• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nnamdi Azikiwe

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Benjamin Nnamdi „Zik” Azikiwe (ur. 16 listopada 1904 w Zungeru, zm. 11 maja 1996 w Enugu) – nigeryjski polityk.

  Zarys biografii[ | edytuj kod]

  Od 1934 redaktor gazety na Złotym Wybrzeżu (obecnie Ghana), 1937 wrócił do Nigerii i założył w Lagos czasopismo „West African Pilot”, stopniowo rozbudowując tam sieć gazet, w latach 40. główny działacz narodowy, zwolennik autonomii Nigerii, 1946 założyciel Rady Narodowej Nigerii i Kamerunów, 1946-1960 jej przewodniczący, 1954-1959 premier rządu autonomicznego Nigerii Wschodniej, 1956 oskarżony o wykorzystanie funduszy rządowych w celu ratowania banku African Continental, którego miał udziały, i potępiony przez trybunał, 1960-1963 gubernator generalny Federacji Nigerii, 1963-1966 prezydent Nigerii, podczas konfliktu 1967-1970 spowodowanego secesją Biafry pod przywództwem pułkownika Ojukwu opowiadał się początkowo za własną grupą etniczną, Ibo, by w 1969 udzielić poparcia rządowi federalnemu. 1978-1984 przywódca Ludowej Partii Nigerii (wbrew zakazowi działalności partii politycznych). 1986 zrezygnował z polityki.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Autor prac ekonomicznych i politycznych, głównie o nacjonalizmie afrykańskim, m.in. Renascent Africa (1937), The African in Ancient and Medieval History (1938), Political Blueprint of Nigeria (1943), Military Revolution in Nigeria (1972).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nnamdi Azikiwe, My Odyssey, an Autobiography, 1970
 • A. Igwe, Azikiwe, the Philosopher of Our Time, Enugu, 1992
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Enugu – miasto w Nigerii, stolica stanu Enugu. W 2006 roku liczyło około 1,5 miliona mieszkańców. Jest zamieszkane głównie przez członków ludu Ibo. Nazwa pochodzi od słów w języku Ibo, oznaczających "Miasto na wzgórzu".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lagos – największe miasto Nigerii, około 10 mln mieszkańców (2010). Największe obok Kinszasy i Kairu miasto w Afryce. Stolica Nigerii do 1991, kiedy stolicę przeniesiono do Abudży. Lagos, mimo przeniesienia stolicy do Abudży, pozostało gospodarczym centrum kraju. Lagos jest położone na wybrzeżach Zatoki Lagos oraz na kilku wyspach. Początkowo w miejscu miasta leżała wioska Eko. Jej położenie w zatoce u wybrzeży Atlantyku uczyniło ją dogodnym miejscem dla kontaktów z Europejczykami. W XV wieku przybywający tu Portugalczycy utworzyli pierwszą stację handlową, którą nazwali Lagos (dosł. Jeziora), którą to nazwę nosiło miasto w południowo-zachodniej Portugalii. Handlowano przyprawami, kością słoniową i niewolnikami. Miasto zostało przejęte przez Brytyjczyków w 1807 w celu powstrzymania handlu niewolnikami. Zostało wcielone do kolonii Nigerii w 1900. W 1962 roku założono jedyny w mieście uniwersytet.
  Chukwuemeka Odumegwu Ojukwu (ur. 4 listopada 1933 w Zungeru, zm. 26 listopada 2011 w Londynie) – lider secesjonistów z ludu Igbo i pierwszy prezydent Republiki Biafry (1967–1970).
  16 listopada jest 320. (w latach przestępnych 321.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 45 dni.
  Ghana (Republika Ghany, ang. Republic of Ghana) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza "Król - Wojownik". Pochodzi od przedkolonialnego, średniowiecznego Imperium Ghany, które jednak rozciągało się na terenach dzisiejszego Mali i Mauretanii. Handel z Europejczykami został po raz pierwszy nawiązany już w XV w., natomiast przedkolonialne królestwo Aszanti zachowało niepodległość aż do roku 1870, w którym to zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Niepodległość odzyskała w roku 1957.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.