• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noc Walpurgi  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Sabat – w nowożytnych wierzeniach ludowych legendarny nocny zlot czarownic i demonów na narady, ucztę i zabawy (często orgiastyczne). Odbywał się przeważnie na łysych szczytach trudno dostępnych gór podczas pełni księżyca. O udział w nim oskarżano najczęściej kobiety podczas procesów o czary.Czarownica – osoba, w niektórych wierzeniach ludowych kobieta, zajmująca się czarną magią, kojarzona z siłami nieczystymi – często z szatanem. W folklorze pojawiają się także dobre czarownice, które zajmują się białą magią.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Jan Grzenia: noc Walpurgi czy noc Walpurgii?. Poradnia językowa PWN, 2013-02-13. [dostęp 2014-08-23].
  2. Wałpora, dł. Hoparga w: Adam Fischer. Etnografja Słowiańska: Łużyczanie. 1932; „Wałpora prenju pocpulu do żita woła” (= Walpurga pierwszą przepiórkę do zboża woła), [w:] Pamiętnik słowiański: czasopismo naukowe poświęcone słowianoznawstwu. t.1.
  3. Church of Satan History: The Church of Satan (ang.). Church of Satan. [dostęp 2015-04-30].
  4. Walpurgis Night celebrated in Tartu, Sport [dostęp 2016-05-13].
  5. Vappu | Studyinfinland.fi, studyinfinland.fi [dostęp 2016-05-13].
  6. Melanie Marquis, Beltane: Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów, Illuminatio, 2015, ISBN 8364645838,, ISBN 978-83-64645-83-9.
  7. Richard M. Golden: Encyclopedia of Witchcraft. The Western Tradition. ABC-CLIO/Greenwood, 2006, s. 1178. ISBN 978-1-57607-243-1.
  8. „Data ta jest charakterystyczna głównie dla Kaszub, Śląska i Warmii (s. 402). Sabaty pierwszomajowe w święto Walpurgii mają lokalizację wyraźnie północną – Kaszuby, Warmia – i południowo-zachodnią – Śląsk.”, [w:] Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, 1997, s. 406.
  9. „Są te zabawy nocne na pamiątkę schadzek czarownic i czarowników na sławnym Brokanie podobnie, jak u nas na Łysej Górze”, [w:] Pamiętnik słowiański, PAN, 1952, t. 4, s. 335.
  10. Biblioteka etnografii polskiej, wyd. Wydanie 13, Zakład Narodowy im.Ossolińskich IHKM PAN, 1967, s.78 [dostęp 2017-12-27].
  11. Czarodzielnica – Słowiańska Noc Ognia, muzeum.zgorzelec.eu 20 kwietnia 2009, [dostęp 2918-09-24].
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Święta Walburga, Walpurga, Walpurgis (ur. ok. 710 w Devon, zm. 25 lutego 777 lub 779 w Heidenheim) - angielska mniszka i misjonarka na terenie Niemiec, córka księcia Wessex św. Ryszarda z Lukki (zwanego królem Anglii), święta Kościoła katolickiego.


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przyjęcie – uroczysty posiłek zorganizowany specjalnie dla osób zaproszonych – gości. Przyjęcie zazwyczaj ma na celu uświetnienie ważnych wydarzeń lub okoliczności o charakterze oficjalnym lub prywatnym – mówimy wtedy o przyjęciu okolicznościowym. Duże i wystawne przyjęcie może być określane jako bankiet, biesiada lub uczta.
  Schwarzwald ("Czarny Las") – zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech rozciągający się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii na długości około 160 km – od Pforzheim na północy do Waldshut-Tiengen na samym południu.
  Beli, Belenus ("lśniący") – w mitologii brytańskiej, szczególnie w Galii (później od Włoch po Brytanię), był bogiem płodności i słońca, troszczącym się o owce i bydło. Jego żoną była Belisama. W Irlandii znany był jako Bile ("święte drzewo"). Mógł być tą samą postacią co Belatu-Cadros.
  Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).
  Chochlik (starop. chochoł – czub na głowie) – w podaniach ludowych z ziem polskich i litewskich złośliwy lub psotny duszek; według Bronisława Trentowskiego i Joachima Szyca to słowiańskie bóstwo domowe, przybierające postać kota i pilnujące spiżarni. Rozgniewany mógł tłuc i przewracać sprzęty oraz dokonywać spustoszenia zapasów.
  Widmo Brockenu, mamidło górskie, zjawisko Brockenu – rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.
  Gnom – legendarna lub baśniowa istota o niewielkim wzroście, mieszkająca zazwyczaj pod ziemią. Słowo to bywa często używane jako synonim krasnoludka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.