• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niuserre

  Przeczytaj także...
  Chamerernebti – księżniczka egipska, córka władcy starożytnego Egiptu Niuserre z V dynastii i jego żony Reputnebu.Chentkaus II – żona władcy starożytnego Egiptu Neferirkare I z V dynastii, synowa królowej Chentkaus I i władcy Egiptu Szepseskafa z IV dynastii, matka synów Neferirkare I: Neferefre i Niuserre, również władców z V dynastii.
  Kanon Turyński, Papirus Turyński, Królewska Lista z Turynu – unikatowy papirus, napisany w hieratyce, obecnie znajdujący się w Muzeum Egipskim w Turynie, skąd wywodzi się jego współczesna nazwa.

  Niuserre – władca starożytnego Egiptu z V dynastii.

  Lata panowania[]

 • 2445-2414 p.n.e. (Kwiatkowski)
 • 2455-2420 p.n.e. (Schneider)
 • 2416-2392 p.n.e. (Tiradritti, De Luca)
 • Rodzina[]

  Syn Neferirkare I i jego żony Chentkaus II, brat swojego poprzednika Neferefre i prawdopodobnie Szepseskare. Jego żoną była Reputnebu, córką Chamerernebti.

  Pozostałości świątyni solarnej wzniesionej przez Niuserre

  Rządy[]

  Według zniszczonego zapisu w Kanonie Turyńskim rządził przez 25 lat. Prawdopodobnie za jego panowania Egipt stracił kontrolę nad Nubią. W Abu Gurab wzniósł świątynię solarną, obecnie lepiej zachowaną świątynię tego typu z dwóch ocalałych, które zachowały się do naszych czasów (druga została zbudowana przez Userkafa).

  Nubia – kraina historyczna znajdująca się w północno-wschodniej Afryce, w południowym Egipcie i północnym Sudanie. Zajmuje środkowy bieg Nilu pomiędzy Asuanem a Chartumem (między VI a I kataraktą). W starożytności zwana Kusz, zamieszkana była przez lud spokrewniony z Egipcjanami, który w połowie II tysiąclecia p.n.e. uległ wymieszaniu z napływającymi od południa plemionami.Piramida – budowla w kształcie ostrosłupa prawidłowego o podstawie czworokątnej lub do niego podobnym, służąca najczęściej jako grobowiec albo podbudowa dla świątyni. Najbardziej znane kompleksy piramid znajdują się w Egipcie i prekolumbijskiej Ameryce.

  Piramida[]

  Został pochowany w piramidzie w Abusir. Piramida Niuserre usytuowana jest tam między piramidami Sahure i Neferirkare I.

  Popiersie faraona V dynastii – prawdopodobnie Niuserre, z Brooklyn Museum w Nowym Jorku

  Bibliografia[]

 • Grimal N. „Dzieje starożytnego Egiptu”, PIW, Warszawa 2004, s. 86, ISBN 83-06-02917-8
 • Kwiatkowski B. „Poczet faraonów”, Iskry, Warszawa 2002, s. 166, 169–170; ISBN 83-207-1677-2
 • Schneider Th. „Leksykon faraonów”, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2001, s. 207-208, ISBN 83-01-13479-8
 • Tiradritti F., De Luca A. „Skarby egipskie”, Muza SA, Warszawa, s. 24, ISBN 83-7200-635-0
 • Starożytny Egipt (egip. Kemet, Czarna Ziemia) – wysoko rozwinięta cywilizacja starożytnego Bliskiego Wschodu położona w północno-wschodniej Afryce w dolinie i delcie Nilu (z oazami Pustyni Libijskiej włącznie). W okresie największego rozkwitu (Nowe Państwo) obejmująca swoim zasięgiem także Nubię (Kusz) oraz Punt na południu, Syropalestynę (Retenu) na północnych rubieżach azjatyckich, oraz tereny libijskie na północnym zachodzie.Abusir – nekropola staroegipska położona ok. 2,5 km na północ od Sakkary i ok. 1,5 km na południowy wschód od Abu Gurab.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piramida Niuserre – piramida zbudowana przez Niuserre, władcę starożytnego Egiptu z V dynastii, na nekropoli w Abusir.
  Abu Gurab (Abu Dżirab, Abu Jirab) – miejscowość w Egipcie na zachodnim brzegu Nilu, ok. 1 kilometra na północny zachód od Abusir i 12 km na południe od Gizy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.