• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noël Foré

  Przeczytaj także...
  Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawianego na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, a więc na kołach o rozmiarze 28 cali, lecz rozgrywanego na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.Kuurne-Bruksela-Kuurne to jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii. Start wyścigu ma miejsce w zachodnioflandryjskiej miejscowości Kuurne, wiedzie przez Brukselę i z powrotem do mety w Kuurne. Odbywa się corocznie pod koniec lutego lub na początku marca, w niedzielę po innym wyścigu, Omloop Het Nieuwsblad. Kuurne-Bruksela-Kuurne jest od 2005 roku włączony do rozgrywek UCI Europe Tour i ma kategorię 1.1.
  Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Noël Foré (ur. 23 grudnia 1932 w Adegem - zm. 16 lutego 1994 w Gandawie) – belgijski kolarz szosowy, torowy i przełajowy, brązowy medalista szosowych mistrzostw świata.

  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Baloise Belgium Tour (pol. Dookoła Belgii, nid. Ronde van België, fr. Tour de Belgique) – pięciodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Noël Foré osiągnął w 1959 roku, kiedy zdobył brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas szosowych mistrzostw świata w Zandvoort. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Francuz André Darrigade oraz Włoch Michele Gismondi. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. Ponadto wygrał między innymi Driedaagse van West-Vlaanderen i Dwars door Vlaanderen w 1957 roku, Dookoła Belgii i Gandawa-Wevelgem w 1958 roku, Paryż-Roubaix i Halle-Ingooigem w 1959 roku, Dookoła Belgii i Paryż-Bruksela w 1962 roku, Kuurne-Bruksela-Kuurne, E3 Harelbeke i Ronde van Vlaanderen w 1963 roku, a w 1967 roku był najlepszy w Rund um Köln. Dwukrotnie startował w Tour de France, ale w obu przypadkach nie ukończył rywalizacji. W 1960 roku wziął też udział w Vuelta a España, ale także tego wyścigu nie ukończył. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1961 roku zdobył brązowy medal w madisonie podczas torowych mistrzostw Belgii. Startował także w kolarstwie przełajowym, ale bez większych sukcesów. W 1968 roku zakończył karierę.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Michele Gismondi (ur. 11 czerwca 1931 w Montegranaro, zm. 4 września 2013 tamże) – belgijski kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.
  André Darrigade (ur. 27 września 1929 w Narosse, Landy) – francuski kolarz szosowy startujący wśród zawodowców w latach 1951-1966, mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego, zwycięzca 22 etapów w Tour de France, dwukrotny zdobywca zielonej koszulki w Tour de France w 1959 i 1961 roku.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Dwars door Vlaanderen – klasyczny wyścig kolarski, rozgrywany w marcu w północnej części Belgii w regionie Flandrii. Należy do cyklu UCI Europe Tour (kat. 1.HC).
  E3 Harelbeke (dawniej E3 Prijs Vlaanderen) jest kolarskim wyścigiem jednodniowym (tzw. "klasykiem") rozgrywanym od 1958 roku w Belgii, we Flandrii. Impreza odbywa się corocznie w sobotę przed wyścigiem Dookoła Flandrii i jest to najczęściej przedostatnia sobota marca. W 2012 roku rozegrany został w piątek. W latach 2005-2011 E3-Prijs zaliczał się do UCI Europe Tour i był oznaczony kategorią UCI - 1.HC. Od 2012 roku wyścig ma najwyższą kategorię wśród szosowych wyścigów na świecie i zalicza się do UCI World Tour.
  32. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1959 odbyły się w holenderskim mieście Zandvoort (wyścigi mężczyzn) oraz belgijskiej miejscowości Rotheux-Rimière (wyścig kobiet), w dniach 2 - 16 sierpnia 1959 roku.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.