• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noel Gallagher

  Przeczytaj także...
  Oasis – brytyjski zespół rockowy założony w 1991 w Manchesterze. Utworzony z poprzedniej grupy The Rain; pierwotnie w jego skład wchodzili: Liam Gallagher (wokal i tamburyn), Paul „Bonehead” Arthurs (gitara), Paul „Guigsy” McGuigan (gitara basowa) oraz Tony McCarroll (perkusja). Piątym członkiem, który dołączył do zespołu nieco później był starszy brat Liama, Noel Gallagher (gitara i wokal). W tym składzie zespół Oasis występował do kwietnia 1995. Johnny Marr, właśc. John Martin Maher (ur. 31 października 1963 w Manchesterze) – brytyjski muzyk, były gitarzysta i kompozytor grupy The Smiths, obecnie członek grupy The Cribs. W 2010 roku gościnnie wystąpił jako gitarzysta w muzyce do filmu Incepcja, kompozytora Hans Zimmer.
  Dyskografia brytyjskiej grupy rockowej Oasis, zawiera siedem albumów studyjnych, dwa albumy koncertowe, dwie kompilacje, dwa minialbumy, pięć wideogramów oraz trzydzieści dwa single, które sprzedały się łącznie w nakładzie 70 mln egzemplarzy.

  Noel Thomas David Gallagher (ur. 29 maja 1967 w Manchesterze) – angielski muzyk, były gitarzysta prowadzący, okazjonalnie wokalista oraz główny autor tekstów zespołu Oasis. Aktualnie prowadzi karierę solową pod szyldem Noel Gallagher’s High Flying Birds. Wychował się w Burnage, Manchester. Noel zaczął naukę gry na gitarze w wieku 13 lat. Przez pewien czas pracował w branży budowlanej na niskim szczeblu, a następnie zaciągnął się do miejscowego zespołu Inspiral Carpets i pracował tam jako technik w 1988 r. Kiedy był w trasie, dowiedział się, że jego młodszy brat, Liam Gallagher założył swój własny zespół, o nazwie The Rain, który później zmienił nazwę na Oasis. Po powrocie do Anglii, Noel został zaproszony przez brata do dołączenia do zespołu, gdzie przyjął rolę gitarzysty i autora tekstów.

  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.Ocean Colour Scene - brytyjska grupa brit popowa założona w Moseley, dzielnicy Birmingham w 1989. Grupę tworzą: Simon Fowler (wokalista i gitarzysta), Steve Cradock (gitarzysta), Oscar Harrison (perkusista), Dan Sealey (basista) i Andy Bennett (gitarzysta). Grupa wydała 9 albumów studyjnych, 5 albumów live, i 4 kompilacje.

  Debiutancki album – Definitely Maybe (1994) – zapoczątkował drogę zespołu do sławy i do stania się głównym przedstawicielem nurtu Britpop. Drugi album Oasis, (What's the Story) Morning Glory? dotarł na pierwsze miejsce notowań w wielu krajach, z kolei trzeci album, Be Here Now stał się najszybciej sprzedającym krążkiem w historii Wielkiej Brytanii. Popularność Britpopu w końcu spadła, wydając dwa kolejne albumy, zespołowi nie udało się przywrócić dawnego blasku tego nurtu. Jednakże ostatnie dwa albumy Don't Believe the Truth (2005) oraz Dig Out Your Soul (2008) zostały odebrane jako ich najlepsze próby w przeciągu ostatniej dekady, oraz odniosły sukces. 28 sierpnia 2009, po kłótni pomiędzy braćmi, poprzedzającej występ w Paryżu, Noel ogłosił swoje odejście z zespołu, a 23 października tego samego roku, że zamierza rozpocząć karierę solową.

  This Charming Man – drugi singiel brytyjskiego alternatywnego zespołu rockowego The Smiths, wydany w październiku 1983 roku przez niezależną wytwórnię Rough Trade. Utwór charakteryzuje się, nawiązującym do stylistyki jangle pop gitarowym riffem Marra oraz typowym dla Morisseya melancholijnym tekstem skupiającym się na często poruszanych przez The Smiths kwestiach seksualności i pożądania.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przygoda braci z Oasis była naznaczona ciągłymi kontrowersjami, zwłaszcza w okresie gwałtownego wzrostu popularności Britpopu. W tym czasie dochodziło do wielu sprzeczek pomiędzy nimi. To, oraz kontrowersyjny styl życia powodowało, że regularnie pojawiali się na pierwszych stronach angielskich brukowców. Ponadto, zarówno bracia Gallagher jak i reszta zespołu rywalizowali z innym przedstawicielem Britpopu, zespołem Blur. Jednakże to Gallagher nazywany był głównym prekursorem ruchu Britpop, magazyn NME sporządził kiedyś listę zespołów w tym takie jak „Kula Shaker”, „Ocean Colour Scene” oraz „Cast” i określił ich muzykę mianem „Noelrock”, wskazując przy tym ogromny wpływ Noela Gallaghera na ich sukces. Wiele osób podziwia styl, w jakim Gallagher pisze piosenki w tym George Martin, który twierdził, że Noel jest najlepszym pisarzem jego pokolenia.

  Burnage – dzielnica w Anglii, w Greater Manchester, w dystrykcie Manchester. W 2011 dzielnica liczyła 15227 mieszkańców.Kula Shaker - brytyjski zespół rockowy, grający muzykę z gatunku rocka psychodelicznego. Powstał w 1995, poprzedzony kilku wcześniejszymi grupami garażowymi. Jego założycielem i liderem był Crispian Mills (ur. 18 stycznia 1973 w Londynie), syn aktorki Hayley Mills i wnuk aktora Johna Millsa.

  Dzieciństwo i młodość[ | edytuj kod]

  Noel Gallagher urodził się w Longsight, Manchester. Jego rodzice to Irlandczycy, Peggy oraz Thomas Gallagher. Był ich drugim synem po narodzinach Paula Gallaghera. Krótko po narodzinach młodszego brata, Liama, w 1972 r. rodzina przeniosła się do Ashburn Avenue, na przedmieścia Manchesteru – Burnage. Noel miał nieszczęśliwe dzieciństwo. On i jego bracia często byli bici przez ich ojca alkoholika, który był typem samotnika. Liam opisał go jako „dziwaka w rodzinie”. Przez niełatwą sytuację z ich ojcem, Noel i Paul zaczęli się jąkać. Jako najstarsze dziecko, Paul miał swój własny pokój, a Noel musiał swój dzielić z Liamem.

  Longsight – dzielnica w Anglii, w Greater Manchester, w dystrykcie Manchester. W 2011 dzielnica liczyła 15429 mieszkańców.The Smiths – brytyjski zespół rockowy, działający w latach 1982-1987. Grupa opierała się na duecie Morrissey – Johnny Marr i współpracowała z wytwórnią Rough Trade Records. Zespół sprzedał wiele albumów w Wielkiej Brytanii (mimo iż jedynie dwa nagrane przez nich single znalazły się na brytyjskiej liście dziesięciu najlepszych) i był jednym z czołowych przedstawicieli alternatywnego rocka, wywodzących się z brytyjskiej sceny lat osiemdziesiątych. Wywarł wpływ na rozwój gatunku indie, włączając w to tzw. brit pop i zespoły takie jak The Stone Roses, Gene, Radiohead, Blur, Suede, Oasis, The Libertines, Doves. Odnieśli sukces dzięki tekstom Morrisseya oraz muzyce Marra, która w Wielkiej Brytanii przyczyniła się do odrodzenia utworów opartych na gitarowych brzmieniach. W ciągu swojej pięcioletniej działalności zespół wydał cztery albumy studyjne, kilka kompilacji oraz wiele singli.

  Peggy Gallagher uzyskała prawo do separacji od swojego męża w 1976 r. Sześć lat później, ostatecznie go zostawiła, zabierając ze sobą trójkę dzieci. Bracia jako nastolatkowie wagarowali, a szczególnie Noel, często wdając się w problemy z policją. Kiedy jego matka dostała pracę w szkolnej stołówce, Noel dbał o to, aby ją odwiedzić w przerwie, tuż zanim zamierzał opuścić lekcje. Został wydalony ze szkoły w wieku 15 lat, za rzucenie w nauczyciela torebką wypełnioną mąką. Zwykł zadawać się z grupami pseudokibiców takich jak: Maine Line Crew, Under-5s oraz Young Guvnors w latach osiemdziesiątych, a w wieku 13 lat Noel otrzymał półroczny wyrok w zawieszeniu za obrabowanie sklepu. To w tym okresie, kiedy nie miał dużo zajęć, sięgnął po gitarę, którą zostawił mu ojciec i zaczął uczyć się grać, kopiując ulubione piosenki z radia. Noela szczególnie zainspirował debiut The Smiths w Top of the Pops w 1983 r, w którym zagrali materiał z singla „This Charming Man”. Później sam przyznał, „Od tego dnia ... chciałem być jak Johnny Marr.”

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jest kibicem klubu piłkarskiego Manchester City.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Dyskografia Oasis.
   Zobacz więcej w artykule Noel Gallagher’s High Flying Birds, w sekcji Dyskografia.
  Single

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrew Leahey: Noel Gallagher Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-07].
  2. Noel Gallagher confirms solo career plan | News (ang.). NME. [dostęp 5 kwietnia 2010].
  3. Kessler, Ted. „Noelrock!” NME. 8 June 1996.
  4. Time Flies – 1994–2009 (ang.). Oasisnet. [dostęp 12 kwietnia 2010].
  5. Harris, John. Britpop!: Cool Britannia and the Spectacular Demise of English Rock. Da Capo Press, 2004. Pg. 118. ​ISBN 0-306-81367-X
  6. „Oasis”. Behind the Music, VH1. 2000.
  7. Harris, pg. 119
  8. Simon Hattenstone. Interview: Noel Gallagher talks Oasis past and present. „The Guardian”, 6 Grudnia 2008. London (ang.). [dostęp 28 June 2009]. 
  9. My hooligan days, by Noel. „The Sun”, 6 Stycznia 2009. London (ang.). [dostęp 28 czerwca 2009]. 
  10. Harris, pg. 120
  11. Noel Gallagher to fulfil Manchester City fantasy by singing at FA Cup final (ang.). metro.co.uk. [dostęp 7 lutego 2012].
  12. The Chemical Brothers Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-08-07].
  13. The Chemical Brothers UK Chart History (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2015-08-07].
  14. BPI: The Chemical Brothers (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2015-08-07].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.
  Warto wiedzieć że... beta

  Manchester City Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Manchesterze. Obecnie występuje w Premier League.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.633 sek.