• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niski Weld

  Przeczytaj także...
  Waterberg - pasmo górskie w północno-wschodniej Republice Południowej Afryki, w prowincji Limpopo. Rozciąga się od miasta Thabazimbi na południu do rzeki Lapalala na północnym wschodzie. Dominuje tu ekosystem suchych lasów podrównikowych, występują tu też bagna. Na łagodnych zboczach gór biorą swój początek liczne strumienie.Wyżyna – obszar, którego wysokości bezwzględne przekraczają 300 metrów n.p.m., a wysokości względne są na ogół mniejsze niż 300 m. Z obszarów wyżyn wyłączane są bowiem obszary o szczególnie urozmaiconej rzeźbie i wysokościach względnych przekraczających 300 m stosunku do najbliższych den dolinnych, czyli góry. Różnice w wysokościach względnych w obrębie wyżyny są więc stosunkowo małe. W Polsce i innych krajach często przyjmuje się za dolną granicę wyżyn poziomicę 200 m n.p.m. Na mapie hipsometrycznej niższe wyżyny wyróżnione są barwami żółtymi, podobnie jak i najniższe partie gór, np. pogórza, natomiast najwyższe wyżyny - jasnymi odcieniami koloru brązowego. Nad wyżynami, powyżej 500 m n.p.m. rozciągają się góry niskie. Wyjątkiem w skali światowej jest Wyżyna Tybetańska, która znajduje się na wysokości około 4500 m n.p.m. Zalicza się ją do wyżyn, a nie do gór, ponieważ jest płaska - spełniony jest warunek deniwelacji (różnicy między dwoma wzniesieniami) mniejszej niż 300 metrów.
  Żyrafa (Giraffa camelopardalis) – afrykański ssak parzystokopytny z rodziny żyrafowatych, najwyższe obecnie żyjące zwierzę lądowe, a także największy z przeżuwaczy. Jego epitet gatunkowy odnosi się przypominającego wielbłąda wyglądu i łat na futrze. Zwierzę wyróżnia się zwłaszcza bardzo długą szyją. Mierzy 5-6 m wysokości, ważąc średnio 1600 kg w przypadku samców i 830 kg w przypadku samic. Jego najbliższym żyjącym krewnym jest okapi (Giraffidae liczy obecnie tylko tych 2 przedstawicieli). Wyróżnia się 9 podgatunków, bazując na wzorze ubarwienia.
  Zasięg regionu
  Krajobraz Niskiego Weldu
  Krajobraz Niskiego Weldu

  Niski Weld (ang. Bushveld, afrikaans Bosveld) – kraina geograficzna w Afryce Południowej, obejmująca sawanny większości Prowincji Limpopo i Prowincji Północno-Zachodniej w RPA wraz z przyległymi terenami zachodniej Botswany i południowego Zimbabwe.

  Gnu pręgowane, gnu pasiaste (Connochaetes taurinus) – gatunek kopytnego ssaka z rodziny krętorogich. Żyje w dużych stadach, najczęściej wraz z zebrami, gazelami i żyrafami zamieszkują południową i wschodnią Afrykę. W poszukiwaniu pokarmu odbywają długie wędrówki, w czasie których pokonują wiele przeszkód, np. głębokie rzeki.Nosorożec biały (afrykański, szerokopyski, tęponosy) (Ceratotherium simum) – gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny nosorożców. Jest to największy z żyjących obecnie nosorożców, a także największe – oprócz słoni – współczesne zwierzę lądowe. Uzbrojony jest w dwa rogi. Pierwszy osiąga długość do 1,5 metra. Na wolności nosorożce białe mogą żyć nawet do 40 lat. Nie są tak agresywne jak nosorożce czarne. Mogą biec z prędkością 45 km/h.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Obszar regionu jest wyżynny z wysokością bezwzględną między 750 a 1400 m n.p.m. Roczne opady sięgają od 350 mm na zachodzie do 600 mm na niektórych obszarach na północnym wschodzie. Przez region przebiegają trzy główne łańcuchy górskie:

 • Góry Smocze, tworzące wschodnią granicę regionu na odcinku od Tzaneen na północny do Belfastu południu,
 • Waterberg, rozciągający się między Makopane na wschodzie a Thabazimbi na zachodzie,
 • Soutpansberg na północ od Louis Trichardt – najdalej na północ wysunięte pasmo górskie RPA
 • Flora i fauna[ | edytuj kod]

  Na porośniętych sawanną obszarach wyżyny występują także gęste zagajniki drzew i wysokich krzewów. Tutejsze trawy są zwykle wysokie i przebarwiają się na żółto lub brązowo podczas zimy, która jest porą suchą na przeważającym obszarze Republiki Południowej Afryki. Zachowane w nienaruszonym stanie środowisko naturalne pozwala żyć tutaj dużym gatunkom ssaków, takim jak nosorożec biały, nosorożec czarny, żyrafa, gnu pręgowane, kudu, impala i różnorodne inne gatunki antylop.

  Louis Trichardt (2003-2007 jako Makhado) − miasto, zamieszkane przez ok. 86 600 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w prowincji Limpopo.Nosorożec czarny, nosorożec wąskopyski, nosorożec zwyczajny, (Diceros bicornis) – nosorożec występujący w południowej i wschodniej Afryce, na obszarze Angoli, Kenii, Mozambiku, Namibii, Republiki Południowej Afryki, Tanzanii i Zimbabwe; dodatkowo reintrodukowany w Botswanie, Malawi, Suazi i Zambii. Wymarły w Czadzie, Kamerunie, Rwandzie i prawdopodobnie w Etiopii.

  Geologia[ | edytuj kod]

  Niski Weld jest jednym z najbogatszych w minerały regionów świata. Występują tu jedne z największych na świecie złóż andaluzytu, chromu, fluorytu, a także platyny i wanadu.

  Gospodarka rolna[ | edytuj kod]

  Ponieważ większość regionu jest sucha, hoduje się tu przeważnie bydło, a uprawy ograniczają się do odpornych na suszę gatunków zbóż, takich jak sorgo czy proso, zwykle na nawadnianych polach.

  Antylopy - nazwa potoczna grupy kilkudziesięciu gatunków parzystokopytnych ssaków z rodziny krętorogich (pustorożców) oraz jednego gatunku z rodziny widłorogich - antylopa widłoroga (Antilocapra americana). Małe antylopy nazywa się potocznie gazelami. Antylopy w warunkach naturalnych zamieszkują Afrykę, Azję i Amerykę Północną (antylopa widłoroga). Kilka gatunków introdukowano do Ameryki Północnej i Południowej. Często spotykane w ogrodach zoologicznych.Limpopo to południowoafrykańska prowincja położona na północy kraju. Zajmuje obszar 122 839 km², który jest zamieszkiwany przez 4 994 326 mieszkańców (2001). Stolica znajduje się w Polokwane. Nazwa została nadana w 2002 roku i pochodzi od rzeki Limpopo. Do 1994 roku obszar ten był częścią dawnej prowincji Transwal. Limpopo graniczy na północy z Botswaną i Zimbabwe na wschodzie z Mozambikiem. W północnej jej części znajduje się założony w 1898 roku Park Narodowy Krugera.
  Warto wiedzieć że... beta

  Andaluzyt – rzadki minerał należący do grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od Andaluzji (Hiszpania), gdzie po raz pierwszy minerał ten znaleziono (Delametherie 1789 r.).
  Platyna (Pt, łac. platinum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym, metal szlachetny. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa platina, zdrobnienia słowa oznaczającego srebro. Pierwiastek ten był znany w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Do Europy został sprowadzony w 1750 roku przez Hiszpanów, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Platyna posiada 36 izotopów z zakresu mas 172–201. W naturalnym składzie izotopowym występują izotopy 190, 192, 194, 195, 196 i 198, z których 194, 195, 196 i 198 są trwałe i stanowią główną część składu.
  Botswana, Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana) – państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej. Graniczy z:
  Minerał (fr. minéral, od celt. mina – kopalnia) – pierwiastek lub związek chemiczny będący normalnie ciałem krystalicznym, którego struktura ukształtowała się w toku procesów geologicznych.
  Impala zwyczajna (Aepyceros melampus) – gatunek ssaka z rodziny wołowatych, licznie występujący w południowej Afryce.
  Ssaki (Mammalia) – zwierzęta należące do kręgowców, charakteryzujące się głównie występowaniem gruczołów mlekowych u samic, zazwyczaj obecnością owłosienia (włosy lub futro; silnie zredukowane u gatunków wodnych, jak hipopotamy, u waleni całkowicie zanikają przed porodem lub w trakcie) oraz stałocieplnością (potocznie "ciepłokrwistość"). Większość ssaków utrzymuje temperaturę w granicach 36-39 °C. Stałocieplność umożliwia aktywny tryb życia w różnych środowiskach – od mroźnych obszarów podbiegunowych do gorących tropików. Futro i tłuszcz pomagają uchronić się przed zimnem, a wydzielanie potu i szybki oddech pomagają pozbyć się nadmiernego ciepła.
  Zimbabwe, Republika Zimbabwe (Republic of Zimbabwe), dawniej Rodezja – państwo położone w południowej Afryce. Jego stolicą jest Harare. Prezydentem kraju jest Robert Mugabe. Około 98% ludności stanowią czarnoskórzy, biali zaś 2%.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.