• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nobuyuki Sanada

  Przeczytaj także...
  Masayuki Sanada (jap. 真田昌幸, Sanada Masayuki, ur. 1547, zm. 13 lipca 1611) - japoński daimyō z okresu Sengoku. Był trzecim synem Yukitaki Sanady, daimyō podlegającego rodzinie Takeda w prowincji Shinano. Był znany jako doskonały strateg. Jego synami byli Nobuyuki Sanada i Yukimura Sanada.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Bitwa pod Sekigaharą (jap. 関ヶ原の戦い, Sekigahara no tatakai) – bitwa w Japonii, która miała miejsce w dniu 15 września 1600 r. (według chińskiego kalendarza), a 21 października według obecnego, w pobliżu miejscowości Sekigahara.
  Nobuyuki Sanada

  Nobuyuki Sanada (jap. 真田信之 Sanada Nobuyuki, 1566-12 listopada 1658) - japoński arystokrata żyjący u schyłku okresu Azuchi Momoyama. Był synem daimyō Masayuki Sanady i starszym bratem Yukimury Sanady.

  W czasie bitwy pod Sekigaharą przyłączył się (według niektórych teorii, na polecenie ojca) do sił Ieyasu Tokugawy, przeciwko któremu występowali Masayuki i Yukimura. Po porażce armii zachodniej Nobuyuki wykorzystał swoją pozycję do uratowania życia ojca i brata.

  Ożenił się z księżniczką z rodu Tokugawa o imieniu Ina, co uczyniło z niego zięcia Hondy Tadakatsu i Tokugawy. W 1622 został pierwszym władcą klanu Matsushiro.

  Daimyō (jap. 大名, daimyō) – panowie feudalni w średniowiecznej Japonii, po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy. Daimyō zarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziały samurajów. Za rządów siogunów z rodu Tokugawów nastąpił podział daimyō na fudai-daimyō – bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraz tozama-daimyō, nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Linki zewnętrzne[]

 • Matsushiro, siedziba rodu Sanada - krótka informacja (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ród Tokugawa (jap. 徳川氏, Tokugawa-shi lub Tokugawa-uji) – ród siogunów sprawujący realną władzę w Japonii między 1603 a 1868 rokiem.
  Ieyasu Tokugawa (jap. 徳川家康, Tokugawa Ieyasu, ur. 31 stycznia 1543, zm. 22 maja 1616) – założyciel dynastii siogunów Tokugawa, sprawował realną władzę w Japonii od 1598 r. do abdykacji w 1605 r.
  Azuchi-Momoyama (jap. 安土桃山時代, Azuchi-Momoyama jidai) – okres w historii Japonii przypadający na lata 1568-1603. Nazwa pochodzi od rezydencji dwóch ludzi, którzy rozpoczęli pierwszy w historii proces jednoczenia całego kraju – Nobunagi Ody i Hideyoshiego Toyotomi.
  Yukimura Sanada (jap. 真田左衛門佐幸村, Sanada Saemon-no-Suke Yukimura, ur. 7 maja 1567, zm. 1615) - japoński samuraj, drugi syn daimyō Masayukiego Sanady z okresu Azuchi-Momoyama.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.