• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nivea Polska  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Beiersdorf AG - międzynarodowy koncern kosmetyczny, z siedzibą w Hamburgu w Niemczech. Producent kosmetyków m.in. marki Nivea.Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) – polska organizacja skupiająca ratowników wodnych. WOPR jest specjalistycznym stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym, powstałym na podstawie zarządzenia nr 74 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 11 kwietnia 1962 roku, uzyskało osobowość prawną 9 października 1967 roku na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Zostało włączone do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego ustawą z dnia 8 września 2006 roku.
  Siedziba firmy Nivea

  Nivea Polska Sp. z o.o. – dystrybutor kosmetyków do pielęgnacji skóry i urody działający na polskim rynku, część międzynarodowego koncernu Beiersdorf AG. Siedziba firmy znajduje się w Poznaniu.

  W skład Grupy Beiersdorf w Polsce wchodzą firmy:

 • Nivea Polska Sp. z o.o.
 • Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o. – zakład produkcyjny, który od 1 stycznia 2009 roku został wydzielony jako osobny podmiot gospodarczy, wcześniej był prowadzony przez Nivea Polska Sp.z o.o.
 • Historia firmy[ | edytuj kod]

  Do II wojny światowej[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Budynek Pebeco w Poznaniu.

  W 1890 roku urodzony w Gliwicach dr Oscar Troplowitz zakupił w Hamburgu aptekę od farmaceuty Paula Beiersdorfa i przekształcił ją w odnoszące sukcesy międzynarodowe przedsiębiorstwo. W latach 20. XX w. firma Beiersdorf AG rozpoczęła poszukiwania partnerów handlowych w Polsce. Zorganizowano niewielkie dostawy produktów z fabryki w Hamburgu do Polski oraz zarejestrowano wszystkie marki Beiersdorf w polskim urzędzie patentowym. 29 kwietnia 1925 roku Maksymilian Małuszek zarejestrował firmę pod nazwą Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z o.o. w Katowicach. Przedmiotem jej działalności, jak zapisano w Rejestrze Handlowym, miało być wytwarzanie i sprzedaż specyfików Beiersdorfa, w szczególności specyfików Pebeco. Nazwa Pebeco wzięła swój początek od pierwszych liter spółki hamburskiej P. Beiersdorf & Co. Firma sprowadzała z Hamburga również inne wyroby Beiersdorfa, przede wszystkim plastry lecznicze i opatrunkowe.

  Osiedle Bolesława Chrobrego – największe osiedle mieszkaniowe na Piątkowie w Poznaniu. Sąsiaduje z osiedlami: Władysława Jagiełły, Jana III Sobieskiego, Zygmunta Starego, Bolesława Śmiałego. Na osiedlu znajdują się budynki 3, 4, 5, 12 i 16-kondygnacyjne.Polski Związek Żeglarski (PZŻ, Polish Yachting Association - PYA) - stowarzyszenie, którego członkami zwyczajnymi są Okręgowe Związki Żeglarskie. Prezesem PZŻ jest obecnie Wiesław Kaczmarek.

  Po czterech latach, w Poznaniu, 6 kwietnia 1929 roku Maksymilian Małuszek i poznański kupiec Czesław Cegielski sporządzają umowę spółki którą ostatecznie zarejestrowano 20 sierpnia 1929 r. Spółka nosiła nazwę Pebeco Polskie Wytwory Beiersdorfa Spółka Akcyjna Poznań, Po dwóch latach budowy oddała do użytku nowoczesną, jak na owe czasy fabrykę kosmetyków. Po uruchomieniu wytwórni poznańskiej, przedsiębiorstwo katowickie zlikwidowano. Dyrektorem został Maksymilian Małuszek, pełniący dotychczas tę funkcję w Katowicach. Pod budowę fabryki zakupiono parcelę przy ul. Chlebowej 6 w Poznaniu. Jej otwarcie odbyło się 31 marca 1931 roku. Oprócz produkcji kremów i past, fabryka prowadziła również wyrób plastrów leczniczych i opatrunkowych pod marką Leukoplast, Hansaplast, Poloniaplast i Wistaplast.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Amsterdamsche Football Club Ajax NV (częściej nazywany Ajax Amsterdam lub Ajax, oficjalny skrót AFC Ajax) – holenderski klub piłkarski z siedzibą w Amsterdamie, założony 18 marca 1900 roku, jako spadkobierca i kontynuator tradycji Unionu Amsterdam (działającego, między 1883 i 1896).

  W latach 30. fabryka zatrudniała 130 osób i była jedną z największych fabryk Beiersdorfa. Ostateczny kształt fabryki nadano w latach 1937-1939. Działania wojenne we wrześniu 1939 r. nie uszkodziły fabryki, a produkcja trwała nieprzerwanie przez okres wojny i okupacji. Po zbombardowaniu fabryki w Hamburgu, na poznańskim przedsiębiorstwie spoczywał dodatkowy obowiązek: produkcja kosmetyków i materiałów opatrunkowych przeznaczonych dla Wehrmachtu. Budynki fabryki zostały zniszczone podczas walk wyzwoleńczych na początku 1945 r.

  Optymist (ang. Optimist) – najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 lat. Jest to łódka regatowa (nie należy do najwygodniejszych). Jej kokpit zajmuje połowę jachtu. Łódka wykonana jest zazwyczaj z włókna szklanego, choć zdarzają się drewniane kadłuby.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  Okres PRL[ | edytuj kod]

  Po II wojnie światowej na mocy konwencji poczdamskiej w ramach odszkodowań wojennych poznańska fabryka Beiersdorfa przeszła na własność państwa polskiego. Polska uzyskała prawo do produkcji pasty do zębów, plastrów opatrunkowych i kremu Nivea. Na rynku ukazały się pierwsze wyroby fabryki: krem Nivea, olejek orzechowy, zasypki dla dzieci, pasty do zębów, wody do ust, wody kolońskie. Pod koniec roku 1946 rozpoczęto produkcję plastrów opatrunkowych: Leukoplast, Hansaplast oraz środków farmaceutycznych: Haematogen, Tussipect syrop i Tussipect krople. W wyniku tego doszło do specyficznej sytuacji, w której na świecie istniały dwie marki Nivea: polska i międzynarodowa. Znak firmowy był ten sam, jednak asortyment kosmetyków był całkowicie odmienny. Beiersdorf AG z siedzibą w Hamburgu musiał wnosić opłaty licencyjne za sprzedaż kosmetyków Nivea na terenie Polski.

  Bitwa o Poznań – walki o Poznań, które toczyły się w styczniu i lutym 1945 pomiędzy nacierającą podczas operacji wiślano-odrzańskiej Armią Czerwoną wspomaganą oddziałami polskimi a Niemcami.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W roku 1946 weszła w życiu ustawa o nacjonalizacji, która objęła również Fabrykę Chemiczno-Farmaceutyczną Pebeco. W 1951 r. otrzymała nazwę Fabryka Kosmetyków Lechia Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W latach 50. w Polsce panowała powszechna tendencja koncentracji produkcji, która w przypadku fabryki doprowadziła, w latach 1952–1965, do przyłączenia kilku zakładów kosmetycznych działających na terenie Poznania: Stempniewicz, Żak, Heza, Falkiewicz oraz później – Poznańskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego (powstałe z firmy Tukan i Blask). Od czasów przedwojennych w fabryce rozwijana była produkcja past do zębów, w której to dziedzinie Lechia była przez kilkadziesiąt lat monopolistą na polskim rynku. Dla potrzeb stale rosnącej produkcji wybudowano i uruchomiono w 1963 r. nowoczesną wytwórnię tub aluminiowych. W roku 1965 po połączeniu z Poznańskimi Zakładami Przemysłu Tłuszczowego nazwę firmy zmieniono na Fabryka Mydła i Kosmetyków „Lechia”. W tym samym roku wypuszczono na rynek pierwszy polski nowoczesny proszek detergentowy Ixi 65. W tym samym roku uruchomiono najnowocześniejszą i największą w Polsce wytwórnię mydeł toaletowych i mydeł do prania. 1 stycznia 1970 roku Zjednoczenie Przemysłu Chemii Gospodarczej i wszystkie przedsiębiorstwa w nim zgrupowane dodały do swojej nazwy słowo Pollena, zaczerpnięte z nazwy kremu kosmetycznego produkowanego przez poznańską fabrykę. Stąd przedsiębiorstwo zmieniło nazwę po raz kolejny na Fabryka Kosmetyków Pollena-Lechia Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu, która stała się właścicielem praw do znaku firmowego i marki Nivea w Polsce. W latach 70. wykorzystując zagraniczne licencje uruchomiono produkcję nowoczesnych dezodorantów w aerozolu pod marką BAC oraz farb do włosów Koleston. Dla rosnącej produkcji dezodorantów uruchomiono linię produkcji aluminiowych puszek. Także po raz pierwszy w Polsce uruchomiono produkcję przeźroczystych taśm samoprzylepnych do celów biurowych pod nazwą Collex.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Ministerstwo Sportu i Turystyki – powstało jako Ministerstwo Sportu 1 września 2005 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2005 w sprawie utworzenia Ministerstwa Sportu. Od 23 lipca 2007 minister objął także dział turystyka, którym poprzednio zajmowało się Ministerstwo Gospodarki. Utworzenie Ministerstwa Sportu w miejsce zlikwidowanej Polskiej Konfederacji Sportu przewiduje ustawa z 29 lipca 2005 o sporcie kwalifikowanym. Pracownicy Polskiej Konfederacji Sportu z dniem wejścia w życie ustawy stają się pracownikami urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.

  Okres przemian własnościowych[ | edytuj kod]

  W latach 90. Pollena-Lechia objęta została Programem Powszechnej Prywatyzacji. Większość jej akcji należała do funduszu inwestycyjnego NFI Octava. We wrześniu 1997 r. NFI Octava, Pollena-Lechia oraz Beiersdorf AG podpisały umowę inwestycyjną, na mocy której Beiersdorf AG stał się udziałowcem spółki. W listopadzie 1997 roku nazwę firmy zmieniono na Beiersdorf-Lechia S.A. Od tej pory spółka stała się częścią koncernu Beiersdorf, a Nivea w Polsce została włączona do międzynarodowej koncernu.

  Nivea (łac. niveus – śnieżnobiały) – linia produktów kosmetycznych międzynarodowego koncernu Beiersdorf AG z Hamburga w Niemczech.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.

  Przez ponad dwa lata firma Beiersdorf-Lechia S.A. działała przy ul. Chlebowej, gdzie mieściła się siedziba i administracja oraz przy ul. Gnieźnieńskiej, tu znajdowała się fabryka. Prace przy budowie nowego biurowca firmy rozpoczęto w marcu 2003 r. a w marcu 2004 r., po 73 latach, siedziba firmy została przeniesiona. W nowym budynku administracyjnym firmy pracuje 130 osób. Koszt inwestycji – budowa nowego biurowca wyniosła ponad 20 mln złotych i została całkowicie sfinansowana ze środków własnych firmy.

  Narodowy Fundusz Inwestycyjny "Octava" SA (dawniej: Ósmy Narodowy Fundusz Inwestycyjny SA) – spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, założona w 1995 przez skarb państwa jako jeden z narodowych funduszy inwestycyjnych. Od 2005 inwestuje tylko na rynku nieruchomości.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  W 2004 roku Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor przeprowadził na zlecenie Beiersdorf-Lechia S.A. badanie znajomości i wizerunku firmy. W kontekście uzyskanych wyników okazało się, że niewielu respondentów zna firmę Beiersdorf-Lechia, a wśród nich zaledwie połowa wie, że jest ona producentem kosmetyków marki Nivea. Natomiast prawie wszyscy respondenci wskazywali nazwę Nivea Polska, jako najbardziej odpowiednią dla producenta kosmetyków tej marki. Stało się to głównym powodem zmiany nazwy firmy na Nivea Polska S.A. W grudniu 2006 roku Beiersdorf AG stał się w 100% właścicielem Nivea Polska S.A. 31 grudnia 2007 firma zmieniła formę prawną na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przyjmując nazwę Nivea Polska Sp. z o.o.

  Opatrunek - struktura ochraniająca ranę lub skaleczenie przed środowiskiem zewnętrznym i zapobiegająca dalszemu zakażeniu. Opatrunek może nie tylko osłaniać ranę, ale również zawierać substancje lecznicze, które działają przeciwbakteryjnie lub przyspieszają gojenie.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Współczesność[ | edytuj kod]

  Centrum logistyczne

  W 2007 roku zostało utworzone regionalne centrum logistyczne w Poznaniu dla regionu Północno-Wschodniej Europy. Partner logistyczny Beiersdorfa w Poznaniu zapewnia powierzchnię magazynową dla 35 tysięcy miejsc paletowych dla tego projektu. Tutaj dostarczane są produkty ze wszystkich europejskich centrów produkcyjnych dla tego regionu, a następnie dostarczane do filii Beiersdorfa w Rosji i na Ukrainie, a także do partnerów handlowych Beiersdorfa w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Ronaldus „Ronald” de Boer (wym. [ˈroːnɐldʏs ˈroːnɐlt də ˈbur]; ur. 15 maja 1970 w Hoorn) – brat bliźniak Franka de Boera, holenderski piłkarz występujący na pozycji ofensywnego pomocnika, gracz roku 1994 i 1996 w Holandii.

  Centrum logistyczne dostarcza także wszystkie usługi logistyczne jak planowanie promocji i jej produkcję, specjalne opakowania oraz etykietowanie produktów oraz wiele innych usług połączonych z dystrybucją produktów. Tygodniowo około 100 tirów wyjeżdża z centrum logistycznego w Poznaniu. Produkty dostarczane są także bezpośrednio do klientów w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).
  Naważalnia

  W 2008 roku Nivea Polska Sp. z o.o. rozbudowała zakład produkcyjny w Poznaniu i obecnie wytwarza produkty dermokosmetycznej marki Eucerin oraz artykuły pielęgnacyjne linii Nivea Visage, Nivea Body, Nivea Baby, Nivea for Men. W 2008 r. wyprodukowano 8,9 tys. ton kremów i emulsji, czyli ok. 96 milionów sztuk, z czego 90% w wysokości 242,2 mln PLN zostało wysłane do 34 krajów w Środkowej i Wschodniej Europie, Azji, Australii oraz Ameryki Południowej i Afryki.

  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pasta do zębów – substancja, która rozprowadzana przy pomocy szczoteczki do zębów służy do utrzymywania czystości zębów i jamy ustnej. Jest jednym z najczęściej występujących produktów w domach.
  Program Powszechnej Prywatyzacji – realizowany od grudnia 1994 roku do 1998 roku, rządowy program przekształcenia 512 przedsiębiorstw państwowych (między 2 a 5% ówczesnego majątku narodowego) w spółki prawa handlowego (spółki akcyjne) przy udziale ok. 27 mln dorosłych obywateli Polski.
  Wspólnota Niepodległych Państw (ros. Содружество Независимых Государств, СНГ - Sodrużestwo Nezawisimych Gosudarstw, SNG; ang. Commonwealth of Independent States, CIS) – regionalne ugrupowanie integracyjne utworzone na mocy układu białowieskiego z 8 grudnia 1991 roku. Zrzesza większość byłych republik Związku Radzieckiego. Zajmuje się m.in. współpracą polityczną, gospodarczą i problemami bezpieczeństwa międzynarodowego.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².
  Budynek Pebeco – funkcjonalistyczny budynek przemysłowy, zrealizowany dla firmy Pebeco Polskie Wyroby Beiersdorfa S.A., obecnie Nivea Polska w Poznaniu, na Zawadach, przy ul. Chlebowej 4/8. Może być typowym przykładem polskiego funkcjonalizmu początku lat 30. XX wieku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.