• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nisz

  Przeczytaj także...
  Twierdza w Niszu (srb. Нишка тврђава, Niška tvrđava) – system dawnych fortyfikacji, położony w centrum miasta, nad rzeką Niszawą.Ostrogoci, Goci wschodni lub Greutungowie (dosł. "ludzie stepu") – jedno z plemion germańskich. W 378 r. n.e. Ostrogoci wspomogli Wizygotów w bitwie pod Adrianopolem, w wyniku której zginął cesarz rzymski Walens. Nowy cesarz zgodził się na zamieszkanie przez Ostrogotów Dacji i Mezji pod warunkiem, że nie będą nękać Konstantynopola.
  Sparta (gr. Σπάρτη Spártē, Λακεδαίμων Lakedaímōn, Lacedemon) – starożytne miasto oraz terytorium polis w południowej Grecji, na półwyspie Peloponez, główny ośrodek miejski Lakonii.
  Uniwersytet w Niszu / fot. Adrian Ślawski

  Nisz (serb. Ниш/Niš, łac. Naissus) – trzecie co do wielkości miasto w Serbii, nad rzeką Niszawą, ok. 260 tys. mieszkańców.

  Miejsce zwycięstwa cesarza Klaudiusza II nad Ostrogotami w 269 r. oraz narodzin cesarzy Konstantyna I Wielkiego i Justyna I. W 1443 r. miała tu miejsce bitwa pomiędzy Węgrami dowodzonymi przez Jana Hunyadyego a Turkami pod dowództwem sułtana Murada II, zakończona porażką Turków. Na początku XIX wieku w okolicach Niszu doszło do bitwy serbsko-tureckiej (w czasie antytureckiego powstania), czego pamiątką jest Wieża Czaszek. W granicach Serbii Nisz znalazł się w 1878 r..

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Klaudiusz II Gocki, Marcus Aurelius Valerius Claudius Gothicus, (ur. 10 maja 213 lub 214 – zm. 270) – cesarz rzymski od 268 do 270 roku.

  Podczas I wojny światowej miasto było tymczasową stolicą Serbii, którą przeniesiono z okupowanego przez Austriaków Belgradu. W czasie II wojny światowej w okolicach miasta znajdował się obóz koncentracyjny Crveni Krst.

  Uniwersytet w Niszu ma 13 wydziałów i około 26 tys. studentów.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa oraz port lotniczy.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Zabytki[]

 • twierdza turecka z XVIII wieku, historią sięgającą czasów starożytnych
 • Miasta partnerskie[]

 • Grecja Cassandreia
 • Grecja Sparta
 • Grecja Glifada
 • Grecja Marusi
 • Grecja Alimos
 • Bułgaria Wielkie Tyrnowo
 • Słowacja Koszyce
 • Rosja Kursk
 • Norwegia Rognan
 • Niemcy Bad Homburg vor der Höhe
 • Polska Kraków
 • Inna forma współpracy podobna do miast partnerskich

 • Austria Wiedeń
 • Austria Graz
 • Hiszpania Barcelona
 • Stany Zjednoczone Columbus
 • Przypisy

  1. [1]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta
 • Plan i przewodnik po Niszu
 • Wieża Czaszek (srb. Ћеле Кула, Ćele Kula, tr. Kelle Kulesi) – zabytek, znajdujący się w serbskim mieście Nisz. Jest to pamiątka po serbskich zrywach niepodległościowych w XIX wieku.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Obóz koncentracyjny – miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych z różnych powodów za niewygodne dla władz. Służyć może różnym celom: od miejsca czasowego odosobnienia osób, wobec których zostaną podjęte później inne decyzje, poprzez obóz pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji.
  Crveni Krst — obóz koncentracyjny założony przez Niemców podczas II wojny światowej w pobliżu serbskiego miasta Niš.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Marusi (nwgr. Μαρούσι) – jednostka administracyjna o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji, w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położone w granicach Wielkich Aten. Populacja wynosi 69 470, dane te pochodzą ze spisu przeprowadzonego w 2001 roku. Według oficjalnych danych Marusi to najbardziej pracowita społeczność Grecji (najniższy odsetek bezrobotnych). W Marusi znajduje się zespół obiektów olimpijskich O.A.K.A., który zarazem jest największym kompleksem sportowym w całej Grecji. Zajęcia sportowe, szeroko dostępne sa także dla lokalnej społeczności i to poczynając od niemowląt ("baby swimming"). Miasto posiada dworzec kolejowy na którym znajdują się 4 perony, w tym 2 obsługujące połączenia z innymi miastami położonymi na przedmieściach Aten. Zatem po meczach piłkarskich, kibice rywalizujących drużyn przybywają tu oddzielnymi wejściami i rozjeżdżają się w świat z oddzielnych peronów... W Marusi znajdują się siedziby greckich filii zagranicznych korporacji, takich jak: Kodak, Bayer, Kimberly-Clark, Siemens oraz Nestlé, a także koncernów greckich.
  Bad Homburg vor der Höhe, Bad Homburg v. d. Höhe – powiatowe miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesji, w rejencji Darmstadt, siedziba powiatu Hochtaunus. Zamieszkuje je 52 741 mieszkańców (30 czerwca 2012). Najbliżej położone duże miasta: Frankfurt nad Menem (ok. 20 km na południowy wschód), Kassel (ok. 150 km na północ) i Kolonia (ok. 150 km na zachód).
  Alimos (nwgr. Άλιμος) – miasto o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położone w granicach Wielkich Aten. Około 41 784 mieszkańców.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.