• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nitra - rzeka

  Przeczytaj także...
  Nowe Zamki (słow. Nové Zámky, niem. Neuhäus[e]l, węg. Érsekújvár, tur. Uyvar, łac. Novum Castrum) – miasto na Słowacji; 41 tys. mieszkańców (2005).Żylina (słow. Žilina, węg. Zsolna, niem. Sillein) - miasto w północnej Słowacji, siedziba władz kraju żylińskiego i powiatu Žilina. Główny ośrodek regionu Doliny Wagu.
  Kotlina Górnonitrzańska (słow. Hornonitrianska kotlina; (514.62)) – niezbyt rozległa kotlina śródgórska w Centralnych Karpatach Zachodnich, region fizycznogeograficzny w zachodniej Słowacji.
  Nitra w mieście Nitra

  Nitra (węg. Nyitra) – rzeka w środkowej Słowacji, w dorzeczu Dunaju. Długość – 169 km, powierzchnia zlewni – 4501 km², średni przepływ u ujścia – 22,5 m³/s.

  Nitra ma źródła na wysokości 789 m n.p.m. na południowo-wschodnich stokach góry Reváň (1205 m n.p.m.) w Małej Fatrze, w okolicy Przełęczy Faczkowskiej, oddzielającej Małą Fatrę od Gór Strażowskich. Stamtąd płynie na południowy zachód, zbierając dopływy z Gór Strażowskich (Nitrica i Bebrava) na zachodzie i z masywu Ptacznika (Handlovka) na wschodzie. Przepływa przez Prievidzę, następnie przez Partizánske i Topoľčany. Na odcinku od źródeł aż po Partizánske Nitra wyznacza oś Kotliny Górnonitrzańskiej, zaś poniżej tego miasta wąska dolina Nitry rozdziela Wzgórza Nitrzańskie od masywu Trybecza. Na południowym skraju Trybecza leży największe miasto na drodze rzeki – Nitra. W jego okolicach rzeka skręca na południe i wkracza na Nizinę Naddunajską. Na tej nizinie Nitra tworzy dość skomplikowany układ rzeczny, w części sztucznego pochodzenia. W okolicach miast Šurany i Nové Zámky Nitra przyjmuje część wód swojego największego dopływu – Žitavy, która bifurkuje między stare koryto, prowadzące na południe do Dunaju, a nowe, sztucznie utworzone, prowadzące na zachód do Nitry. Kilka kilometrów na południowy zachód za Nowymi Zamkami bifurkuje również Nitra – większość wód jest odprowadzana krótkim kanałem na zachód do Wagu, a pozostała część płynie jako Stara Nitra na południe. Ta pozostałość rzeki również wpada do Wagu, ale dopiero pod sam koniec jego biegu, tuż na północ od miasta Komárno.

  Komárno (węg. Komárom) – graniczne miasto (37 tys. mieszkańców, w tym 64% Węgrów) na południu Słowacji, położone przy ujściu rzeki Wag do Dunaju. Na drugim brzegu Dunaju znajduje się połączone mostem węgierskie miasto Komárom (historycznie są to dwie części tego samego miasta, do 1920 roku i w latach 1938-1945).Trybecz (514.81, słow. Tríbeč) – pasmo górskie w zachodniej Słowacji. Należy do Łańcucha Wielkofatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich.

  Doliną Nitry, na całej jej długości, biegnie droga krajowa nr 64 Żylina-Prievidza-Nitra-Nové Zámky, której towarzyszy linia kolejowa.

  Nitra jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek Słowacji – nie mieści się w żadnej klasie czystości. Źródłem zanieczyszczeń są głównie ścieki komunalne, ponieważ w większości miejscowości nad Nitrą nie ma oczyszczalni ścieków, a tam, gdzie one istnieją, są niewystarczające.

  Nizina Naddunajska - (słow. Podunajská nížina) - nizina w zachodniej Słowacji, stanowiąca przedłużenie Małej Niziny Węgierskiej na północ od Dunaju. Największy nizinny region Słowacji.Partizánske – miasto na Słowacji, w kraju trenczyńskim, nad Nitrą (dopływ Dunaju). Około 24,9 tys. mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ptacznik (514.82; słow. Vtáčnik) – pasmo górskie w środkowej Słowacji, część Łańcucha Wielkofatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich.
  Góry Strażowskie (514.42; słow. Strážovské vrchy) – pasmo górskie w północno-zachodniej Słowacji, w regionie Dolina Wagu. Należy do Łańcucha Małofatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich.
  Žitava - rzeka w zachodniej Słowacji, w dorzeczu Dunaju. Długość - 69,2 km, powierzchnia zlewni - 907 km², średni roczny przepływ u ujścia (koło Šuran) - 4,3 m³/s.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Topolczany (słow. Topoľčany, do 1920 Veľké Topolčany, 1920-1927 Topolčany, niem. [Groß-]Topoltschan, węg. Nagytapolcsány, do 1882 Nagytapolcsán) – miasto na Słowacji, w kraju nitrzańskim, centrum powiatu Topoľčany. 29 034 (2.03.2009) mieszkańców.
  Wag (słow. Váh, węg. Vág, niem. Waag) – rzeka w zachodniej Słowacji, w dorzeczu Dunaju. Długość – 403 km, powierzchnia zlewni – 10 640 km², średni roczny przepływ u ujścia – 196 m³/s. Do dorzecza Wagu należy także polska część Orawy.
  Bifurkacja – w szerszym znaczeniu: rozwidlenie się (rozdzielenie) na dwa lub więcej ramion rzeki, pasma górskiego, prądu morskiego, struktury geologicznej itp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.