• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Njam-Osoryn Tujaa

  Przeczytaj także...
  Ułan Bator (mong. Улаанбаатар, Ulaanbaatar) – stolica Mongolii. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Tuul gol, w dolinie otoczonej czterema masywami górskimi: Bajandzürch, Czingeltej, Songinochajrchan i Bogdchan uul. Miasto leży na wysokości około 1350 m n.p.m.. W 2010 roku liczyło 1089 tys. mieszkańców. Całe miasto wydzielone Ułan Bator (z dzielnicami Nalajch, Bagnuur oraz Bagchangaj) o powierzchni 4704,4 km² liczyło 1145 tys. mieszkańców.Mongolska Partia Ludowa (mong. Монгол Ардын нам, Mongol Ardyn Nam), w 1924-2010. nosiła nazwę Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna (mong. Монгол Ардын Хувьсгалт нам, Mongol Ardyn Chuwsgalt Nam) – partia polityczna w Mongolii. Często używane skróty tej nazwy to: MPL (polski), MPP (angielski) oraz МАН (fonetyczny zapis mongolski); do 2010. używane skróty MPLR (polski), MPRP (angielski) oraz МАХН (fonetyczny zapis mongolski).
  Rinczinnjamyn Amardżargal (mong. Ринчиннямын Амаржаргал, angielska transkrypcja: Rinchinnyam Amarjargal, ur. 2 lutego 1961 w Ułan Batorze) – mongolski polityk i ekonomista, poseł do mongolskiego parlamentu, minister spraw zagranicznych, premier Mongolii w latach 1999-2000. Polityk Partii Demokratycznej.

  Njam-Osoryn Tujaa (mong. Ням-Осорын Туяa; ur. 1958 w Ułan Bator) – mongolska polityk, dyplomatka, tymczasowy premier Mongolii od 22 do 30 lipca 1999 roku.

  Studiowała na Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, który ukończyła w 1980. Studiowała także na studiach podyplomowych w Lyonie, a w 1994 zdobyła tytuł magistra politologii na Uniwersytecie w Leeds. Należała do Partii Demokratycznej. Od 1996 zasiadała w parlamencie. Od 1998 roku była ministrem spraw zagranicznych w rządzie Dżanlawyna Narancacralta.

  Dżanlawyn Narancacralt (mong. Жанлавын Наранцацралт, angielska transkrypcja Janlavyn Narantsatsralt, ur. 10 lipca 1957 na terenie ajmaku środkowogobijskiego, zm. 12 listopada 2007 na terenie ajmaku centralnego) – mongolski polityk i geograf, poseł do mongolskiego parlamentu, burmistrz Ułan Bator, minister oraz premier Mongolii w latach 1998-1999. Polityk Partii Demokratycznej.Komisja Gospodarczo-Społeczna Narodów Zjednoczonych ds. Azji i Pacyfiku (UNESCAP, ESCAP, ang. United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific) – komisja regionalna Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołana w 1948 roku przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ. Celem UNECLAC jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego oraz integracji krajów Azji, Australii oraz Oceanii. Siedziba organizacji znajduje się w Bangkoku w Talandii.

  Po jego rezygnacji w lipcu 1999 spowodowanej oskarżeniami o nieprawidłowości w sprzedaży państwowej spółki, Tujaa tymczasowo przejęła fotel szefa rządu do czasu, gdy parlament wybrał w jego miejsce Rinczinnjamyna Amardżargala. W nowym gabinecie pozostała szefem dyplomacji, będąc jedyną kobietą w tym gronie. Tekę ministra i stanowisko w parlamencie straciła po wyborach parlamentarnych z 2000 roku, w których Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna zdobyła 72 z 76 mandatów w Wielkim Churale Państwowym. Przewodniczyła 55. sesji Komisji Gospodarczo-Społecznej Narodów Zjednoczonych ds. Azji i Pacyfiku.

  Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych - MGIMO (ros. Московский государственный институт международных отношений (Университет) Министерства иностранных дел Российской федерации - w skrócie МГИМО (у) МИД России lub МГИМО-Университет), jedna z najbardziej prestiżowych uczelni dyplomatycznych na świecie, kształcąca specjalistów z zakresu stosunków międzynarodowych. Instytut podlega Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rosji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mongolia (ang.). rulers.org. [dostęp 2017-05-17].
  2. Morris Rossabi: Modern Mongolia: From Khans to Commissars to Capitalists. University of California Press, 2005, s. 60.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielki Churał Państwowy – jednoizbowy mongolski parlament, do którego wchodzi 76 deputowanych wybieranych na 4 lata w wyborach powszechnych. W mongolskim systemie parlamentarnym Wielki Churał Państwowy sprawuje władzę ustawodawczą, natomiast władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele, który jest powoływany przez Churał.
  Mongolia (mong. Монгол улс, trb.: Mongol uls; pismo mongolskie: ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ, trb.: Monggol Ulus) – państwo śródlądowe w środkowowschodniej Azji. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem jest Ułan Bator, gdzie zamieszkuje ok. 47% populacji całego kraju. Mongolia jest republiką parlamentarną.
  Język mongolski – główny język z rodziny mongolskiej języków ałtajskich. W węższym znaczeniu nazwa ta odnosi się do dialektu chałchaskiego, będącego podstawą współczesnego standardu literackiego i języka urzędowego Mongolii (z tego względu język mongolski bywa czasem nazywany także chałcha-mongolskim albo po prostu chałchaskim). W szerszym znaczeniu nazwa ta obejmuje także szereg dialektów ludności mongolskiej z terenów niepodległego państwa mongolskiego, niektórych obszarów Rosji oraz niektórych prowincji Chińskiej Republiki Ludowej, m.in. dialekty: czacharski, uracki, chorczyn-tumucki, chorczyński, udżumczyński, ordoski. Całkowita liczba osób mówiących językiem mongolskim w szerszym znaczeniu szacowana jest na ok. 7 milionów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.815 sek.