formacji zatytułowany Noel Gallagher's High Flying Birds ukazał się 17 października 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Sour Mash. Nagrania uplasowały się na 1. miejscu UK Albums Chart. Wydawnictwo trafiło ponadto m.in. na listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, Australii i Holandii. Premierę płyty poprzedziły single "The Death of You and Me" i "AKA... What a Life!", które trafiły do sprzedaży, odpowiednio w sierpniu i wrześniu tego samego roku. Druga z piosenek dotarła do 20. miejsca najpopularniejszych singli w Wielkiej Brytanii, uzyskując status srebrnej płyty. Z kolei w grudniu miała miejsca premiera trzeciego singla "If I Had a Gun...".

  2 marca 2012 roku debiut projektu pokrył się dwukrotną platyną w Wielkiej Brytanii. Również w marcu ukazał się czwarty singel z płyty - "Dream On". W sierpniu, także 2012 roku odbyła się ostatniego singla promującego pierwszy album Noel Gallagher's High Flying Birds - "Everybody's on the Run". Wideoklip do tejże piosenki został wyróżniony nominacją do Q Awards 2012. Ponadto nominację uzyskał także Noel Gallagher w kategorii Best Solo Artist. 17 listopada 2014 roku odbyła się premiera singla "In the Heat of the Moment" zwiastującego drugi album grupy.

  Następnie w styczniu 2015 roku do sprzedaży trafił drugi singel - "Ballad of the Mighty I". 2 marca odbyła się premiera drugiego albumu studyjnego zespołu pt. Chasing Yesterday. Produkcja uplasowała się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Również marcu nagrania uzyskały status złotej płyty w Wielkiej Brytanii. W maju został wydany trzeci singel z płyty - "Riverman", natomiast w sierpniu ukazał się czwarty "Lock All The Doors".

  Nagrody i wyróżnienia[]

  Dyskografia[]

  Albumy Minialbumy

  Przypisy

  1. James Christopher Monger: Noel Gallagher's High Flying Birds Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-07].
  2. Stephen Thomas Erlewine: Noel Gallagher's High Flying Birds Noel Gallagher's High Flying Birds review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-07].
  3. Noel Gallagher's High Flying Birds UK Chart History (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2015-08-07].
   CHART: CLUK Update 13.10.2012 (wk40) (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2015-08-07].
  4. Noel Gallagher's High Flying Birds Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-08-07].
  5. Noel Gallagher's High Flying Birds Australian Albums Chart (ang.). australian-charts.com. [dostęp 2015-08-07].
  6. Noel Gallagher's High Flying Birds Dutch Albums Chart (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2015-08-07].
  7. BPI: Noel Gallagher's High Flying Birds (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2015-08-07].
  8. Q Awards 2012 nominations announced (ang.). www.mtv.co.uk. [dostęp 2015-08-07].
  9. Stephen Thomas Erlewine: Noel Gallagher's High Flying Birds Chasing Yesterday review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-07].
  10. Q Awards 2011 winners: U2, Adele, Coldplay and Gary Barlow pick up awards (ang.). www.mirror.co.uk. [dostęp 2015-08-07].
  11. Brit awards 2012: nominations in full (ang.). www.theguardian.com. [dostęp 2015-08-07].
  12. Dan Lane: The Top 20 rock singles and albums of 2011 revealed (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2015-08-07].
  13. Rob Copsey: Noel Gallagher’s High Flying Birds claim fastest-selling album of 2015 so far (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2015-08-07].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.